amin maalouf

Kimdir?

emin maluf (arapça: أمين معلوف‎ fransızca amin maalouf) 25 şubat 1949 doğumlu, yapıtlarını fransızca veren lübnanlı yazar. 1949'da beyrut, lübnan'da doğdu. ekonomi ve toplumbilim okuduktan sonra gazeteciliğe başladı. lübnan'da iç savaşın çıktığı 1975'e kadar lübnan'da gazetecilik yaptı. bu tarihte paris'e göç etti. yazar halen paris'te yaşamaktadır. çeşitli yayın organlarında yöneticilik ve köşe yazarlığı yapmış olan maalouf, bugün vaktinin çoğunu kitaplarını yazmaya ayırmaktadır. yapıtlarında çok iyi bildiği asya ve akdeniz çevresi kültürlerinin söylencelerini başarıyla işleyen maalouf, 1983 yılında yayımlanan ilk kitabı arapların gözüyle haçlılar (les croisades vues par les arabes) ile tanındı. bu kitap, çevrildiği dillerde de büyük bir başarı kazandı. 1986'da yayımlanan ve aynı yıl fransız - arap dostluk ödülü'nü kazanan ikinci kitabı ve ilk romanı afrikalı leo (léon l'africain) bugün bir "klasik" olarak kabul edilmektedir. maalouf'un 1988'de yayımlanan ikinci romanı semerkant (samarcande) da coşkuyla karşılandı ve pek çok dile çevrildi. maalouf'un sonraki kitapları da yine roman tarzındaydı: 1991'de yayımlanan işık bahçeleri (les jardins de lumiére) ve 1992'de yayımlanan beatrice'den sonra birinci yüzyıl (le premier siècle après béatrice). emin maluf, 1993'te yayımlanan romanı tanios kayası (le rocher de tanios) ile goncourt akademisi edebiyat ödülü'nü kazandı. 1996'da doğunun limanları (les echelles du levant) adlı romanı ve 1998'de ise ölümcül kimlikler (les identités meurtrières) adlı deneme kitabı piyasaya çıktı. maalouf 2000'de yüzüncü ad - "baldassare'nin yolculuğu" (le périple de baldassare) adlı romanını yayımladı. ayrıca 2002'de opera için yazdığı ve finlandiyalı müzisyen kaija saariaho'nun bestelediği uzaktan aşk (l'amour de loin) maalouf'un ilk librettosudur. 2004'de yayımlanan yolların başlangıcı (origines) adlı romanından sonra, 2006 yılında adriana mater adlı ikinci librettosunu yayınladı. kitaplarında genellikle doğuya ait öğeleri çok iyi işlemektedir. doğuya ait gelenek ve görenekleri kitaplarında mutlaka tanıtır. bir çok kitabında osmanlı-türkiye üzerine yorumlara da rastlanmaktadır. osmanlı ve yavuz sultan selimin kahire seferinde 8000 kişiyi katletme derecesinde öldürdüğünü afrikalı leo kitabında iddia etmiştir. kitaplarında doğu halklarının neden geri kalmış olduğu konusunda sürekli analizler ve tespitler yapmaktadır. doğu halkları ile ilgilenen kişilerin mutlaka okuması gereken kitaplardır bunlar. kitapları roman tarzında yazılmış da olsa sosyolojik temalar kitaplarında sürekli olarak işlenir. kitaplarının türkçe çevirileri yky tarafından yayımlanmaktadır.


 1. insanda beyrut'a gitme isteği doğuran kitaplar yazan lübnan asıllı fransız yazar. her kitabında o coğrafyayı çok güzel yansıtıyor ancak tabi ki bizim bildiğimiz ortadoğu şu an baya kötü durumda. umarım bir gün amin malouf'un tasvir ettiği gibi güzel olur ortadoğu.
 2. hakkında tek bir entry olmasına şaşırırdım. kitaplarında özellikle kuzey afrika basta olmak üzere ortadoğu coğrafyası sosyolojik olarak o kadar güzel analiz edilir ki; bir romanını okuyarak sadece o hikayeye değil daha başka bir çok bilgiye vakıf olursunuz.
  şiddetle tavsiye ettiklerim:
  100.ad
  doğunun limanları
  afrikalı leo
 3. tam batı imali oryantalistlerden bir yazar. doğuyu seviyor görünse de ikiyüzlüdür kalemi. entelektüalizmi batıya mistisizmi doğuya yakıştırır. genel olarak doğudaki gericiliği yine aynı gericilikle anlatır. riskli olanı yapmaz batının seveceği metinler yazar. kendi köklerini gözümüze sokar ama bunları aştım mesajını vermekten geri durmaz. farklı bir adam.
  sezgi