ezilenler - fyodor mihayloviç dostoyevski - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.25)
ezilenler - fyodor mihayloviç dostoyevski
1861 yılında ilk baskısı yapılan roman. dostoyevski'nin en başarılı eserlerinden biri olan ezilenler'de , yazar diğer romanlarında da yaptığı gibi ruh çözümlemelerine sıkça yer vermiş, okurun karakterlerin psikolojisine bürünmesini sağlamıştır. roman, toplumda hep aşağılanan ve hor görülen insanların, nüfuzlu kimselerin bencilce hesapları arasında ezilişini ve sarsılışını işler. dostoyevski, seçtiği sıradan ama olağanüstü yaşantıları ile bizi şaşırtan karakterleri ile okuru ürpertiyle karışık bir merağın içinde bırakmıştır. yazar ustaca kurgusu, okuyucuyu sıkmayan anlatımı ile "ezilenler"i en başarılı romanlarından biri olarak edebiyat dünyasına kazandırmıştır. (kitap bilgileri vikipedi'den alıntıdır)
  1. bu kitap isminin cagristirdiginin aksine sinif catismasi hakkinda yazilar barindirmiyor. bu kitabin bahsettigi ezilenler, hep iyi olmaya iyi kalmaya calisanlar, insanlari kirmamaya incitmemeye calisanlar, sahsi menfaatleri ugruna sevdiklerini gozden cikarmayanlar, bu kitaptaki ezilenler "iyi" olduklari icin kaybetmek zorunda olanlar. belki de kaybetmeyi kendisi secenler. ve dostoyevski'nin huzunlu dunyasindan cikip kendi huzunlu dunyamiza donersek sayet cevap vermemiz gereken temel bir soru var. ezilmek mi ezilmemek mi?
  2. "nataşa'nın belki babasından geçmiş, bütün iyi yürekli insanlara özgü bir özelliği vardı: karşısındaki insanı olduğundan daha iyi görür, daha ilk bakışta büyük bir heyecanla özelliklerini gözünde büyütürdü. bu çeşit insanların hayal kırıklığına, hele nedeninin kendileri olduğunu bilerek uğraması çok acı olur. ne diye onlara verebilecekten daha fazlasını umarlar ki sanki. böylelerinin, her an hayal kırıklığı tehlikesi ile karşılaşmaktansa köşelerine çekilip dünyayla ilişkini kesmesi, en iyisi..." paragrafıyla 150 öncesinde günümüz insanın psikolojisine ışık tutabilmekte olan eserdir.