hayır bloku'nun cumhurbaşkanı adayı - youreads

 1. 2019'da olup olmayacagı belli olmayan seçimlerde malum bir aday var, 2. tura kalırsa hayır blokunun adayı yarışacak karşısında. hayır blokunun adayının chp adayı olması muhtemel, bu durumda öyle bir aday olmalı ki kimse boykot bile edememeli 2.turu. kılıçdaroğlu veya herhangi bir parti lideri olamayacagı kesin aslında, o riski göze alacak kadar cıldırmadılarsa tabi. bu durumda bu aday kim olacaktır? kim uygundur?

  bu adayın ana karakteri hukuk devletinin tekrar inşası ve c.baskaninin yetkilerini azaltip, kuvvetler ayriligi ilkesinin tekrar yürürlüğe girmesini sağlamak olmali.

  ülkede barış ortamının tekrar kurulmasını saglamalı. ekonomide, gecici kalkinma modellerinden vazgecip yandaş zengin etme sürecine son vermesi, bundan en azından 20 yıl sonrasının hesaplarınin yapilması.

  daha neler yapması gerekiyor ve bu aday kim olabilir? youreads yazarlarının fikirleri nelerdir?

  adayın bu yeteneklere haiz olmasindan çok yardimcilarini iyi sececek ve onlari iyi yönetecek biri olmasi gerekiyor. muhafazakarlardan da oy almali.
 2. ilk turdan önce çatı adayı çıkartmak büyük stratejik hata olur. ilk turda mümkün olduğunca çok aday olmalı. malum adayın %50 altında kalma ihtimali artacaktır böylece. %50nin altında kalması demek, insanların onun da gücünün sınırlı olduğunu görmesi demektir.

  ama sanmayın ki malum kişi boş duracak. eğer ilk turda kazanamayacağını anlarsa, muhalefetin çok aday taktiği karşısında kendi truva atı adaylarını çıkaracaktır. ilk turda elendikten sonra bu fason adaylar malum kişi lehine seçimden çekildiklerini açıklayacaklardır. kafası atarsa 8-10 tane bile aday çıkarabilir. televizyonlar her gün bunları pompalar, illa ki oy alırlar. insanların kafasını iyice çorba ederler.

  unutmayın ki siyaset ilminin uygulamalı mühendislik kitabını yazan kişiyle karşı karşıyız.
 3. bence malum aday bütün kozlarını ilk turda almak üzerine oynayacaktır. çünkü şu anda kendisine oy vermek isteyip de ilk turda başka adaya oy vermek isteyen kimse yoktur bence. kendisine oy vereceklerin hepsi ilk turda verecektir. yani şu an bu güç odagının eksenine girip 'acaba'ya düşen kişiden oy alamaz.

  bu siyasi düzen elbette normalleşmez bir seçimle, fakat bir adım atabilir normalleşmeye doğru. ilk turda herkes kendi adayı ile cıktıgında oylar dagılir 2. tura girilir. bu durumda ortak hareket etmek gerekir. bu kişi düzeni normallesmeye dogru götürecegine söz vermiş tc kimlik numarası olan herhangi biri olabilir yeter ki 2. turda ortaklasılsin.
 4. ilk turdan ortak aday değil ama yarışacak adaylar arasında levent gültekin'in yer alması gerektiğini inanıyorum.
 5. bakıyorum 16 nisan referandumunu herkes baştan kabul edip sineye çekmiş.
  bazı mankafalar da 2019 köprüden önceki son çıkış filan gibi laflar ediyor hala. köprüden önceki son çıkışlar geçileli belki 10 sene oluyor canısı.

  bu romantizme de hayranım ben.
  yahu oyunu hakem sattı, mühürsüz oylar geçersiz sayıldı, koskoca chp ki ana muhalefet deniyor ben ana muvafakat diyorum, ertesi gün kendilerini ysk'nın önüne zincirlemeleri gerekirken hiçbir halt etmediler şimdi neymiş 2019'a hazırlanıyorlarmışmış...

  adamı güldürmeyin yahu!

  bu ülkede normal, hukuka uygun bir seçim olacağına inanıyor musunuz siz hala?

  hadi diyelim ki oldu ve başka birisi cumhurbaşkanlığını alacak kadar fark attı. mevcut cumhurbaşkanını o makamdan nasıl indireceksiniz? 16 nisanla beraber mevcut cumhurbaşkanına o biçim yetkileri muhalefet altın tepside vermedi mi? diyelim ki muhalefet kazandı seçimi. mevcut cumhurbaşkanı "seçimleri kabul etmiyorum, seçimler yenilecek" derse ne yapacaksınız? yahut inmiyorum makamdan derse nasıl indireceksiniz?
  ülkede bağımsız yargı, bağımsız tsk, bağımsız polis mi kaldı?

  kabul etsek de etmesek de beğensek de beğenmesek de bu mankafa ile gidildiği sürece hiçbir şey elde edilemez, mevcut cumhurbaşkanı başkan olma yolunda gümbür gümbür geliyor.

  böyle başa böyle tarak, böyle muhalefete de böyle ülke müstahak!
 6. umutsuzluk kolaydır, her seyi reddebilmenin silahı olarak kişi kendine kullanır. öyle ya da böyle bu seçim olacak, seçim secım degil, ülke hukuk dısına cıkalı çok olmuş, birileri kaybettiginde, ben birakmiyorum diyemez, dediğinde halkın tamamını karşısina alır. secım olmayacaksa topyekun boykota gidilebilir fakat bu degısim umudunu sıfıra indirir, herkes bir gün suriye gbi olmayı kanıksamiş olur. türkiye'nin dinamikleri farklı.

  hala bi secenek varken ülkenin ucurumun kıyısından dönmesini saglayabilir toplum. yoksa gerisini düsünmek bile istemeyeceğiz. chp yapabileceklerini yapmadı fakat söylenme zamani değil.
 7. öncelikle hayır bloku kelime olarak kulağa güzel geliyor mu ona bir bakmalı, misal hayır bloku dediğimiz yurdun % 70'i vaktiyle aday çıkardığında, @gayret de pos bıyığını burduğunda, ekmek için ekmeleddin'e pos üstü burun kıvırıp forever demirtaş demiş mi?, konsesyus ve koalisyon akp demiş mi? yada ne bileyim kullandığı sözcükleein % 86,8'i kürt söylemler iken nasıl oluyor da sol'a yaklaşıyorum açıklık getirmiş mi? önce bunu irdelemeli,

  bugün youreads gibi bir çekirdek bir ortamda @victoria'nın çizdiği resimler ile insanın ruhu okşanıyor ise gayret'in ve karanlık'ın söylemleri de taaa ufukta bir çizgi gibi çok çok uzakta eyreti duruyor. ee şimdi demezler mi @gayret sen kılışdaroğlu'nu konsalide hakkına sahip misin, beyhude adımların ile ümidi kestiğin akp dal uzatsa ilk fırsatta atlamaya gönüllü olduğun tee buralardan görünüyor bu neyin çabası diye? ben apolitik bir tavırla savrulmuş gidiyor iken emin ol senin ve karanlık'ın bu serzenişleri zerre ilgi uyandırmıyor. bunun yeri de burası değil. ha fotoğraf ve çizimleriniz yada ufuk açıcı bilgileriniz ile her daim fav hakkınız bakidir. aldığın nick ile tebessüm hakkımız bakidir ama söylemleriniz tutarlı olsun, bir dayanağı olsun, bunun da bir adabı olmalı bana göre. evet ya haklı galiba demeliyim.

  tanım; olmayacak aday. temel'i yanlış zira
 8. mesaj kutusuna dönmüş başlık. dostlar, ''yolla'' butonuna bastıktan sonra yazılarınızı düzenleyebiliyorsunuz, hatırlayın istedim.
 9. tek seçimi kazanınca işler düzelmeyeceği gibi kaybedince de cehennemin dibini boylamayacağız. belki çocuklarımızın yetişkinliğine uzanan bir vade söz konusu. umudun alevini her daim korumak lazım.
 10. bağımsız bir aday olmalı, herkesten oy alabilecek bu bağımsız aday seçimlere hazırlanmalı, halk tanımalı. 2. tura kaldığında malum kişi karşısında alabileceği oya bakılmalı. 1.turda partiler kendi adaylarıyla girmeli, eğer 2. turda malum kişi karşısında en çok oy alabilecek kişi bağımsız aday ise, parti adayları çekilmeli.

  yeni yasaya göre zannederim 1.tur sonunda kesin sonuçlardan 12 saat sonra bu çekilme durumunun ysk'ya bildirilmesi gerekiyor. bu 12 saati duydum ama belgesini bulamadım. muhalefetin şimdiden bunu konuşması gerekiyor