fringe - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.95)
fringe
bilimkurgu, drama ve gerilimin iç içe geçtiği yapımda bir özel ajan, bir bilim adamı ve oğlundan oluşan üçlümüz, bir dizi inanılmaz olayla bağlantılı ölümcül bir gizemi çözmeye çalışıyorlar...

tüm yolcuların ve mürettebatının ölmüş olduğu, içinde hiçbir hayat belirtisi bulunmayan bir uçak boston logan havalimanı'na iniş yapar... bu gizemli olayı araştırmak üzere, fbi özel ajanı olivia dunham (torv) görevlendirilir. ancak araştırma esnasında ortağı özel ajan john scott, ölümün kıyısına gelir.

çılgına dönen dunham, umutsuzca ona yardım edecek birilerini aramaya başlar. bu durum, özel ajanımızı günümüzün einstein'ı walter bishop'a (noble) götürür. ancak bishop, 17 yıldan fazla zamandır akıl hastanesindedir ve ona ulaşabilmenin tek yolu da asi oğlu peter'ı yardım etmeye ikna etmekten geçer. özel ajan philip broyles'ın emrindeki üçlümüz, zamanla o ölümcül uçakta yaşananların, çok daha büyük ve şok edici bir gerçeğin sadece ufak bir parçası olduğunu keşfedeceklerdir... (dizilab.com)


 1. bilim-kurgunun tavan yaptığı dizilerden biridir şüphesiz. arkada genel bir konuya bağlı kalınıp her bölüm farklı konuların işlendiği yalnız 5. sezon tek konu 13 bölüm olan dizi. hakkında yazılacak çok fazla şey var, lakin kelime haznem bunları tanımlamak için çok yeterli değil. ama kısaca başyapıt, efsane denilebilir. bilim kurgu manyağı bir insan olarak bende çok ayrı bir yere sahip bu dizi. her karakterini ayrı seviyorum, bazı mantık hataları dahi dizinin mükemmelliğine leke süremiyor. eğer kendinizi kaptırırsanız ciddi ciddi oturup paralel evrenler hakkında düşünmeye sevk edebilir bu dizi, delilik değil tefekkür yaptırıyor, hayal gücünün sınırlarını zorlattırıyor insana.

  !---- spoiler ----!

  hiç unutmuyorum bir bölümde (hangi bölüm hatırlamıyorum) massive dynamic'de çalışan baş bilim adamının zaman kavramını deney tüpüyle anlatması beynimde ampuller çaktırmıştı. ucu açık olan deney tüpünün içi sıvıyla doludur, deney tüpünü aşağıya doğru tutarsanız su akıp gider bu aynı zamanın geleceğe doğru akması gibidir. lakin deney tüpünün açık olan ucunu kapatacak olursanız su hiç bir yere akamaz ve zamana hükmetmiş olursunuz. zamanda yolculuk yapmak da sizin için çocuk oyuncağı olur. zamanda yolculuk yapan ziyaretçilerin mantığını çözmüştü. 3 boyutlu canlılar olarak tek ve iki boyutu komple kontrol edebiliyoruz. 3.cü boyutu da teknolojimiz ve bilimimiz el verdiği ölçüde kontrol edebiliyoruz. lakin daha üst boyutlu canlılar olsaydık eğer mesela 5 boyutlu gibi 4. boyut olan zamana hükmetmek iki boyutlu bir yüzeye hükmetmek gibi olurdu. olay aynen bu. bak gene heyecanlandım.

  !---- spoiler ----!

  ayrıca gönlümün papatyası olivia dunham (bkz: anna torv) 5 sezon boyunca sana aşıktım ben ya.
  evet sinirliyim çünkü papatyamla arama bu ot beyinli amerikan dizi izleyicileri girdi, ellerinde böyle kalite kontrol çizelgesini afallatacak bir bilim-kurgu hem de bilim-kurgu dizisi varken gidip gossip girl izledi zevki fakirler. arkadaşım bu dizi reyting alamadığı için bitti ya, finali yaparken senaristlerin; elimizde daha bir kaç sezonu çıkartacak konu var demesi... kalbim kırıldı sözlük, ne desem bilemiyorum.

  hala izlemeyen varsa, lütfen rica ediyorum.
  hubot
 2. finalinde aklımda soru işaretleri bırakmış filmdir. 5 yıldır düşünüyorum hala cevap bulamadım.

  !---- spoiler ----!

  bu observerlar gelecekten geliyor ya, bizim eylül müydü neydi gidip orayı yok ederse geçmişe dönmemiş ve walter'ın tedaviyi bulduğunu farketmemesine neden olmamış olmaz mıydı? yani diğer evrendeki peter ölürken bu evrendeki yaşamaz mıydı? e bizim olivia diğer peter'a aşık değil mi? hangi peter'dan çocuğu var şimdi?

  !---- spoiler ----!
 3. zamanında izlemelere doyamadığım ve hatta bana 23 saatlik maraton yaptırmış dizidir.
 4. 2008-2013 yılları arasında 5 sezon ve toplam 100 bölüm olarak yayınlanmış bilim-kurgu dizisidir. hikayesi, olay örgüsü ve karakterlerinin orjinalliği bu diziyi mevcut birçok yapımdan çok farklı bir noktaya taşır. paralel evren teorileri olsun, observer'ları olsun, bilimsel problemleri ve bunlara getirdikleri çözümler olsun her bölümünü heyecanla beklemeye sebep olan onlarca sebepten sadece birkaçıydı.

  4. sezon sonuna doğru düşen reytingleri ve tipik amerikan seyircisinin ilgisizliği üzerine 5. sezonu için fanların ve diziyi oluşturan ekibin de bastırma, zorlaması sonucu 13 bölümlük bir final sezonuyla ekranlara ve hayatımıza veda etmiştir. değeri yeterince bilinemeyen yapımlardan biri olarak içimde ukdesi her daim kalacaktır.

  her karakterinin kendine has insani birikimi ve ekrandan taşan duygusal bütünlüğü bulunuyordu onca bilimsel temanın altında bile. bunu size hissettirebilen nadir dizilerden biriydi fringe. hele "olivia dunham, fbi" demiyor muydu, ne kadar da seviyorduk olaylara müdahalesini ^::)^ .

  sırf "you belong with me!" sahnesi için bile başlanası, "there is more than one of everything." sahnesi için devam edilesi ve "astrid" cümlesini duymak için sonuna kadar izlenesi bir yapımdır.

  walter bishop gibi dizi, sinema ya da görsel ne kadar işçilik varsa hepsinde kendisine ayrı bir kürsü kurulabilecek bir karakteri bünyesinde barındırmaktadır. meyan kökü (şekeriydi sanırım) yemesi, dil sürçmeleri (ki sürçmeden çok kasten bile denebilir), zeki yaklaşımları ve en önemlisi içindeki insanı öldürmemek adına kendine zarar verebileceğini bile bile uygulattığı işlem için bile hayran olunası biriydi bu adam.

  tavsiye edilebilecek dizilerin başında gelir fringe. mutlaka izleyiniz, izletiniz..
 5. çok fazla ismi duyulmasa da yapılmış en harika dizilerden biridir. paralel evrenler uçuk kaçık uzay-zaman fizik olaylarına ilgisi olanların kesinlikle izlemesi lazım. özlediğimi farkettim lan şimdi.
 6. az kişinin bildiği mükemmel dizilerden. iki kere bitirme fırsatım oldu. çok şey katacağına emin olabilirsiniz.
 7. son bölümlere geldiğimde içimde burukluk yaratan, bittiğinde hayatımda bir eksiklik hissettiğim dizi. en'lerimden
 8. insanin algısını açan mükemmel bir dizi. bilimkurgu delisi olanlar mutlaka izlemeli. walter bishop bağımlısı olup çıkacaksınız. "her şeyden iki tane vardır."
 9. gelmis gecmis en güzel dizidir. kurgular her ne kadar ucuk gözükse de cogu olay su anda var olan teorilere dayanmaktadir. 3 defa fringe maratonu yapmis biri olarak: izleyin, izlettirin.