• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.40)
black books
bernard black satış yapmayı önemsemeyen, müşterilerden nefret eden, zamanının büyük çoğunluğunu insanları aşağılamakla ve içmekle geçiren tarihteki en kötü kitapçıdır. bernard'ın asistanı manny ve bernard'ın tek arkadaşı bitişik dükkanı işleten fran'dir. bu üçlünün başından geçen olayları anlatan absürt komedi dizisidir black books.
 1. bitirdikten sonraki hüzne boğulma ancak 4 aşamayla atlatılabilmiştir:

  1- o kadar eğlendirir ki sizi can sıkıntısının ne olduğunu unutursunuz, bu yüzden ilk 1 hafta mutsuzluk ve hayattan zevk almama (gün içinde hatırladığınız sahneleri saymazsak) yaşanır.

  2- sonra böyle çerez, aksiyon, komedi filmlere sararsınız bir süre (maksimum 2 gün) ve hala acısı en derindedir.

  3- tekrar izleyeyim dersiniz ama nafile, henüz çok tazedir acısı. izlerken üzülürsünüz bu sefer, çünkü bitecektir, bitmiştir.

  4- sonra ingiliz mizahı diye bir şey olduğunu keşfeder (bkz: how not to live your life) , (bkz: it crowd) ve iyi ki de! diyerek black books'u unutur ama içten içten özlemeye devam edersiniz.
 2. bernard black`in kitapları sevmediği külliyen yalandır. insanları sevmeyen ve dükkanındaki kitapları satıp satmadığı umurunda olmayan bir kitapçıdır esasen bernard. hatta bir bölümde kitapların satıldığını görüp büyük dehşete kapılmıştır.
  irem