ingiltere - youreads

 1. one
 2. morrissey yerine arctic monkeysi görmemle beni üzen başlık.
 3. bi zamanlar sömürgecilikten dolayı üzerinde "güneş batmayan" olarak anılan ülke...
  gerçi şimdide pek farklı olduğunu sanmıyorum...
 4. lise son da gittiğim hala etkisinden kurtulamadığım ve çok sevdiğim harika kasvetli ülke. insanları söylenildiği gibi soğuk kanlı değildir.
 5. bugün referanduma gittiler. sonuçlar sabah açıklanacak lakin son duruma göre ayrılmayalım diyenler fazla.

  konuya pek hakim olmayanlar için referandum sebebi türkiye. daha doğrusu türkiye'nin ab ye katılıp katılmayacağı. cameron koltuğunu korumak için "türkiye 3000 yılına kadar birliğe giremez" dedi lakin seçimlerden sonra gene tayyip ile yakın görüşmelere başlar. durum aslında kazan-kazan. tayyip de iftar yemeklerinde cameron hakkında atıp tutarak oy kazanıyor.

  sabah seçim sonuçlarını eklerim.

  referandumdan ayrılalım kararı çıkmış. şimdi karar hükümette.
 6. birlikten ayrılmayacak ülke. türkiye sadece sorunun %5'i kadar önemli. zira türkiye'nin birliğe giremeyeceğini herkes biliyor.

  bbc türkçe

  ekleme: trt world iskoçya'dan canlı yayın yapıyor.

  ekleme 2: ulan cameron bile beklemiyordu. istifa etti. inşallah abd'de de Trump seçilir de tarihe tanıklık ederiz.
 7. 23 haziran 2016 perşembe günü yapılan "brexit" ile avrupa birliği'nden ayrılma konusunu referandum etmiş ülkedir. sabahtan beri haberlerde ingilizlerin üyelikten kesin ayrılıklarının sonuçları masaya yatırılmış durumda. bu referandum sonunda çıkan sonuç hukuki olarak bağlayıcı değildir. fakat britanya gibi demokrasi geleneği oturmuş ülkelerde bu gibi sonuçlar siyasi hareketlilik sağlayabilir. evet, ülke ve hatta krallık üyelikle olan bağlarını pazartesi itibariyle koparacak değil tabii ki. bunun da bir olgunlaşma süreci var ve parlamento ile üye ülkelerin de görüşleri ve olurları alınacak. yine de insanların rahatsız oldukları bir konu çok da uzatılmayacaktır kanımca. ya da uzar fakat siyasi kurbanlar olur. artık seyredecez. zaten başka ne yapabiliriz ki?!

  Önemli Not: ülkemizin güzide haber kanalları haberi ingilizlerin yarın sabah üyelikten ayrılacakları ve bavulları topladıkları yönünde anlatıyorlar. bir de oy sandıklarının kucaklarda nasıl taşındığına bakın. ingilizler dürüst ve samimi bir seçim yapabilirken biz hala gıybet, dedikodu peşindeyiz. ondan sonra "bizi niye almıyola?!" ingilizler türklerin birliğe aday olmalarını birliğin terk edilmesine bir sebeb olarak sunabiliyor. hayır, bu onların terbiyesizliği değil; bizim politik zayıflığımızdır kanımca.
 8. dar görüşlü, bencil, yabancı düşmanı, küçük düşünceli avrupalı adamın yarattığı bedeli hep birlikte ödeyeceğiz.
 9. 1707 yılından bu yana hükümeti olmayan ülke.

  birleşik kırallık'ın (nam-ı diğer büyük britanya) parçalarından biridir.