• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
yaprak fırtınası - gabriel garcia marquez
"1982 nobel edebiyat ödülü'nü 'gabriel garcia marquez'e veren isveç bilimler akademisi, bu ödülün gerekçesinin şöyle açıklıyordu: 'gerçekle gerçeküstünü, bir anakaranın yaşamını ve çelişkilerini zengin bir hayal dünyasında birleştiren roman ve çelişkilerinden dolayı bu ödül gabriel garcia marquez'e verilmiştir.'"
(arka kapak)
 1. gabo'dan okuduğum ilk kitap. o kadar bağladı ki kendine devamında neredeyse tüm gabo kitaplarını okudum. en sevdiğim yazarlar listesinde ilk sıraya yerleştirdim. konuya gelecek olursam;

  - aslında hikaye akışı çok yoğun değil gibi gözüküyor, cenazenin başında bekleyen insanlar; bekliyorlar çok da bir şey yapmıyorlar. ama alttan alta anlatılan hikayeler asıl öyküyü yüceltiyor, taçlandırıyor ve oldukça tatlandırıyor.

  - en çok beğendiğim tarafı olayın farklı yaşlarda, farklı bakış açılarına sahip 3 kişi ve özellikle çocuk gözünden anlatılması oldu. üçünün de düşüncelerini - vicdan seslerini ve belki bir nebze iç hesaplaşmalarını birinci ağızdan dinliyoruz.

  - anlatıcı karakter (aslında çok da farketmeden) değiştiğinde anlatım da değişiyor; yani aslında hepsi kendi konuşma tarzında konuşuyor.
  bu yönüne bayıldım.

  özetle; özellikle gabo'ya nereden başlayacağını düşünenler için önerdiğim ilk kitap.