intermitten fasting - youreads  1. kağıt üstünde bakıldığında evet, vücuda çok faydası olan bir beslenme biçimi. ama...

    diyabet, gerçek hipoglisemi, reaktif hipoglisemi yani şekerle ilgili bir hastalığınız varsa, insülin, şeker ilacı vs kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan sakın ve sakın denemeyin. şekeriniz sizi yerden yere vurur, işte böyle desem abartı olmaz toparlanmak hiç kolay olmaz. ben ettim siz etmeyin.

    16 saatlik yapmaya başladım. ilk hafta çok mutluydum. enerjim süper tavan yapmıştı. sindirim sistemi acayip rahatlamıştı, düzene girmişti. gel gör ki, üç öğünü sığdıramıyorsunuz 16 saate. hipoglisemi yüzünden kahvaltı etmek zorundayım yoksa yerleri süpürüyorum. evde sorun olmuyor da, dışarıda bir yerde insanları paniğe sevk ediyorum yere yığılarak.

    o yüzden ertesi hafta 14 saati deneyeyim dedim. yine fena olmadı. 2 ay kadar böyle devam ettim. ama bu arada reaktif hipoglisemi yüzünden gün içindeki şeker düşmelerim artmaya başladı. ama rh denen bu meret hormonlara, strese ve benzeri on binlerce etkene bağlı olduğu için ayak direttim. "pankreas sen mi yaman ben mi yaman" dedim. sonuç: pankreas yamanmış. hipoglisemi ataklarım zivanadan çıktı. ne yapsam şekerimi yükseltemiyordum. ve sonunda pes ettim. bıraktım if'i. şekerimi eski haline getirmek yaklaşık 3 haftamı aldı.

    son bir not: üstte gerçek hipoglisemi dememin bir nedeni var. ülkede pek bir moda, açken sen sen değilsin moduna giren herkes şekerim düştü zannediyor ama şekerini ölçse, düşük olmadığını görecek. açlıktan gözün dönmesi ama şekerin düşmemesi başka bir şey.