• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
beş şehir - onur ünlü
beş şehir, bir polis, bir tezgahtar, bir öğretmen, bir seyyar satıcı ve 11 yaşında bir çocuğun, yaşamla, ölümle ve aşkla iç içe geçen hikayesidir. istanbul’a tayin edilen polis aydın, şehre alışmaya çalışırken, beyoğlu’ndaki bir şekerci dükkanında çalışan mehtap’a gönlünü kaptırıverir. fakat ne yapsa onun dikkatini çekemez. tıpkı, eski hukuk öğrencisi şevket’in, aynı şekerci dükkanında çalışan dilek’in dikkatini çekemediği gibi. tam bugünlerde dilek’in karşısına aydın çıkar ve kontrolsüz arzusunu dilek’e yöneltir.
 1. beş şehir, onur ünlü'nün senaryosunu yazdığı ve yönettiği 2009 yapımı sinema filmidir. heidegger okuyan kedi unutulmaz. içinden tren geçen film. onur ünlü "herkes seviyor bir şekilde trenleri, altında kalanlar hariç" diyor bir söyleşide.
 2. izledikten sonra ruhumun çalkalandığı film. ne kadar savunmasız, ne kadar basit olduğumuzun kanıtı niteliğinde. can alıcı noktalarında ahmet kaya'yla birlikte altın vuruş yapılır, seyirci yutkunamaz hale gelir. film amacına ulaşınca saatlerce boş duvar, bilimum desenli halılar izlenir.

  bir sene önce babasını kaybeden erkek arkadaşımla izlediğimde onun ağlamasına ağladığım, gözyaşlarını silip sadece "korkma, yanındayım" diyebildiğim film aynı zamanda. çok benziyormuşum babasına, benim gibi ağaçlara sarılıp onlarla konuşurmuş hep. bu yüzden o an sadece yanında olduğumu hissettirmeye çalıştım sarılarak. hayatımdaki en yoğun anlardan biriydi. teşekkürler onur ünlü, her seferinde yalnızca insan olduğumuzu hatırlattığın için.
 3. bes sehir, bes farkli hikaye... onur unlu her zaman ki onur unlu, sizi derinden yakaliyor. trende kendisini de goruyoruz, koltugunda derinlere dalmis.
 4. kediler bile bilir bunu*
 5. onur ünlü'nün en mükemmel filmi.
 6. öncelikle izlemeyenlerin hemen izlemesini önerdiğim film. onur ünlü dramın dibine vurmuştur ahmet kaya şarkısı ile de bunu iyice perçinlemiştir. şevket, aydın, dilek, osman, tevfik ve kedi birbirine geçmiş 5 hayat. özellikle tansu biçer'in can verdiği 'polis aydın' karakteri kendinden hem nefret ettiriyor hem kendisine acımamızı sağlıyor. zaten aldığı ödüller ile rolün hakkını verdiğini kanıtladı.

  !---- spoiler ----!

  belli senin şiir falan okuduğun yok. eğer okusaydın bilirdin ki aşık adam sınanmaz.

  !---- spoiler ----!

  ayrıca onur ünlü yine kendi filmi olan ''polis'' ile de dalga geçmektedir. bir sahnesinde kendi filmine laf sokar hem de çok ağır.

  !---- spoiler ----!

  -naber lan
  +ne olsun işte
  -napıyorsun burda
  +hiç sen napıyorsun
  -ya şu dvd'yi değiştirmeye geldim verip başka bir tane alıcam
  +dvd mi o ne ya
  -adına aldandık aldık amına koyayım, polis diye bir film
  +polis diye film mi var ? nasıl ?
  -sikim gibi film amına koyayım, hiç bir bok anlamadım
  +filmin nesini anlıyacaksın lan, film işte...
  -hee film, seyret de bak nasıl film, haluk bilginer oynuyor diye para verip aldık gördük kafasını..

  !---- spoiler ----!
 7. kendimi bu filmdeki çocuğun "belli senin şiir filan okuduğun yok" dediği kız gibi hissediyorum.
  şiir de okurum aslında ama aşık adamı sınadım, şimdi kedimle baş başa kaldım. şaire aşık olup müteahhitle evlenen olacağım gibi, du bakalım.