arka sokaklar - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (2.88)
arka sokaklar
arka sokaklar, kanal d'de yayınlanan türk yapımı polisiye televizyon dizisidir. istanbul sokaklarında suçluların peşinde koşan bir ekibin sıradışı maceraları ve aile yaşamları konu alınıyor. dizi, 9 sezonda cuma günleri yayınlanmaktadır.


 1. linç edilmeyeceksem; denk geldiğimde severek izliyorum. hüsnü ve ailesinin diyolagları olmasa izlemezdim o ayrı.
 2. hayatımda gördüğüm en berbat set arkasına sahip dizi.dikkatle izlerseniz kameramanın tek bildiği şey konuşan kişiye bir anda yakınlaşmak ve ya uzaklaşmak.izlerken gözlerinizin ayarlarıyla oynanabilir.aman dikkat.
 3. yönetmeninin sözlüklerde the sopransos, breaking bad ya da the wire ile versuslarda arkadaşlık etmesini istmediği açık olan dizi. hayır arka sokaklar oğlum? ne bekliyorsunuz ki?
 4. günlük hayatımıza kazandırdığı efsane replik ile tanımlamak istiyorum bu diziyi;
  "adam pisliğin teki çıktı rıza baba"^:swh^
  frau
 5. babamın dizisi, yürekten seviyor.
 6. 31 Temmuz 2006'da başlayan ve 16. sezonu süren türk dizisi. Bu bir rekor olmalı, Bizimkiler'i geçti bile. Keza Kaynanalar'ı da bölüm sayısı bakımından geçti. Öyle ki, 2015'te " final" diye fragmanları yayınlansa da; reytinglerin son bölümdeki ani yükselişi üzerine ertesi sezon yine devam etmiştir.

  Yine de dizide bu sonradan kadük olan finalle beraber değişiklikler olmadı değil:
  !---- spoiler ----!

  2015'e kadar her bölümde 2-3 dosya işlenir, her bölüm işlenen dosyalar çoğunlukla bölüm sonunda biterdi. Bazen haftalara yayılan ve çözümü uzun süren olaylar da oluyordu, ama bunlar sezonda 1-2 kereydi. 2015'ten sonra, belki de artık arşivde işlenecek konu kalmadı diye bu olaylar haftada bire indi, bir de devamlı süren başka bir bölüm sonu canavarı eklendi. Bölüm sonu canavarları sık sık değişiyor, biri yakalansa yenisi çıkıyor; ama en az 3-4 bölüm bunların peşinde geçiyor. Keza kahramanlarımızın vurulup hastaneye yatması, sürülmesi, soruşturma geçirmesi gibi olaylar sezonda bir kere olurken 2015'ten sonra her sezonda birkaç defa olmaya başladı.

  Ayrıca çekimlerde artık iyice dalga geçilen "zoom in" tekniğine "flashback" eklenerek bazı konular flashback'le aktarılır olmuştu. Bunun dışında eski bölümlerde tek bir minibüse doluşup devriye atan kahramanlarımız artık normal polisler gibi ikişer ikişer geziyordu. Herhalde artık otobüse binmeleri gerektiğinden böyle bir ayrıntıya girilmiş olsa gerek.

  Bir başka hata olan çok uzun ömürlü köpek Garip'in de yavaştan emekliye ayrıldığını görüyoruz. 2006'daki ilk bölümde komiser Mesut (Şevket Çoruh), arabayla çarptığı bir Alman kurt köpeğini veterinere götürür, tedavisini yaptırdıktan sonra oğluna hediye edecektir. Veteriner "tasma numarasını araştırdık, adı Garip; yaşlandığı için yılkıya bırakılmış bir K-9 " der. Yani 2006'da bile yaşlandığı söylenen köpek aradan 15 yıl geçmesine rağmen hala yaşıyor (15 yıl bir köpek ömrü için bile ortalama üstüdür). Bu da dizinin o kadar uzun süreli planlanmadığını, kervan yolda düzülür mantığıyla çekildiğini gösteriyor...

  !---- spoiler ----!