1. 2003 yılındaki işgal sonrası abd yönetimi tarafından paul bremer işgal valisi gibi atanmıştır. 1 yıllık süresi boyunca yaptığı en büyük hata irak ordusunun lağvedilmesi olmuştur. üst düzey subaylar bir anda işsiz kalmış ama silahlarından vazgeçmemişlerdir. akabinde ebu garip hapishanesinde yaşanan işkencelerin ortaya çıkması ve maliki'nin ayrımcı şii politikaları saddam döneminde devletin yıllarca sahibi olan sünni subay ve aşiretleri daha da marjinalleştirmiş ve deaş ortaya çıkmıştır. deaş'ın ortaya çıkmasına zemin hazırlayan sosyal psikolojideki bütün olumsuz teorilerin hepsi kasıtlı veya değil uygulanmıştır.
 2. özet geçiyorum hemen. abd 11 eylül kurmacasını bahane etti ırak petrollerini sömürdü obama döneminde orayı terk ettiğinde zaten istediklerini elde etmişlerdi. çekilirken yalnızca askerleri çekti kalan muazzam miktarda mühimmatla ışid kuruldu sıra suriyeye özgürlük getirmekte. yeni dünya düzeni böyle artık büyük savaşlar yok neden kendi askerini öldürtüp halkı karşısına alsın terör örgütleri boşuna mı kuruluyor?
 3. bir terör örgütü.

  aşağıda yazılanlar birer duyum, bol kepçeden sallamasyon bilgiler olmayıp, analiz edilmiş bilgilerdir.

  işid rakka'dan çekildiği gün, kademe kademe ypg'li teröristler yerleşti. abd'nin güzide paralı askerleri her yerden çekildi/ çekilmeye başladı. hiç kimse ama hiç kimse emek harcadığı bir şeyi pat diye bitirmez. işid abd'nin profesyonel örgütüdür. bu kadar vasıflı terörist barındıran bir örgütü sadece suriye ve ortadoğu'da kullan at mantığıyla hareket edecek kadar kısa vadeli düşünen bir devlet değildir abd.

  iyi de, madem kullan at bir örgüt değil neden her yerden çekiliyor bu örgüt?

  suriye ve ırak işid için acemi birlik idi. saha operasyonlarını ve kendilerini imtihan edebilecekleri bir yer olarak belirlendi.

  usta birlikleri neresi olacak?

  filipinler, doğu türkistan, kafkasya ve arakan.

  özellikle doğu türkistan ve kafkasya'da türklük üzerinden türkiye'yi yangının içine sokacaklar.

  şunu bilmekte ayrıca fayda var. işid ortadoğu'da işid idi başka bir coğrafya da başka bir isim ama örgüt üyeleri aynı...

  arakan'da ki işid'in ismi " arakan rohingya salvation army " örgüt'ün bayrağında abd menşeli m-16 silahların olması açık açık ben " işid'in devamıyım " demesi...

  bir gün yazarlığımı silsem de, bu yazımı asla silmeyeceğim. gün olur okuyanlar derler ki,

  adam yazmış...
 4. irak şam islam devleti olarak da uzatabileceğimiz, zincirleme vahşet tamlamasıdır. irak ve şamda ayrı olarak kurulmuş olan el-kaide uzantılarının merkezden izinsiz birleşmesi ile meydana gelmiştir.

  el-kaide tarafından bile afaroz edilmişlerdir. komutanları arasında saddamın eski askerleri bolca bulunmaktadır.
  dini motifli terör örgütlerinin klasik yöntemi ile adam toplar; cihat ayetlerinin keyfi yorumlanması.
  kafa kesmenin ötesinde planlı, bilinçli, sansasyonel ve full hd cinayetler işler.
  bu aşağılık insanlara bakıp da müslümanları yargılayanlar ise yanılırlar. çünkü islamiyeti geçin, hiçbir dini referans ile bağdaşmayan katliamlar gerçekleştiren azgın bir topluluktur kendileri.
  yalan
 5. türkiye'de örgütlüdür. bir haber siteleri var. faaliyetlerini bir ölçüde oradan takip etmek mümkün. bayramlarda toplanabiliyorlar, seçimde boykot çağrısı yapabiliyorlar. ülkedeki gizli hücreleri, silahlı eylem kapasiteleri nedir bilemiyoruz. bölgedeki ve suriye'deki dengeler, ittifaklar, konjonktür dönem dönem değişebiliyor. şam'da namaz kılma hevesleri taze iken türk devletinin lojistik, sıhhi, ekonomik, politik, askeri desteğine mazhar olduğu yönünde ciddi göstergeler var. ismail saymaz gibi güvenilir muhabirler, türkiye'den bilhassa da iç anadolu ve karadeniz'den katılım olduğu yönünde saha çalışmaları yaptılar. kısacası, yok başka cehennem yaşıyorsunuz işte... yok yok, daha bir şey yaşamadınız asıl bundan sonrası fena olabilir...
  mutlu
 6. aramızdaki kimi mantıkçı alimlerin kanısının aksine, büyük gruplar hakkındaki empirik yargılara sadece küçük gruplar incelenerek varılır (bkz: tümevarım) .

  hayatlarını hümanist, laik bir dünyada idame ettirmeye alışık bizlere gerçek islamdan kesitler sundukları için de ayrıca müteşekkirim kendilerine. zira bu tür küçük sürprizlere maruz kalmasak, kadınla erkeğin sosyoekonomik şartlarda eşit, kişilerin şahsi hayatlarında serbest, toplumun ekstrem derecede liberal olduğu asr-ı saadet islamı fantezilerinde kaybolanların üremesinin önüne geçilemezdi sanıyorum.

  arkadaşlar samimi olalım. yorumsuz, tasvirsiz kur'an islamı budur. peygamber yolunda katliamdır. beğenirsiniz, beğenmezsiniz.

  ben beğenmiyorum. medeni topluma dahil olma iddiasında kimsenin de beğenme hakkı olduğunu düşünmüyorum.
 7. para icin anasini ve cocuklarini bile satmakta tereddüt etmeyecek, kiralik katiller toplulugu...
 8. bir dönem keçilere pantolon giyme zorunluluğu da getirdiği söylenen, insan teninin tahrik ediciliğini geçip koç yumurtalarından da tahrik olan, ereksiyonlu halle islamı yayan örgüttür.
 9. ismi ırak-şam islam devleti'yken daha sonra kendilerine "islam devleti" demeye başlamışlar. dışındakiler ise "ışid", "daesh" vb. isimler kullanıyor. kendi islami görüşlerini doğru, diğerlerini ise eksik, fazla ya da yanlış görebiliyorlar. beyan edilen düşünce, kendi kuran yorumlarıyla çelişki içindeyse "dine savaş açmış" kabul edilebiliyor insanlar. el ve ayakların çaprazlama kesilmesi dahil bir çok cezayı uyguluyorlar.

  gerçek islam bu mudur, yoksa değil midir bilemem ama müslümanlar oturup meseleleri tartışmıyorlar. birbirlerine saldırıyorlar, savaşıyorlar ama tartışmıyorlar. tartıştıklarında da "alkol", "domuz eti" vb. gibi garip garip konulardan bahsediyorlar galiba. madem gerçek islam bu değil, o zaman ışid'in alimleriyle filan iletişim kursunlar. "kuran'da, hadis'te böyle değil, siz yanlış yapıyorsunuz" desinler. ne bileyim tartışsınlar da boş yere insanlar ölmesin. işid'in hakim olduğu yerlerde birçok sivil yerleşim yeri de var. nasıl garip bir konu yav bu.
  yok
 10. süpürge.
  şimdilik genişçene fırat ve dicle arasını süpürdü.
  oraya yeni yerleşecek seçilmiş mite lar için.
  aşağılıksınız, paçalarınızdan akıyor.
  kurun devletçikletinizi. fitneye boğun dünyayı. kan, göz yaşı ve ölüm gün gelip sizi de bulacak.