• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.13)
bin muhteşem güneş - khaled hosseini
nereye giderseniz gidin, ülkeniz peşinizden gelir. artık siz orada yaşamasanız da o içinizde yaşar. afganistan'ın khaled hosseini'de yaşadığı gibi…

bin muhteşem güneş, ilk romanı uçurtma avcısı'yla tüm dünyada inanılmaz bir başarı yakalayan hosseini'nin ikinci romanı. yazar bu romanında da yine doğduğu toprakları anlatıyor. bu kez iki kadının kesişen yaşamları ve dostlukları üzerinden…

küçük yaşta evlendirilen kızlar, çocuğu olmayan kadınlar, babaya ya da çocukluk arkadaşına duyulan, geçmişe gömülmüş aşklar…

khaled hosseini, hasreti, dostluğu, aşkı ve insanlığı en iyi anlatan yazarlardan. başarıyla kurduğu olay örgüsüyle, çıkmaz yolların nasıl düzlüklere açılabileceğini gösteren yaratıcı bir kalem.

bin muhteşem güneş, kelimenin tam anlamıyla "beklenen" bir roman…


 1. !---- spoiler ----!

  "bu kentin ne çatısını aydınlatan ayları sayabilirsin,
  ne de duvarlarının gerisinde gizlenen bin muhteşem güneşi"
  !---- spoiler ----!

  "senin için bin tane olsa yakalarım." khaled hosseini'nin ilk romanı "uçurtma avcısı"nı okuyunca bu cümle için bile bir kitabını daha okumalıydım.
  bin muhteşem güneş; leyla ve meryem'in, kadın olmanın, özverinin, cesaretin, fedakarlığın, afganistan'ın ve aslında insanlığın ne kadar aşağılık olduğunun hikayesi. rahatsız edici bir o kadar da sürükleyici bir roman.
 2. !---- spoiler ----!

  ''pusulanin hep kuzeyi gosteren ibresi gibi, bir erkegin suclayan parmagi da daima, mutlaka bir kadini gosterir. her zaman. bunu hic unutma, meryem.''

  !---- spoiler ----!

  khaled hosseini'nin ucurtma avcisi'ndan sonraki ikinci kitabi. yazarin diger kitaplarini da okumus biri olarak benim bu kitaba daha bir icim isindi ama genel olarak khaled hosseini'nin kalemini, dusunce tarzini en azindan takip ettigim kadariyla begenirim.
 3. khaled hosseini'nin kendini gösterdiği uçurtma avcısından sonra yine afganistan,savaş,sefaleti anlatan ancak bu kez ibresini kadınlara yönelttiği kitabı.
  o yıllarda savasın ortasında bir şeriat,bir laiklik derken darma duman olmuş kadınların bu yönetim değişiklikleriyle karşılaştığı durumlar,bitmek bilmeyen erkek zulümleri,analık içgüdüsü ve patlayan bombaların arasında geçen,barut kokan bir kitap.
  biraz olsun savaş atmosferini,şeriatın ve laikliğin getirilerini hissetmek için,leyla ile meryemin derdine misafir olmak için okunmalı.
 4. benim için "gözünü aç dünyada bunlar da var" kitabı oldu.

  bilmiyorum odağın kadın olması mı bu kadar etkiledi beni, yoksa her şeyin kurgu gibi gözüküp ama oralarda aynı hikayenin yaşanması mı...
  zaman zaman devam etmekte çok zorlandım, durup biraz ağlama ihtiyacı duydum.
 5. tekrar tekrar okunabilecek, afganistan'ın ve aslında orta doğu ve islam dünyasının kadınlar hakkındaki düşüncelerini güzel bir şekilde yansıtan roman.
 6. savaşın çirkin yüzünü, insanların hayatlarına etkisini anlatan kitap. okurken karakterler için büyük üzüntü duydum.
  dev e
 7. beni en cok etkileyen kitaplardan biri.

  uzun zaman once okumustum, hala kitapcilarda denk geldigimde herhangi bi sayfasini acar, okur, gozyaslarimi saliveririm..

  iki kadinin kesisen hayatlari, afganistan'in icler acisi hali ve seriatin keskin sonuclari. okurken kendimi meryem ve leyla'nin golgesi olarak hissettim. her olayi iliklerime kadar hissettim. hala daha bazi bolumleri gozumun onunden gitmez. durup dururken, otobuste giderken aklima gelir ve beni darmadagin eder. bir kez daha okuyup sindirmem gerek diye dusundugum eser.

  savas, kan, gozyasi ve huzun kokan bir kitap.

  khaled hosseini'nin ikinci romani.
 8. film izler gibi tepkiler vererek okuduğum kitap. okuyalı çok oldu o yüzden elimdekileri bitirdikten sonra tekrar okurum belki. beni uçurtma avcısından daha çok etkilemişti.
 9. okuduğumdan beri bir aksilik olduğunda refleks olarak “hay bin muhteşem güneş” diyorum. bugün otobüs durağında kitabımı ararken aralığım yere düştü ve refleks olarak yine dedim. bir kaç kişi söylediğim şeye anlam verebilmek için yüzüme saf saf sanki kötü bir şey demişim gibi baktı.

  “ne? küfür mü etseydim!?”

  oh be rahatladım.