10 nisan 2017 bist 100 endeksinin %3.1 yükselmesi - youreads

 1. uzmanların bile anlamadığı olay. durup dururken eniştem beni niye öptü?


  bloomberght'den:

  "...
  DNG Danışmanlık Stratejisti Fatih Keresteci dün Borsada yaşanan sert yükselişi Bloomberg HT'deki Küresel Piyasalar programında değerlendirdi.

  Keresteci yükselişe dair "Olağan şüpheli referandum fiyatlaması, ama referandum fiyatlaması kapsamında bir yabancı alımı olsaydı bir Döviz satışı da olurdu. Ancak kurda hareket olmadı. Demek ki yüklü miktarda yabancı kaynaklı bir alım söz konusu değil. İşlem hacmine bakılınca meşhur 'herif'in alışveriş yapmış olduğu kurum ilk sırada yer alıyor." diye konuştu.

  Referandum öncesinde yeni bir pozisyonlama olduğunu belirten Keresteci, "Bizim Borsamızın ucuz olduğu hikayesi vardı. Bu sadece referandum sonucunu tahmin edebilen birilerinin önceden yaptığı hareket ya da piyasayı yönlendirmek isteyen bir hareket" dedi.

  BIST 100 endeksi dün % 3.10 değer kazanarak 91.240,45 puan ile Ocak 2015'ten bu yana en yüksek günlük kapanışını yapmıştı.
  ..."

  borsa'da işlem yapan "herif" lakaplı birisi var. belki de yok, kimse bilmiyor. bazıları malum kişiye çok yakın olduğunu iddia ediyor.

  bence bu hareketleri bir iyimserlik havası yaratmak için sevgili varlık fonumuz da gerçekleştiriyor olması ihtimal dahilindedir.
 2. bir diğer sebep de rusya sat - türkiye al olabilir. dün bist'teki güçlü performansa karşın rus borsaları %2 üzerinde değer kaybetti. üstelik petroldeki yükselişe karşın... suriye'de yaşanan gerginlik sonrası abd - rusya arası ilişkilerdeki sürtüşme sonrası rusya sat - tr al trade ön plana çıkmış olabilir.

  bununla beraber güney afrika'nın yatırım yapılabilir notunu kaybetmesinin ardından em endeksinde ağırlığın düşğrülebileceği konuşuluyordu. not indirimi sonrası yine güney afrika sat - tr al trade sonucu gibi görünüyor bist yükselişi.

  olası bir ülke trade varsa bile bunun bankacılık sektörü hisselerinden olduğunu bilmekte fayda var. endeks yükselişin ana sebebi bankacılık endeksindeki %6 ya varan artış ve sınai endekste %1.5 yükseliş
  parov