• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.79)
batman v superman; dawn of justice - zack snyder
frank miller'in batman: the dark knight returns hikayesini ters yüz edecek filmde batman ve superman yanı sıra, wonder woman, aquaman, cyborg gibi dc kahramanları justice league öncesinde seyirci karşısına çıkacak.


 1. batman denen geri zekalı arkadaşın ağzı açık bir zırh giymek suretiyle superman'i dövdüği bir film olacaktır. superman'in batman tarafından herhangi bir evrende herhangi bir planla yenilme şansı yoktur. evet batman fanboyları tarafından o da oldurulmuştur ama mantığı yok.

  fragmandan anladığım kadarıyla batman kendini o kadar geliştirmiş ki, clark'ın gözünden ışık hızıyla çıkan ışık batman'in gözüne ışıktan daha hızlı bir şekilde geliyor ve batman'in beyni bunu ışıktan daha hızlı bir şekilde işliyor ve batman ışıktan daha hızlı bir şekilde bu ışık tarafından vurulmaktan kaçabiliyor. neden?

  "because am batman"
 2. part 1 in sonu diyorlar --->(bkz: kryptonite)
  batman vs süperman için bilinmesi gerekir
  spoiler yemek istemiyorsanız filmi bekleyin
  "because am batman"
 3. Nereden başlanır bilemiyorum ama o kadar değişik ve o kadar geniş bir yelpazeden eleştiri akınına uğruyor ki film, iyice tadı kaçmaya başladı işin.
  Filmi çıktığı ilk gün, ilk seansta izledim. Nedense bana arada sırada denk gelen cinemaximum sıkıntısına da uğramış olmama rağmen ^:buna sonda değineceğim^ beğendiğim bir yapım oldu. Nedenlerini elimden geldiği, dilimin döndüğünce açıklamaya çalışacağım ve bunu yaparken de şimdiye kadar okuduğum birçok eleştirinin (iyi ya da kötü) de yardımıyla anlatmayı deneyeceğim.

  Öncelikle belirtmekte fayda var ki; Batman 1939 yılında, Superman de kökü 1933’e dayansa da bildiğimiz düzlemine 1938 yılında ulaşan bir karakter. Yani nereden baksan 80 sene olacak iki karakterin de geçirdiği zaman.

  Bu filmin adının ilk olarak Batman vs Superman olarak geçtiğini ama sonrasında yönetmen Zack Snyder’in de bir röportajında da “Birbirlerine karşı olmaları, iki rakip olmaları durumu ve beklentisi oluşmasın diye adındaki 'vs' kelimesini değiştirdik” minvalinde kurduğu cümlelerden sonra şimdiki halini aldığını belirtmekte fayda var. Bu neden önemli? Şundan; insanlar sürekli olarak “Batman Superman’i nasıl döver yaaaa?”, “Hadi leen ordan”, “Ooo kapışma izlicez”, vs… türünden cümleler ile filme gittiler ve bütün filmi de buna indirgediler. Stüdyonun hem bu ismi hem de olayların geldiği ve geleceği durumu çok evvelden düşünüp müdahale etmesi gerektiği kanaatindeyim. Bunun geç kalınmışlığı tamamen Warner Bros.’un çok büyük denemeyecek de olsa hatasıdır. Çünkü birçok yorum hâlâ bu mantık üzerine dönmekte.

  Yukarıda da söylediğim gibi 80 yıla yakın geçmişleri bulunan, daha önce onlarca kez film, dizi, çizgi film, çizgi roman olarak yayını yapılmış bir materyal ve karakterlerden bahsediyoruz. Herkes Batman The Dark Knight Returns okusun-izlesin demiyorum elbette ama şu gibi birkaç video izlenebilir en azından.

  İnsanların kendilerini her filmde karakterleri tanımak zorunda hissetmeleri inanılmaz komik geliyor artık bana. Bu karakterleri bilmeyen kişilerin bu filme gitmeleri ve ben beğenmedim çünkü adamların neyi neden yaptığını anlamadım demeleri garip bir serzenişten başka bir şey değil. Nitekim eleştirilerin (filmi yerenlerinin özellikle) çoğunun bu alt metinlerden geldiği görülebilir.

  İyice laf salatası olmadan filmden ne anladığımı ve filmle ilgili fikirlerimi anlatıp, sonra da yukarıda değindiğim ve insanların anlayamadıklarını düşündüğüm konulara soru-cevap yöntemini kullanarak açıklık getirmeyi deneyeceğim. En son da en çok eleştirilen konu olan “senaryonun kopuk ve karışık olması” kısmını cevaplanan sorulardan sonra kendimce çözümlemeyi düşünüyorum.

  Buradan sonrası sürprizbozan içerebilir. Filmi henüz izlemediyseniz uzak durunuz.

  ---------- sürprizbozan ----------

  Soru: Batman adam öldürüyor, olur mu öyle şey?

  Yorum: Filmin başında anne ve babasının ölüm şekli şimdiye kadar çizilen ve yapılan tüm Batman yapımlarına tezat oluşturacak şekilde Thomas Wayne’in hırsıza direnmesi durumu var. Hali hazırda 80 milyon kez çizilmiş, çekilmiş bir durum ve zaman içinde değişime de uğrasa temel şablonu değişmemiş bir olay bu (aksi varsa bilgilenmek hoşuma gider). Yönetmenin bu sahneyi tekrar ve böyle bir tezatla çekmesi boşuna değil, bir mesaj var. Bruce ileride Batman olduktan ve yaşlandıktan (ki film tam da bunu, yaşlı halini anlatırken) sonra yaşadığı psikolojik suç-suçlu, iyi-kötü travmalarının üzerine daha da şiddet yanlısı, mücadeleci oluyor. Çok fazla takılmıyor gençliğindeki (Christian Bale’in Batman’i) gibi. Artık filmde de dediği gibi “20 yıl geçti Alfred, kaçımız iyi kalabildik?” durumu var. Adam hala iyi ama oyunun kuralları değiştiği için o da esnetmiş yaşlanıp bozduğunda psikolojiyi. Çizgi romanlarda, filmlerde bu durum anlatılmıştır zaten.

  Soru: Annelerinin isimleri aynı diye kanka oldular, ne alaka yaaa?

  Yorum: Yine döndük ilk sahneye. Yönetmen babasının ağzından son sözünü duyuruyor Bruce’a; “Martha…”. Şimdi, bu çocuk babasını ve annesini hatırlarken ne düşünecek ileride? Babasının annesine olan sevgisi olmayacak mı hissettiği. Bu sevginin gözleri önünde bitirilmesine duymayacak mı nefretini? Büyürken kendini bununla motive etmeyecek mi? Bir nevi Batman oluşundaki yolun bu son anlardan geçtiğini bilmiyor muyuz adamın? Hayatını bu nedenle suçluları avlamaya adamıyor mu nihayetinde? Bunu yıllara yayarak bir disiplin oluşturan adam önünde kendi deyimiyle “İnsan ırkını ortadan kaldırmak istese başarabilecek biri” varken ve o da kendi annesinin ölmek üzere olduğunu hem de “Martha’yı öldürüyorsun! (Sen öldürüyorsun, senin yüzünden)” diye duyduğunda ne yapsın? Empati olabilir mi mesela? İkinci bir Martha (bkz: anne) ölümü meselesi gündeme geldiğinde adamın yaptıklarının sorgusunu sonraya bırakması (ya da iptal etmesi) ve ona yardım etmesi anormal mi yani? Superman’i öldürse ve Lex de anneyi öldürse Batman daha huzurlu mu olacak ölenlerin intikamını aldığı için? Sanmam. Mesele ölenlerin intikamını almak falan da değil, Superman’in insanlarda uyanan Tanrı vasfını Batman’in psikolojik olarak tutarsız zihniyle sınaması ve hem yaşlılığına hem de toplumun genel bakış açısına meydan okuması durumu aslında.

  Soru: Alfred neredeyse Bruce ile yaşıt gibi olmuş.

  Yorum: Ne yapsalardı? Yaşlı Batman kavramına uyarlarken sırf yaş farkı korunsun diye bir ayağı çukurda bir Alfred mi koysalardı? Alfred daha yaşlı gösterilebilirdi katılıyorum ama genele bakıldığında çok da üzerinde durulası bir konu değil.

  Soru: Christian Bale’den sonra Batman mi olur? Olursa da Ben Affleck mi olur?

  Yorum: Aslına bakılırsa oldum olası Tim Burton’ın çektiği 2 Batman filmi benim için her zaman daha özenli, daha ruhlu ve daha “iyi”dir. The Dark Knight şimdilerin ergenlerinin Joker’in anarşik duruşuna olan hayranlığı ile daha çok seviliyor gibi olsa da (Heath Ledger’ın hakkını teslim ediyorum), bir Batman filmi için eksiktir. Bale harika bir oyuncudur ve kendinden istenen Batman’i ekrana kusursuz yansıtmıştır. Gel gör ki; Batman dediğiniz oluşum TDK filminde fazla “insan”dır. Nolan’ın üçlemesinin genel sorunu bence budur. Batman suçlulara korku salan değil, maskeli bir elemandır. Batman Begins bu olgunun dışında olmakla birlikte genele bakıldığında göz ardı edilemeyecek gerçek budur. Keaton’ın canlandırdığı Batman hem daha gerçek, hem de daha olması gereken Batman’dir. Bakış, duruş ve karakteri yansıtma açısından özellikle. Affleck ise (yaşlı halini oynamasının da etkisiyle) tam olarak bir Batman olmuştur. Çizgi romanlarda yansıtılan, tanımlanan, çizgi filmde çizilen ve üzerine düşündüğünüzde aklınıza gelen görüntüye en olası uyuşmaya sahip kişidir. Keaton’ı ayrı bir yere koyacak olursak Ben Affleck gerçek Batman’dir. Suça karşı yıllarca savaş vermiş, sevdiklerini (Robin örneğin) kaybetmiş, kafayı ufaktan sıyırmaya başlamış, depresif ve savaştığı suçun kendisini getirdiği durumla baş etmeye çabalayan biri. Üzerine bir de Superman’i alt etmeyi kafasına saplantı edip bunun için 2 sene hazırlanan bir adam. Bunların hepsini görüyorsunuz Ben Aflleck’e her bakışınızda. Bu açıdan da şimdiye kadar ki en iyi Batman’i izlemiş oluyorsunuz perdede. Üzerine Warner Bros. 3 filmlik bütçe ayırmış yeni Batman filmleri için. Yazar ve yönetmen de Ben Affleck olacak üstelik. Merak uyandırıcı.

  Soru: Batman nasıl olur da Superman’i dövebilir, yenebilir?

  Yorum: Bunun cevabı da yine Batman çizgi romanlarında saklı. Batman iyi hazırlandığı zaman bütün Justice League’i bile alaşağı etmiş bir karakter bunu biliyoruz. Adamın olayı hazırlanmak kısaca. En büyük silahı da bu belki de. Ayrıca normal bir zaman değil, tamamen Batman’in hazırladığı ortam ve şartlarda dövüşmekteler. Bir avantaj daha. Üstelik Superman’in güneşten aldığı güç de yok ve gökyüzü kapalı (bu farazi bir örnekleme elbette). Üzerine kriptonit de eklendiğinde ortam iyice Superman’in dezavantajına ilerliyor zaten. Giysinin hazırlanışının gösterilmeyişini Batman’in bilinirliğine ve “Yine bir icat ve buluş yapması, elbisesinin yapılmasındaki zenginliği, vs…” durumlarına bağlıyorum. Gereksiz görülmüş ayrıntılı anlatım, bence iyi de olmuş. Ayrıca Batman’in Superman’i yenebilmesinin gerçek sebebi Batman’dan gelsin; “If Clark wanted to, he could use his superspeed and squish me into the cement. But I know how he thinks. Even more than the Kryptonite, he's got one big weakness. Deep down, Clark's essentially a good person... and deep down, I'm not.”. Şurdan.

  Soru: Lex Luthor neden Superman’e düşman anlayamadık.

  Yorum: 80 yılı olan bir çizgi roman demiş miydik? Hadi evvelkileri hiç bilmiyordun diyelim. Filmin başından beri Lex’in güç tutkusu ve buna olan takıntılı durumu yansıtılıyor. Hiç olmadı kendisini sadece Superman’in durdurabileceğini o da biliyor ki Afrika kabileleri düzeyinde bile kumpas hazırlayıp adamı yargıya çıkaracak altyapıyı hazırlamak için çabalıyor. Genel olarak güç tutkusu motivasyonu ile açıklanabilecek bir durumu abartmanın gereği yok. Gemiye girdiğinde ses ona “10.000 uygarlık (sayı net değil) bilgisine sahibim” diyor, Lex ne diyor bir düşünelim. “Öğretmeye başla” diyor. Birkaç sahne ve anlatımla ve tabloyu bile referans ederek Superman düşmanlığı zaten anlatılıyor.

  Soru: Superman Amerikan seremonisiyle, bayrağıyla gömülüyor.

  Yorum: En komiği bu geliyor bana. Adamın taytına, botuna, şortuna bakmadan yorum yapılıyor, çok ilginç. Yukarıda Superman için verdiğim bağlantıdan alıntı yapıyorum tıklamaya üşenenler için; “Kostüm renkleri Amerikan bayrağına gönderme yapmak için mavi-kırmızıdır.”. Daha ne olacaktı yani? Amerikan bayrağı yerine Uganda bayrağı mı, Birleşmiş Milletler bayrağı mı gösterilseydi? Laf ola beri gele.

  Soru: Dünya yıkılırken patrondan telefon bekleyen adamlar.

  Yorum: Bina dışına çıksa tepesine bina düşecek olmasının korkusu olabilir mi acaba? Ya da gidilebilecek daha güvenli bir yerleri olmadığını düşünüyorlardır. İçinde bulunduğu mevcut iyi şartları korumak istemek falan? Bir de bu sahne sırf Bruce Wayne’in öfkesini yönlendirme amaçlı kullanılmış. Konuştuğu adamın birebir tanıdığı ve sevdiği olması motivasyonu yani. Değer verdiklerinin ölümü sonucu, Superman’e yönelen kızgınlığı. Bütün bunlar Batman’in Superman için söylediği “%1 bile olsa bize düşman olma olasılığı varsa, onu durdurmalıyım.” sahnesine götürüyor.

  Soru: Filmin ilk yarısı bomboş, ikinci yarı hep CGI.

  Yorum: Senaryo kopuk diyen adamlar genelde bu yorumu yapıyorlar. İlk yarıda herkesle aynı filmi izlemediğim algısına kapılıyorum bu yorumu duydukça. Adam üşenmemiş neredeyse 70-80 dk boyunca sana gelinen noktayı, halkın bakışını, adalet sağlayanların olaya bakışını, Bruce Wayne’in bakışını, Lois Lane’in yaşadıklarını, Lex’in yapmaya çalıştıklarını falan anlatmış, araya Wonder Woman serpiştirmiş, Justice League geliyor demeye getirmiş ama ne hikmetse çok boşmuş.

  Özetleyelim; Bruce Wayne önce insan sandığı ama sonra gemi olduğu anlaşılan White Porteguese kod adlı bir şeyin peşinde. Bunun izini sürüyor. Arada bunun için olması gerektiği gibi zenginliğini ve dedektif yanını kullanıyor. Rüya gördüğünde bazı şeylerin farkına varıyor ki bunlar Superman’e karşı filmin sonunda yumuşamasına eklenebilir. Olur da Superman ölmezse ve annesi ölürse (Flash’ın da “Anahtar Lois” demesindeki gibi), Superman nasıl bir ruh haline bürünüp Dünya’ya ne yapar diye de düşünüyor olabilir (sadece varsayım elbette). CGI konusuna girmiyorum, filmde sırıtan bir-iki detay dışında CGI oldukça başarılıydı. Ne bekleniyor anlamıyorum. Efektsiz Doomsday mi çekselerdi? Bence efektler oldukça iyiydi, keza görüntü yönetmenliği de. Müzikler için de üzerine konuşulacak bir konu olduğunu düşünmüyorum. Herkes bahsetmiş, bir de ben söyleyeyim; Wonder Woman kavgaya giriş sahnesi çok başarılıydı.

  Şimdilik aklıma bunlar geliyor, gelen yorumlara ve izleyenlerin yaptıkları diğer eleştirilere göre ekleme yapabilirim diye düşünüyorum.

  Gelelim senaryoya. Batman’in gözünden Man of Steel’in sonunda yaşananlar, Superman’in Man of Steel sonrası ne hale geldiği, sıradaki Justice League filmlerinin altyapısı, hem yaşlı Bruce’un, hem genç Bruce’un altyapısı, durumu, ruhani çökmüşlüğü ama aynı zamanda da insanlığı düşünen erdemli yapısı, tanrısal addedilen adamın yargılanması, durdurulması, kontrol altına alınması, vs… gibi bir yığın malzeme var elde. Birbiriyle hem iç içe hem de bağımsız durumdaki konuları harmanlayıp, neredeyse kavga-dövüş sahnesi bile çekmeden bunları anlatma konusunda oldukça başarılı bir film olduğu kanaatindeyim.

  Filmde çekilen her sahnenin filmdeki başka bir sahneyi açtığı, açıkladığı görüşündeyim. Rüyaları da keza öyle Bruce’un. Annesinin mezarını görmesi de en ufak tabiriyle sondaki Martha meselesi denilebilir ki en ufak açıklama bu. Adını gözüne gözüne sokuyorlar seyircinin.
  Bir diğer rüyası da hem altyapısal olarak Justice League, hem de Superman’in dediği gibi “O’nu benden aldın…” ile bağlantılı. Superman sevdiği birini kaybetmiş ve neredeyse kendi ordusunu kurmuş (yine çizgi roman göndermesi). Yani Superman sevdiği birini kaybetmemeli teması. Flash’ı oynayan arkadaş pek sevilesi durmasa da, JL ve kendi Flash filminde sevdireceklerdir kendisini diye düşünmekteyim. Aquaman sahnesi efsanevi olmuş. Cyborg çok tanıdığım bir karakter olmadığından yorum yapamasam da, ona da oldukça çalışılmış belli ki.

  Neil deGrasse Tyson'ı Superman'in uzaylılığı konusunda kritik yaparken görmek, "Artık 1938'de değiliz" cümlesini duymak, filmin ilk sahnesinde Zorro afişini görmek gibi birçok detay var meraklılarının yakalayabileceği. Şunlar bile insana iyi hissettirirken filmin geneline yayılan bu atmosferi siz düşünün.

  Bu açıdan ilk 80 dk hikayesini anlatmaya çalışan bir filmin sıkıntıları dışında senaryo öyle aman aman yüklenilecek kadar kötü denemez. Sanırım Marvel fanboyları yoğun çaba sarf ediyor filmin kritikleri için. Marvel da boş durmamış, büyük balıklara oynamış gibi bir görüntü çıkmış ortaya.

  Bu filmin senaryosunu eleştirenlere şu videoyu izlemelerini salık veririm. Hele hele başındaki “Avengers ne zaman toplanıp ne zaman toplanmıyor” ve sonundaki “roughly one week of Ultron” cümlelerinin tüm seri için yeterli bir eleştiri olduğunu da düşünmekteyim.

  Gelelim cinemaximum meselesine. Öncelikle belirtmeliyim ki aslında cinemaximum’u sevmesem de, yaşadığım bölge itibarı ile bu sinemalara gitmeye mecburum. Ben de olabildiğince az ücret ödeyeceğim zamanlarda giderek en azından hıncımı alıyorum diyebilirim. Filmi büyük ihtimal şu arkadaş ile aynı sinemada izledim. Filmin son 40-45 dakikasını sessiz gibi izledik diyebilirim. Filmin sonunda da linkteki arkadaşın başını çektiği bir itiraz dalgasıyla “hediye bilet” alarak olay tatlıya bağlandı. Genel olarak zaten hizmetlerini beğenmesem de çok nadiren sıkıntı yaşamaktayım ve onları da bir şekilde çözebiliyorum şükür ^:eheh^. Bu kalitesiz ve gereğinden fazla pahalı hizmet verdikleri gerçeğini değiştirmiyor elbette.

  Filmlere puanlama yapmayı uzun zamandır bırakmış olmama rağmen bu filmin hak ettiği puanın ve eleştirilerin asla rotten, metascore ve imdb’dekiler olmadığı kanaatindeyim. Perdede görülmesi gereken ender sinema deneyimlerinden ve süper kahraman filmi “gerçekten” nasıl olurun tam cevabı olamasa da (ufak tefek sıkıntıları da olduğundan) , en azından ayakları yere basan, sağlam bir yapım. Gelmiş geçmiş en iyisi ol(a)masa da, izlenmesi gereken bir film Batman v Superman – Dawn of Justice. Buraya kadar okuyanlara teşekkürler, keyifli seyirler ^:;)^ .

  ..
 4. suicide squad'ı merak edenler batman assault on arkham animasyonunu izleyebilirler. kaynak var, bahane yok.

  "nolan efsanesi" tanımının geçtiği hiçbir yazıyı ciddiye alamıyorum. superman ve batman, sadece alex ross'un çizdiği gibi "modern mitoloji" tanrıları değil, beyaz perdeye uzun süre hükmetmiş iki süper kahraman olarak, milyon yıl da geçse kredisi asla tükenmeyecek, en köklü iki karakter. superman'in ilk ciddi girişi 1978 yılında, daha ben doğduğumda oldu zaten. batmania dönemini ise (the simpsons manyaklığı ile aynı döneme rastlar) yaşayanlar hatırlar. zaten hemen öncesinde şu an (30 yıl sonra) tersine çevrilen batman: the dark knight returns grafik romanı, sin city ve 300'e imza atacak frank miller elinden çizilmiş ve ardından alan moore ile gelen batman: the killing joke (tim burton'un esas alacağı bu ikincisidir) ile '66 tv serisinin o kitsch batman'i ciddi bir karaktere dönüştürülmüştü. tim burton'un işi bizim o gün sandığımızdan çok daha kolaydı.

  nolan ve burton uyarlamaları arasında çok basit bir ayrım var. biri bu serilerin (gcpd, birds of prey/gotham sirens, nightwing vs. envai koluyla detective comics) fantastik yanını ele aldı ve bunu alman dışavurumculuğunun kasvetli setlerinde, danny elfman'ın -hele ki ikinci filmde- gizemli ve hüzünlü notalarında, gayet estetik tasarımlarla seyirciye sundu. bu "estetik" tanımının altını çizmek isterim. batmobile'den yarasa kostümüne -hatta bunu superman filmleri, zod ve ekibinin kıyafetleri için de söyleyebiliriz- o gün tercih edilen ve bugünün gencine "basit" görünen o tasarımlar, transformers'ten beri izleyegeldiğimiz (avengers finalindeki metal kırkayak, asgard ve kripton kostümleri, batman tankı ve zevksiz kostümü vs) ruhsuz ve metal yığınından ibaret sözde modern teknoloji ürünlerinden bin kat iyiydiler. bunu "çocuklar korkmasın diye" güzelim maskesi ve oyuncakları metal balkabaklarına vs dönüştürülen spider-man kötüsü green goblin'de de görebilirsiniz, lizard'da, abomination'da da. jack pierce, ray harryhausen, rick baker, stan winston gibi usta makyaj ve özel efekt sanatçıları yetiştirmiş bir sektörün çizgi roman uyarlamalarında bu kadar iğrenç tercihler yapıyor olması zaten başlı başına bir vahamet. neyse, konuyu dağıtmayalım.

  iron man sonrasında çizgi roman uyarlamalarının bu ikinci uzun baharında uzunca bir süre beyaz perdeyi domine edeceğini yazmıştım. marvel yüzünden seyircinin erken doyuma ulaşacağını ve bu furyanın daha erken bitebileceğini düşünüyorum. erken davranıp tüm karakterlerin haklarını geri alsalar ve marvel evrenini tüm imkanlarıyla kullanabilselerdi, bu tabiri kullanmazdım.

  dc'ye dönelim, nolan demiştik. nolan'ın yaptığı ise gotham'ı ve içindekileri "suç filmleri" janrında ele almaktı. bu zaten grafik romanlar ve sağlam yazarlarla saygın bir seriye dönüşmüş batman hikayelerinin ruhunda vardı. sağlam bir cila attığı iki filmle (üçüncü film tam anlamıyla fiyaskodur) gayet başarılı şekilde perdeye "yansıtmıştır", abartmaya lüzum yoktur. ikinci filmin finalindeki korkak seçiminden sonraki dönemi, kanımca kötü filmleriyle, zaten filmografisinde ayrı bir yerde değerlendirilmelidir. övgüyü hak eden yapımlarıyla değil, sanatçıyı övgüye mazhar eserlerine vakıf olduktan sonra gelen ardıl eserleriyle yüceltmek maalesef yaygın bir yaklaşım. bunu güzellik kıstasında bile görebilirsiniz: kylie minogue, kate beckinsale gibi starları gençliklerinde pas geçen çoğunluk, geç döneminde keşfedip yere göğe sığdıramaz absürd biçimde. geçelim.

  dc'nin kredisi bitmez demiştim. gerek suicide squad gerekse batman v. superman kötü de olsalar, batman & robin gibi parodi filmler çekilmediği sürece, karakterlerini defalarca perdeye aktarabilir ve denemeler yapabilir dc. öncelikle, tüm hakları kendi elinde. bu çok önemli. 92 yılında bruce timm elinden tv'lere armağan edilen harley quinn karakteri önce çizgi romana dahil edildi, şimdi ise yeni siftahını yapıyor. aynı yıllarda yaratılan spidey kötüsü venom'un nasıl rezil edildiğini düşünürseniz, bu filmin tek başına bu karakteri sunuşuyla dahi önemli bir iş başardığını söyleyebiliriz. joker'in bir "yan" projede dahi kullanılabilir olmasını alın; galactus, dr. doom, silver surfer gibi fantastic four ve apocalypse, magneto gibi x-men karakterlerini kullanamayan ve bu yüzden ff'yi, wolverine'i çizgi romanlarda öldürüp serilerini durduran ve elinde bir yeterli malzeme kalmadığından guardians of the galaxy gibi ikinci sınıf serileri uyarlayarak büyük beklentileri orta vadede piç eden marvel'i diğer kefeye koyun; dc'nin yıllarca domine ettiği perdedeki hükümranlığını daha az emekle çok kolay biçimde geri alabilir olduğunu rahatça göreceksiniz. tek falsosu batman & robin olan dc'ye karşı sony elinden çıkma tüm spider-man uyarlamalarıyla elindeki malzemeyi peyderpey tüketen bir marvel. kazanan belli.

  her şeyden sonra, hala "neden karşı karşıya geliyorlar?" diyenler de bir zahmet 2 bölümlük the dark knight returns animasyon uyarlamasını izlesinler. "okuyamıyorsanız izleyin" demiş çekmiş adamlar, üçüncü seçenek olan karanlıkta cehaletiyle kalmayı seçmeden bilgilenip öyle kelam etmek lazım gelir.

  şunu da ekleyeyim, zod'dan mı yaparlar nasıl çıkacaksa, doomsday eğer filmde kullanılacaksa, superman'in ölümü'nde supes perde almadan evvel wonder woman dahil tüm jla birlikte savaşıp sağlam bir dayak yemiş, ancak superman bedelini hayatıyla ödeyerek bu yaratığı durdurabilmişti. fragmanda ww'nin savaş verdiği an bu an olabilir, öyle ise cyborg ve diğerlerinin filme yedirilmesi tahminimizden kolay olur.

  man of steel'in renk paleti bir yana, çizgi romanlar hakkında hiçbir fikri olmadan o saçma kostümü giyen michael shannon başlı başına filmden soğuma sebebiydi, orijinal zod terence stamp sonrasında. bunu da zikretmiş olayım.
 5. dc evreni ile çocukluğumda çizgi filmlerini izleyerek tanıştım. lisede ulaşılması zorda olsa -o zamanlar zordu- cizgiromanlarla ilgili ne bulabilirsem okudum. yılların fanı olarak görüşlerimi bildirmeye cüret edecegim izninizle.

  sinemaya son gidişim (bkz: american hustle) adlı filmi izlemek içindi-2013- ondan beridir gitmedim. bu filme gitmemde ise sıkı batman fanı oluşum ve ben affleck in nasıl oynadığını merak edişim etkili oldu.

  spoilersiz giriyorum. işin icinde zack snyder ve cristopher nolan olduğunu bilince insan daha iyi şeyler bekliyor öncelikle bunu belirteyim. belki nolan filmin drama yönünde başarılı sayılabilir. fakat olmamış be zack. ne filmler yaptin sen . bu da daha iyi olabilirdi be. hı?

  filmin büyük eksikliklerinden biri çizgiromanlari okumayi zorunda kılıyor olmasi. yani en azindan dc evreninde ne dönüp bittiğinden haberdar olmaniz gerekiyor. yoksa bi bok anlamazsiniz. bu sizin eksikliğiniz degil. zack in eksikliği

  örneğin marvel bu işi çok iyi beceriyor. vatandaş marvel karakterlerinin aslında çizgiroman karakteri oldugunu bilmese dahi filmden keyf alıyor. çünkü çizgiromana gönderme çok az yapılıyor.

  harika bir bruce wayne, ortalama bir batman izleyeceksiniz bana göre. ben affleck oynamış gerçekten.
  henry cavil, supermen rolune yakışsa da bu filmde sönük bırakılmış bir karakter. oyunculugu ise man of steel in altında diye düşünüyorum

  ortalama oyunculuklar, birbirinden kopuk sahneler, anlamsız geçişler ve surekli bi derdini anlatamama durumu var filmde . evet oyle derdini anlatamıyor film.

  görüntü yonetmeni ortalamanın üzerinde bir iş çıkarmış. teknoloji ilerledi ve artık çok normal geliyor bize atlamali patlamali sahneler.

  hans zimmer aksiyon filmi müziği yapmada - surekli kendini tekrar etsede- vazgeçilmez bie isim. o yuzden onu eleştirmiyorum

  herşey bir yana en büyük hata filmin zamani. bu kadar çok super kahraman filminin olduğu bir yilda hemde deadpool- piyasayi iyi salladi- un ardindan! marvel filmlerinin gölgesinde kalacagini hissedebiliyorum.

  bir de fragman var ki sorma. filmde ne varsa fragman da birebir aynisi. olm fragman la bu. insan biseyleri de göstermez. filme saklar. filmde önemli ne olacaksa göstermişler. gelen super kahramanlari- gelen süper kötüleri kim ölüyor kim kalıyor fragmanda hersey var. film sanki fragmandaki aralari dolduruyor. pazarlamada sictiniz beyler.

  gal gadot harikalar çıkarmış. wonder woman olmamış doğmuş sanki.
  lex luthor fazla oynak. jokervari bir karakter yapmak istemişler heralde ama olmamış.

  ben filme batmani/ ben affleck i izlemeye gittim çokta memnun kaldim. bi üçleme de ben afflecke gelir diye umut ediyorum. zack snyder sinyallerihi vermiş galiba.
  eline sağlık affleck başkan.

  kısacası daha güzel bir film olabilrdi. ellerindeki malzemeye yazik etmişler sanki.

  son olarak; götünden ışık saçarak herkes süper kahraman olur; süper kahraman dediğin batman gibi olmalı!
 6. bence gidin izleyin. eleştirilere de pek fazla kulak asmayın. zevkini çıkarın.
  !---- spoiler ----!

  batman'ın supermen'i dövdüğü bölüm efsaneydi.daha önce sinemada bu kadar zevk aldığımı hatırlamıyorum.

  !---- spoiler ----!
 7. batman'in domine ettiği film, güzel de etmiş. gal gadot da belirtildiği üzere wonder woman'ı oynamak için doğmuş sanki. filmin sonlarına doğru yönetmen davaro'daki tabut sahnesine bağlayacak diye korktum, neyse ki konu kıbleye kalmadan çözüldü.  !---- spoiler ----!

  uzaydan gelen bir kahraman ölüyor, sen bunu insan kıvamında toprağa gömüyorsun. nasa metropolis bir alsın naaşı, araştırsın organlarını falan. hiç olmadı madame tussauds'ya bağışlansın, çoluk çocuk resim çektirsin hatıra olarak, canlanırsa da anında haberiniz olur. hadi gömdün, mezarın yerini niye belli ediyorsun; dost var, dosttan bol düşman var, koydular mı mezarın içine kriptonit, üzerine ölü toprağı atmışların tanımını yaptırırlar adama. garip geldi bayağı.

  !---- spoiler ----!
 8. beklentimi fazlasıyla karşılamış, önümüzdeki yıllarda çıkacak filmler içinde seviyeyi hayli yükseltmiştir. marvel vs dc karşılaştırmasında dc'ye kaymam an meselesi oldu. wonder woman da heyecan yaratmadı değil. şu müzikle bir mad max ortamına sokuverdi salonu. batman ile bu filmde tam olarak tanıştım desem yanlış olmaz, karakter hem ben affleck'e yakışmış, hem de filmi doldurmuş. superman de tam olması gerektiği gibiydi. efendim sonraki yıllarda gelecek wonder woman, aquaman, the flash green lantern, içeren filmleri ile ortalığı kasıp kavuracak dc. marvel nasıl cevap verir, x-men'den ne çıkar bilmiyorum. fakat deadpool - tim miller bana göre fiyaskoydu. amerikan kültürüne dönük espriler falan beklemiyoruz biz bu ekiplerden . sonuç olarak dc justice league önümüzdeki 5 yıla damga vuracağını bu filmle göstermiş oldu.
  abi
 9. sdcc 2015 panelinde ilk uzun fragmanı yayınlandı. http://y2u.be/0WWzgGyAH6Y
  alfred'de jeremy irons ve wonder woman'da gal gadot'u görmemiz yanı sıra, hannibal'den laurence fishburne ve "chiyo" tao okomato da fragmanda göze çarpıyor (1:57) .
 10. yeni batman ben affleck olacağını duyurduklari zaman yıkılmıştım ama daredevil gibi bir fiyaskodan sonra affleck reis gerçekten çok iyi bir batman çıkarmış birde göreceğimiz en iyi lex luthor lardan birini gördük hele kevin spaceyin lex in den sonra gayet yerin de bir lex luthor vardı muhtemelen devam filmlerinde de göreceğiz filme karşı genel kanım olumsuz yan yana getirilmiş fragmanlarin birleştirmesi havasında devam etti her şeyden biraz konmaya çalışılmış ama hiç bişey tam oturmamış üzülerek söylüyorum ki eger birer dark night fanıysaniz muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaksiniz alışkın olduğumuz ne batman ne buruce wayne ne alfredi bulamadık bir superman filmine batmanı eklemişler en zor zamanlarında bile !---- spoiler ----!

  insan öldürmeyen batman tavuk keser gibi adam dogruyordu ki jokeri dahi öldürmemişti

  !---- spoiler ----!
  supermana olan kini de ayrı bir mantık hatası nedeni tam bir muamma yalniz bi sahnede ima edilmeye çalışıldı ama sanki batman kibrinden süpermana karşı bi tavır almış gibi bir hava esti ki buda bizim tanıdığımız batmana uymuyor harvey dentin suçlarını hepsini üstlenmişti kahraman olmak gibi bi derdi hiç olmamıştı bir dark night ci olduğumdan filmin batmana bakan yönün de hayal kırıklığına ugradim tabiki affleck in iyi bir batman çıkarması dışında
  filmi izlemediyseniz man of steel izlemeden filmi izlemenizi tavsiye etmem dediğim gibi bir superman filminin devamı gibi, ayrıca film de tanrı ile insanin savaşı ile ilgili sahneler de dikkat çekiyor süperman bu filmde gerçekten tanrı gibi gösterilmeye çalışılmış. superman açısından bakılırsa önceki seri ye göre kahramanımız ne kadar popüler olsada beyaz perde de etkili olamıyor ama bu filmde kendine iyi bi trend yakalayacak gibi duruyor, ve tabiki henry civil yansıtmak istemen süpermani gayet başarılı yansıttığını düşünüyorum. fantastik film sevenler için görsel efektli sahneler tatmin edici keyif alınabileceğini düşünüyorum yani dark night kafanızdan dilerseniz bide öncesinde man of steel izledikten sonra hareketli bi film sizi bekliyor unutmamak lazım !---- spoiler ----!

  filmde yeni kahramanlarda var

  !---- spoiler ----!muhtemelen bidahaki seride boy gösterecek
  christopher nolan siz batman olmamış ama zack snydrli batman v superman dawn of justuce idare eder diyebiliriz
  işte amerikalılar her zamanki gibi yine yaptığı abartı sanatını kullanmışlar 5 lik filmi 50 lik gösteriyor lar öyle bi reklam edildiki film ilk günden itibaren gişe rekorları kırmaya başladı diğer serilerini de gisesini garanti altına almış oldu neyse umarız yeni serisinde daha iyi bi film bizi bekler