dom za vesanje - emir kusturica - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.47)
dom za vesanje - emir kusturica
perhan romanya'da büyükannesiyle yaşayan yeniyetme bir çingenedir. çingenelerin doğayla bütün ve kendilerine has atmosferinde, perhan da biraz kendi iç dünyasında biraz da kızarkadaşının aşk ateşinin içinde yaşamaktadır. genç çingene, duygu yoğunluğu yaşadığında nesneleri uzaktan hareket ettirebilmektedir de.mafyatik işler peşindeki ahmed, ondan yararlanmak için perhan'ı kendisiyle birlikte şehre gelmeye ve yaşadığı yeri terketmeye ikna eder. perhan bu yeni hayata tek bir şey için katlanır: yeterince para biriktirmek ve sevdiklerine geri dönüp evlenebilmek. bir yandan da bacağından ameliyat olmak için onlardan ayrılan kızkardeşini bulmayı ummaktadır.yönetmen emir kusturica'ya uluslararası alanda tanınma getiren ve cannes'da coşkuyla taçlandırlan bu ilgi çekici yapım, aynı zamanda tamamı çingene dilinde çekilen ilk film özelliğini de taşıyor. müzik, dram, hayal, bildiğiniz tüm kusturica bileşenlerini barındıran bir yapım.


  1. davor dujmovic'in oyunculuk açısından çığır açtığı, sırp yönetmen emir kusturica'nın -bence- en başarılı filmi. özellikle filmde ederlezi avela 'nın çaldığı meyhane sahnesi insanın tuhaf bir mutlu huzursuzluk haline bürünmesine sebep oluyor.
  2. goran bregovic 'in muhteşem müzikleriyle inanılmaz güzel bir atmosfere bürünen emir kustirica eseri.
  3. "kendime yalan söylediğimden beri kimseye inanmıyorum." -perhan
  4. gelmis gecmis en iyi filmler listemde ilk 10'da hep yer bulur. niye diye soruyorum, niye bu kadar cok seviyorum bu filmi? cevabi bende de yok. dogalligi, muzikleri, hikayesi, oyunculugu, mekan, goruntu...