1. kesinlikle paravan açıldıktan sonra bir çay içmek değildir.
 2. kesinlikle kavga dövüş etmek. deneyimlediğim en iyi yoldur. farz-ı mahal, kocamla kavga ediyorum elim belime kayıyor, bi çirkeflik, bi senin ağzını yırtarımlık. kocam asla salon beyefendisi çizgisinden kaymazken, ben cennet mahallesindeki pembeye evriliyorum. üçüncü kişilerde de böyleydi, kavga anı önemliydi.
 3. bir insanı tanımanın en iyi yollarından birisi de o kişiyle aynı evde veya odada bir süre yaşamaktır. kişi sosyal hayatında kendini kamufle edebilir, olmadığı birisi gibi davranabilir. belki özel hayatında da kendini gizleyebilir fakat aynı mekanda kişinin 24 saatini gözlemleme imkanı bulduğunuzda mutlaka gerçek anlamda o kişiyi tanıma şansı elde edersiniz. çünkü kişi kendini ne kadar gizlemeye çalışırsa çalışsın eninde sonunda bir noktada kendisiyle baş başa kalmak isteyecektir.
 4. uzun yola çıkmaktır derler. deneyimlemedim ama ben de öyle olduğunu düşünüyorum.
 5. ona işinizin düştüğünü söyleyin.
 6. borç para verin veya borç alın en doğal halini görebilirsiniz o zaman.
 7. bu kişi sevgili ise (bkz: değer vermek) ;

  yok bu kişi arkadaşınız ise (bkz: tatile çıkmak) veya (bkz: borç para vermek) ;

  sevgili konusunda beklediğiniz gibi kazık yediğinizle kalıyorsunuz haliyle, ama arkadaşlar konusunda yanılmadığımı gördüğüme sevindiğim durumlar var
 8. topluluk içinde, size veya diğer insanlara karşı davranışlarını gözlemlemek.
 9. aynı evde kalmak. çok uzun süre kalmasanız bile çoğu huyunu öğrenebiliyorsunuz.
  efzey
 10. bana değil, başkalarına olan tavırları, özellikle hizmet aldığı kişiler, marketteki kasiyer, kafedeki garson, mağazadaki satıcı, apartmandaki kapıcıya olan tavırlarını gözlemlemek işe yarıyor. çoğu insanın gerçek yüzü görünüyor ozaman.