• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.97)
back to the future - robert zemeckis
dönemin özellikle tasarımıyla öne çıkan otomobillerinden olan bir deloran'ın içine gizlenmiş icat, marty'i yanlışlıkla 50'lere geri götürür. sorumsuz delikanlı bu gösterişsiz amerikan kasabasında bir kazaya yol açar ve müstakbel anne ve babasının tanışmasına engel olur. böylece kendisi de hiç doğmamış olacağı için bu durumu düzeltmesi gerekmektedir. ama hayat sandığından daha karmaşıktır ve sorumluluk kelimesinin anlamını öğrenmek zorundadır.


 1. yarından itibaren benim için anlamını yitirecek, sadece güzel bir film olarak kalacaktır. bugüne kadar her izlediğimde acaba 21 ekim 2015'te gerçekten böyle mi olacak demiştim ilk izlediğimde. uçan kaykaylar, futuristik arabalar vs. çok cazip gelmişti

  arabalardan ümidi kestim ama kaykaylar için hala beklemedeyim.
 2. Bugün neşemi yerine getiren film.

  !---- spoiler ----!

  Marty'nin kendini darth vader olarak tanıttığı sahne için bile izlenir.

  !---- spoiler ----!

  Bu da sonradan aklıma geldi :
 3. izlerken aklıma (bkz: dede paradoksu) 'nu getiren film. geçmişe giderek kendi hayatının rastlantısal nedeninde değişiklik yapan marty bunu düzeltmeye uğraşıyor. düzeltemeseydi hayatı zaman sahnesinden silinecekti ama neden düzeltmesi için belirli bir süresi oluyor? fotoğraf yavaş yavaş kayboluyor ya da? bu yapmaması gereken değişiklikten dolayı yapar yapmaz kendi hayatının ortadan kalkması gerekmiyor muydu? diyelim ki dede paradoksu (burda durum o değil ama benzer) için söylenen paralel evrendeki değişikliğin zaman yolculuğunun yapıldığı evreni etkilemediğini varsaydık. o zaman geri döndüğünde kendi evrenindeki olayların içeriği değişmemeliydi( yani paralel evrende yaptığı değişikliğin kendi evrenini etkilememesi). mantıksal açıdan sıkıntıların olması, filmin sinematize edilebilmesinin mümkünlüğünü sağlayabilmek için ve bu sıkıntıların detaylarıyla ilgilenmeyecek çoğunluğa sunulmasının yeterli olduğunu düşünen yapımcıları ilgilendirmemiş gibi gözüküyor. yine de herkesin izlemesi gereken mükemmel bir konuyu işleyen filmdir.
 4. carl sagan cosmos belgeselinde zaman makinesi hakkında şunları söylemişti :

  "bugüne dek geleceğe olan yolculugumuz yavaş da olsa ilerledi .peki ya geçmiş? düne yol alabilir miyiz? birçok fizikçi bunu imkansız kabul ediyor ve bizi geçmişe döndürecek aracın mümkün olmayacağına inanıyor. bazıları da böyle bir araç yapılsa bile sonuçlarının olumlu olmayacağını düşünüyor. geçmişi gerçek anlamda değiştiremeyiz. örneğin; geçmişe döndüğünüzü farz ederek anne babanızın tanısmasına engel olduğunuzu düşünün. bu şekilde hiçbir zaman dogmamış olursunuz ki bu sizin varlığınızla çelişen bir durum oluşturur. "

  5 yıl sonra da bu film çekiliyor. galiba spielberg ve zemeckis ilhamını carl sagan abimizden almış.
  kahve
 5. her dönemin teknolojisine göre biriktirdiğim film silsilesi. cd, divx, dvd, blueray türlerinin her biri mevcuttur kolleksiyonda. üçlemesi çekilen filmler içinde kanımca en iyi seridir.
 6. anti depresan karşıtı depresif bünyelere natural ilaç olarak tavsiye ettiğim film. çocukluğumdan bugünüme çarşaflara sara sara getirdiğim, izlerken aslında çok başka çocukluk anılarımı bana izleterek zaman makinesi işlevini yerine getirmiştir. "o araba ne biçim ateş çıkartıyo babaanne?"

  aynı zamanda sayesinde / yüzünden eşşek gibi gitar çalmayı öğrendiğim filmdir.
 7. türkçe dublajlı versiyonu, orijinal altyazılı versiyonuna tercih edilen-belki de tek- film.
 8. her zaman, en favori filmim olarak kalacak efsane film serisi.
 9. dün tekrar izlediğim harika film.
 10. filmin geçtiği tarih olan 21 ekim 2015'te^:evet yarın^ ekşide zirvesi yapılacak film.