1. bazen bazı ürünlerdeki yüksek fiyatlarıyla şaşırtsa da çoğu ürünün ciddi anlamda ucuza satıldığı, büyük oranda kargonun ücretsiz olduğu ve bilinen satıcıların 1 dolarlık ürün alındığında bile sorun yaşadığınızda sizinle oldukça ilgilendiği çin kaynaklı e-ticaret sitesi.

  fakat şu uyarılara dikkat edilmeli:
  •elektronik ürün alırken aşırı dikkatli olunmalı. çok ucuz fiyatlara kanmayın.

  •uzun süredir orada satış yapan, olumlu derecelendirmeler ve yorumlar almış satıcıları tercih edin.

  •kargo ücretsiz olduğu için ürünler çoğu zaman takipsiz yollanıyor. her ne kadar size bir takip numarası verseler de o formalite icabı.

  •ürününüz gelmediğinde ya da istediğinizden farklı bir ürün geldiğinde kısa bir uğraş sonucu paranızı hemen geri alıyorsunuz.yani peşini bırakmayın.aliexpress müşteriyi korumak konusunda oldukça iyi bir iş yürütüyor.

  •bir şeyler aldıktan sonra sakın hemen para onayını yapmayın.elinize gelene ya da verilen süre bitene kadar bekleyin yoksa yaşanabilicek olumsuz bir durumda paranızı geri alamazsınız.

  •ürünler türkiye'ye giriş yaptıktan sonra genellikle ptt tarafından dağıtılıyor.eğer olur da kargonun geldiği gün evde degilseniz kargonuz size en yakın ptt şubesine bırakılıyor.takip de edemediğiniz için bir ürünü beklerken arada sırada en yakın ptt"ye gidip kendi adınıza kargo var mı diye sorgulamanızda fayda var.

  •çok az olsa da takipli ve ücretsiz kargo ile yollayan satıcılar var.ama yollayamanlar da bunun için ufak bir ücret isteyip takipli yollayabiliceğini belirtiyor.bunun icin satıcıyla konuşmanız yeterli.takipli olması çok önemli değil aslında ama yine de alışverişi daha kolay hale getiriyor bence çünkü diğer türlü ürün nerde acaba hiç bir fikriniz olmuyor.

  •aynı ürünleri farklı satıcılarda daha ucuza bulabilirsiniz.o yüzden hemen almadan önce biraz bakının.

  •daha önce kimse tarafından alınmamış,derecelendirme verilmemiş ve yorum yapılmamış ürünleri almayın.

  aliexpress hakkında başka sorularınız varsa mesaj atabilirsiniz.seve seve yardımcı olurum.
 2. son zamanlarda instagram uzerinden butik açıp burdan aldıkları ürünleri %200 - %300 karla satan satıcılar türedi, burada çocuklari kazikliyorlar, yeğenime zor anlattım ama siz de anlatın yayın.
  dikkatli olalım cevremizdekilerin burda 30 liraya satılan çantaya 60 lira+kargo+ havale eft ücreti odemelerine izin vermeyelim.
  dolar biraz düşse çok güzel site ama ne kadar ucuz olursa olsun 3e katladiginizda artış katlanilamaz oluyor.
 3. daha önce de yazmıştım bu başlığa. ekleyebileceğim;

  yüksek puanlı, çok sayıda satış yapmış, aldığı bütün yorumlar olumlu, hiç olumsuz değerlendirme almamış satıcıları tercih edin.
 4. bekleme süresi önemsizse alışveriş için önerebileceğim(*:her ürün için değil tabii) sitedir. şimdiye kadar iki kez alışveriş yaptım; ilkinde 45 gün sınırına dayanmıştı sipariş ettiğim telefon kılıflarının ulaşması, tedarik eden firma da bu gecikmeden utanmış olacak ki paketin içinden "gift :)" yazılı bir pakette küpe çıkmıştı :), ikinci siparişim de kindle paperwhite kılıfıydı ve o da bir ay civarında bir sürede ulaştı. elektronik eşyalarımı kılıfına bu siteden uyduruyorum galiba :)
 5. ucuz ürünleri (1-2 dolar gibi) arada sipariş ediyorum ve unutuyorum. 35-40 gün sonra eve kargo geldiğinde hediye gelmiş gibi oluyor.

  sizde kendinize küçük sürprizler yapın youser'lar.
 6. orta kalitede ürünleri güzel fiyatlara bulabileceğiniz, verdiğiniz siparişin gelmesini beklerken eski zamanlarda ipek yolundan kervan gelmesini bekleyen tüccar gibi hissettiğiniz bir alışveriş sitesidir. yeri gelmişken söylememek olmaz: satıcıların feedback rate'leri, ürünün ulaşmaması, rezalet bir şey çıkması gibi sorunların önüne geçmek için mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.
 7. "zamandan kayıp, paradan tasarruf" sloganı ile hareket eden site.
 8. uçan kitaplık, yanar dönerli masa lambası gibi fantastik ürünlerin satıldığı site.
 9. özellikle telefon kılıfı almak için kullandığım envai çeşit ürünün bulunduğu alışveriş sitesi.
 10. arduino ve diger elektronik komponentleri almak icin tercih ettigim dunyanin en buyuk online alisveris sitelerinden bi tanesi. en guzel yani aldiginiz komponenti buradan 3 5 tane almanizla oradan 100 tane almaniz arasinda neredeyse fiyat farki yoktur. muazzam bir site ya. bir ara baya kafayi takip gunde 2-3 siparis veriyordum ama su siralar rehabilite oldum, iyilestim. vermiyorum artik siparis. (*:swh)