brüksel lahanası - youreads

 1. frenk lahanası da denen sebze. görüntüsü sevimli fakat tadı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. gerçekten hiç sevmemiştim. o da son oldu zaten :)
 2. lahana, bezelye, bamya, karnabahar, brokoli hepsini çok severin ve yerim ama bu şey benim kırmızı çizgimdir. yok abi yoğurtlusu zeyyinyağlı limonlusu hiç bi şekilde gideri yok acımsı buruk kötü bir şey
  wtf
 3. minnak bir sebze.

  ya ne demek ben bunu sevmiyorum! daha önce sizlerin yediğiniz brüksel lahanası temalı yemekleri yapanların oldukça olumsuz etkileri olmuş belli. bir tarif veriyorum bununla ilgili. bir defa da olsa deneyin, ramizdayi garantisi veriyorum çok beğeneceksiniz.

  reçetenin ismi yok. adına ne demek isterseniz o.

  - brüksel lahanası
  - taze sıkılmış portakal suyu
  - arpacık soğanı
  - havuç rendesi
  - zeytinyağı
  - haşlanmış bezelye
  - semizotu yaprakları
  - un
  - şeker
  - tuz

  brüksel lahanasını tek tek ortadan ikiye kesiyorsunuz. havuçları rendeleyip bir yandan portakalı sıkıyorsunuz. bir dipli tencereye göz kararı zeytinyağı koyup, yağ ısındıktan sonra arpacık soğanlarını ilave ediyorsunuz ( tüm olarak )

  arpacık soğanları renk almaya başladıktan hemen sonra havuçları ilave ediyorsunuz. havuçlar kendilerini salıp biraz ölmeye başlayınca, unu ekliyorsunuz. un kokusu gittikten sonra da portakal suyu ve yaklaşık portakal suyunun ( 1.5- 2 katı oranında ) içme suyu ilave edin. ardından içine brüksel lahanasını, haşlanmış bezelyeyi ekleyin. bir iki tıkırdadıktan sonra duruma göre yarım bardak su ekleyebilirsiniz. tıkırdama olduktan sonra içerisine bir miktar şeker ve tuz ilave edin hemen tencere kapağını kapatın. ( ben şekeri tuza oranla daha çok koyuyorum )

  kapağı kapalı vaziyette 25 dakika kısık ateşte kaynayan yemeğimizin altını kapatıp soğuduktan sonra, üzerine semizotu yapraklarını da serpiştirerek servis edebilirsiniz afiyet olsun. :)

  ben bütün bu malzemelere ek olarak tencere kapağını kapatmadan hemen önce kelebek ceviz büyüklüğünde ceviz ilave ediyorum. çok daha güzel oluyor o haliyle.
 4. yukarıda bahsi geçen tarif daha anlatımında ben lezzetliyim diyor ancak o kadar teferruata girebilecek zamanım olmadığı için benim için kağıt üstünde kalabilir. brüksel lahanası benim de son yıllarda favori sebzelerimden. 3 aşamalı bir tarif de ben vereyim.

  1-brüksel lahanaları suda haşlanır.
  2-bir tavaya az zeytinyağı ve şeker eklenerek sudan çıkarttığımız brüksel lahanaları karamelize edilir.
  3-servis tabağına alınır ve üzerine tuzlu, sarımsaklı limon suyu ve zeytinyağı gezdirilir.

  brüksel lahanasının tadını yavan bulanlar için sevdirecek formül şekerden geçiyor.
  normalde her zeytinyağlının içine bir küp şeker, her tatlının içine de bir çimdik tuz ekerler. amaç tuz yada şekerde ölçü kaçarsa karşıtı ile tadını bastırsın diye düşünülür.
  tadı yavan gelen sebzelere ise şekerde biraz da ölçü kaçırmak elzem olabilir. elinizi korkak alıştırmayın. sofradan ekmeği kaldırın daha isabetli olur.