• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.38)
hokkabaz - cem yılmaz
iskender (cem yılmaz) hokkabazdır. yani aslında sihirbazdır. ama onun ve çocukluk arkadaşı maradona'nın (tuna orhan) dışında herkes onun hokkabaz olduğunu düşünmektedir. istanbul'dan hızla kaçmak zorunda kalan ikili, turne programına sait'i (mazhar alanson) de dahil ederek büyük risk alırlar. baba sait, iskender'i takdir etmeyi uzun yıllar evvel bırakmıştır. turne üçlüyü kaynaştırırken, aynı zamanda görkemli bir dağılmaya sebep olur. iskender, maradona ve sait, yol arkadaşları fatma ile bir dağılıp bir toparlanırlar.
 1. belki fena film değildir, ailecek izlenilecek bir filmdir yorumlarını hak etmiş bir filmdir. ama üzerine kafa yormak gereken şudur ki, bizde film üretenler yeterince okumuyorlar fikridir. okumazsan anlatacakların çabuk biter, anlatacakların bitmese anlatımın ilgi çekici olmaz, gitgide bir kuruluğa, sıradanlığa, bayağı esprilerin, argo güldürmelerin kıyısına vurursun. uzun ömürlü olmaz unutulup gidersin. bence yılmaz yarına kalabilmenin yollarını araştırmalı ve mutlaka özgün bir okumanın yolunu tutmalı.
  ha! film mi? sinemamızın bu günkü üretkenliğinin önemli adımlarından biridir. olumsuz eleştirilere rağmen yoluna devam etmen gerektiğini gösteren bir filmdir. aile bağları ve sevgi gibi evrensel duyguları farklı anlatmaya çalışmış ve ne kadar başarılı olmuş seyircinin takdirinde bir filmdir.
 2. yazıp yöneten ve aynı zamanda oynayan cem yılmaz'ın 2006 yılında vizyona giren sinema filmi.

  !---- spoiler ----!

  film başarısız bir hokkabazın hikayesini anlatıyor. fakat işleniş bir türk filmine göre başarılı sayılabilir. aile ilişkileri, dolandırmalar, kriz yönetimi, çatışma vb. türlü yaklaşımlar var filmde. çok derine inmeden izlenmesi gereken bir film kanımca. çok derin mesajları yok. yine de saf ve temiz görünen insanların ne kadar içten pazarlıklı olabileceklerini ve ne kadar ketun ve disiplinli olanların da sevgi dolu narin insanlar olabileceklerini anlatıyor içten içe.

  oyuncu kadrosu cem yilmaz'ın ekibinden oluşuyor. tuncer salman-ki benim çok beğenerek izlediğim bir oyuncudur ve çoğu yılmaz erdoğan filminde rol almıştır, organize işler, vizonteleler gibi- caner alkaya ki yine organize işler filminde kasa başında geyik yapan trakyalıyı oynayan oyuncu ve yine çok beğendiğim oyunculardandır; kemal inci ki eşkıya ve ikinci bahar'da oynamış ve en son düğün dernek filminde rol almış yine çok beğendiğim bir başka oyuncudur.

  cem yılmaz * çok başarılı yardımcı oyuncularla çalışıyor ve bunu yakın dönem filmlerinde de girmek mümkün. gora, arog, yahşi batı filmlerindeki ekip aynıydı. fakat oyuncuların kalitesindendir ki hiçbiri role yapışıp kalmadan yeni rollerine girebiliyorlar ve bu seyirciyi rahatsız etmiyor. ozan güven ve zafer algöz gibi başarılı oyuncularda bunu görmek çok mümkün. kanımca bu filmin de seyredilir olmasının bir sebebi başarılı yardımcı oyunculardır. cem yılmaz'ın hakkını yemek istemem; rolüne iyi hazırlanmış. son filmlerini de izleyemedim * ;fakat artık yüzeysel filmlerden sıyrılıp daha derin ve mesaj kaygısı gütmeyen eserler oluşturma zamanı gelmiştir diye düşünüyorum içten içe.

  !---- spoiler ----!
 3. tekrar tekrar izlenebilen filmlerden. Cem Yılmaz'ı ve onun farklı farklı türler denemesini destekleyen biri olarak(*:evet taraflıyım), en sevdiğim filmlerinden biri; yaptığı ters köşeler, soğuk gibi başlayan aile sıcaklığı, nahif karakterler...

  !---- spoiler ----!

  bel kesikliği, 3.46 sn en hoşuma giden bölümlerden ama bir de şu var: teyze yoğunlaştı

  !---- spoiler ----!

  bir de böyle filmleri zaman geçtikten sonra tekrar izlediğimde o zaman dikkat çekmeyen yan rollerde şimdinin ünlülerini fark ediyorum ya, o çok hoşuma gidiyor. Mesela bu filmde hemşire rolünde ezgi mola var :)
 4. beğenilmeyen filmlere daha çok yorum yapılıyor , ali baba ve 7 cücelere yazacaktım 20 dakika izleyemedim diye ama asıl bu tarz filmlere yorum yapmak lazım.

  cem yılmaz seviyorsanız bence asıl bu tarz filmlerini izlemeniz lazım.