ikinci gezi eylemleri - youreads 1. bu iktidarı ekonomiden başka bir şey yıkmayacağı için geçmiştekine nazaran iktidarın kaos isteklerine cevap verilecek olaylardır. pasifizmden nefret etsem de karşımızda bir adamın istikbalinden başka hiç bir insan hayatının önemli olmadığı pervasız, kolluk kuvveti ve medyayı avcunda tutan bir iktidar var. bunu en keskin haliyle kürtlere yapılanlardan görebiliyoruz.

  toplum örgütlenmeye hazır değilken bu çeşit bir isyan kadük kalacaktır. siz asgari ücretle haftada 72 saat çalışan insanı örgütleyemiyorsanız hiç bir şeyin anlamı yok. iktidar yoksul seçmenine sizi çapulcu olarak lanse etmekten imtina etmeyecektir ve başarılı olacaktır. mesele örgütlülüktür, herşeyin planlı programlı, akılcı olması gerekir. gezi gibi olması gerekmiyor.
 2. artık yapılması elzemdir. zamanında katılıp destek vermiştim. halkımızın bu konuda tecrübesi var. yine yapalım ama bu sefer daha yıkıcı olmalı. tayyip dikdatörüne biz halen varız diyebilmeli.
 3. ülkeyi iyice bölecek ve fanatikleri daha fanatik yapmaktan başka bir boka yaramayacak olandır.

  insanların hala görmediği bir şey var. birisine hakaret ederek, onun savunduğu şeyi yıkmaya çalışarak onu yanınıza çekemezsiniz. yaptığınız eylemi vandallıktan farklı bir şey olarak görmez.

  gezi eylemi adı altında yapacağınız şey eski düşmanlıkları ortaya çıkaracak sadece. gezide bize çapulcu diyen kesmi daha da kuvvetli bir topluluk haline getirecek ve içerisinden doğruyu gören insan çıkartmayı daha da zorlaştıracak.

  gelin yapmayın, etmeyin. zerre haz etmesem de bahçelinin bir hesabı var,herkes bir akpliyi vazgeçirse akp baraj altında kalır diyor. güzel, sağlam bir muhalefet ve doğru stratejiler için kendi partilerimize baskı yaparak iktidarı alabiliriz.

  yoksa siz sanıyor musunuz ki cumhurbaşkanı montaj değil bunlar dedikten sonra kendisini destekleyenler montaj olmadığına inanacak?
 4. arkadaşlar tespit sıçmaya geldim. kendinizi toplayın. burada yetkin sosyoloji okumuş abiler, ablalar vardır ancak bu entryde ben sıçacağım çünkü ben yazıyorum.

  tc vatandaşları arasında derin kırıklar var ve kabaca bakacak olursak toplum 3 ana kütleye bölündü. bunlar kürtler, akp yanlısı kitle ve kıyı kesim cehape kesimi olmak üzere kitleler bölündü birlikte iş yapabilme ve komşu olabilme yetileri son derece düştü. bu denli ayrıştırılması ve cehalet sakıncalı. gezi eylemlerinde bir noktadan sonra gördük ki çomar kitle gözünü kırpmadan adam öldürebiliyor. ve güç sahipleri iktidarını perçinlemek için bu katil kitleleri kullanıyor.

  gezi eylemlerinde başı çeken beyaz yakalı, özgürlüğüne müdahale edildiğini fikrinde olan topluluk olduğunu düşündüğümüzde karşı karşıya gelecek kitle bir tarafta sosyo ekonomik olarak düşük seviyede olan, dünyaya dair çok bir fikri olmayan ve kolay yönlendirilebilen topluluk, diğer tarafta ise kendisine yatırım yapmış o veya bu şekilde iyi eğitim almış topluluk. evet faydasal olarak bakarsak durumlar eşit değil. benim oyumla dağdaki çobanın oyu bir olmamalı konusuna dönecek olur isek şayet evet haklı olmamalı. cehalet bu şekilde kutsandığında kendisine ve etrafına bir gram faydası olmayan bir insan stk larda çalışmış, gönüllü işler yapmış birini öldürebiliyor. (bkz: ali ismail korkmaz) canını kimse kaybetmek istemiyor. olacak eylemlerin barışçıl olmayacağını bir taraf tarafından terörize edileceğini çok iyi biliyoruz.

  cehape zihniyetine gelince 10 milyondan fazla oy alarak bir alternatif olmalı ancak içerisinde hala ve hala haziran hareketinden bi haber chp sokağa inmemeli, chp imam hatipleri kapatmayacak şeklinde söylemleri olan alakasız insanlar bulunmakta ve bu tipler de temizlenmedikçe zor.

  bahçelinin hesabı var diyen arkadaşa selam ederek hesabında 2 çay var bahçeli'nin onu da meral akşener, sinan oğan ikilisinden birisi ödeyecek gibi gözüküyor.

  yani diyeceğim o ki başkanlık ve faşist bir islami düzenden önceki son çıkış güçlü ve laik (en azından buraya eğilimli) bir sağ partinin varlığı ve akpden oy çalacak bir parti. meral akşener bu sağ kitlede bir heyecan yaratmışa benziyor. bir erken seçimde hdp 12-13, mhp 18-19 chp 25(değişmiyor zaten), akp 40-41 gibi bir tablo çıktığında ortaya çıkacak chp-mhp koalisyonu ile uçurumdan önceki son çıkış sağlanabilir. aksi taktirde gelsin iç savaş, ve yunan adaları..
 5. referandumda çoğunluk sağlanırsa da sağlanamazsa da bir anlamı olmayacak eylem. bizim azınlık kalmamız, polis onlarda, asker onlarda, hukuk onlarda, meclis onlarda, halk da onlarda demektir zira. dışarı çıkarsan dışarı çıkarlar. enerji atmak isteyen referandumda sandık başında dursun, o zamana kadar da çevresine sesini duyurmaya gayret etsin. sokağa çıkıldığı an kamplaşma hızla tamamlanır, referandumun çözümü iç savaş çıkarmak mı? o insanların bize bir şey olurken insafa geleceğini sanmıyorum, kalan kesimin de çoğunluğa galip gelebileceğini sanmıyorum. boyun eğmeyelim falan iyi güzel de sonra? boyun eğmemenin tek yolu bu değildir umarım. yol üretmeyi deneyelim.
 6. olmasına ihtimal dahi vermiyorum. olsa keşke, başarılı da olsa ama bir düşten başka bir şey değil bu. ancak gezi eylerimleri zamanında olan özgürlüğün ve tanınan hakların çeyreği, zerresi dahi yok şu anda ki ikinci gezi diye bir şey peydah olursa da tayyip ohal'den aldığı yetkiye dayanarak kimsenin gözünün yaşına bakmaz. herkes de bunun bilincinde.

  üstteki yazarın dediğine katılıyorum. böyle bir şey olursa bizim zararımıza olacaktır. referandumu iyi takip etmek, halkı bilinçlendirmek gerek eğer bir şey yapılacaksa. yoksa öbür türlü bir direniş yaşanırsa bedeli ağır ödenir maalesef.

  unutmadık, ali'yi.
  unutmadık, ethem'i.
  unutmadık nicelerini,
  ancak şu an pasif direniş değil masada direniş gerek.