• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
bir yerde - jerzy kosinski
kosinski’nin 1971 yılında yayınlanan being there – bir yerde adlı eseri ise amerikan medya kültürünün yüzeyselliğiyle dalga geçen satirik bir romandır. tüm hayatını kapalı bir ortamda geçiren eğitimsiz bir bahçıvan, hizmetinde çalıştığı varlıklı münzevi ev sahibi öldüğünde hiç tanımadığı dış dünyayla yüz yüze gelir. rastlantılar ve saf fakat kendine güvenli, gizemli tavırlarıyla bir anda meşhur olur. being there daha sonra peter sellers ve shirley maclaine’nin başrollerini oynadığı “the gardener” adıyla beyaz perdeye uyarlanmıştır.

kosinski, inişli çıkışlı maceralı bir hayatı görünüşte umursamaz bir cüretkârlıkla yaşamış bir yazar. oysa geçirdiği travmaların ruhunda açtığı derin izler kaçınılmaz olarak bütün o sarsıcı romanlarının içerik ve üslubuna yansımıştır. o, hayata sıradan insanlar gibi bakmaz, bakamaz. keskin tercihleri, farklı değer yargıları vardır. bu yoğun enerji satırların arasından taşıp doğrudan okurun ruhuna ulaşır.


  1. dorian gray'in portresi'nde şöyle bir cümle geçiyor:

    "gerçek anlamda hayranlık uyandıran iki çeşit insan vardır: her şeyi bilenler ve hiçbir şey bilmeyenler."

    kosinski, dorian gray'in portresi'ni okudu mu ya da wilde'ın meşhur cümlesini başka bir şekilde duydu mu bilmiyorum, ancak bir yerde'yi olağanüstü yapan sır, bu cümlede saklı olsa gerek. henüz çocukken sefaletin, vahşetin, zorbalığın envai çeşidini görmüş, her şeyi bilen ya da bilmek zorunda kalan bir adamdan, hiçbir şey bilmeyen ve de bilmek zorunda olmayan şanslı bir adamın su üzerinde yürüyüşünün muazzam öyküsü "bir yerde".