• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar Kemal Tahir
karılar koğuşu - kemal tahir
2. dünya savaşı'nın devam ettiği 1943 yılında, genç yazar istanbullu murat malatya cezaevi'nde yatmaktadır. normal koğuşa konmayacak kadar sakıncalı olduğu için idare binasında kendisine özel koğuş açılan murat, en yakınındaki kadın koğuşunun mahkumlarına çamaşırlarını yıkata yıkata kadın tutuklularla iyice ahbap olmuştur. çoğu kadın mahkumun da gördüğü tek erkek olduğu için kendisine büyük bir ilgi yönelmektedir. murat özellikle zengin fahişe tözey, idamlık hanım kuzu, gardiyan ayşe ana ve onun ölümüyle yerine gelen gardiyan şefika'nın sorunlarını çözmeye odaklanır.


 1. Halit Refiğ tarafından sinemaya da uyarlanan bu kitap herhalde Kemal Tahir'in en çok tutulan eserlerinden.

  !---- spoiler ----!

  Ayrıca kendisini "İstanbullu" rumuzuyla yerleştirdiği metinlerinden. Yani doğrudan başından geçtiğini söyleyebiliriz, zaten romanda adı geçen idamlık Hanım'ın da gerçek biri olduğu malum. TBMM arşivinden infaz kararına bile ulaşılabiliyor.

  karar

  Son olarak romanda gördüğümüz neredeyse tüm erkek karakterlerin elinin orada gezmesi (Tözey'le birlikte olan jandarmalar, çapkınlığı yüzünden çok yerden sürgün yemiş gardiyan Vahap, kadın gardiyanla kaçan gardiyan Derviş, içeriden çıktığı gibi sigara fabrikasında çalışan "yollu" kadınları tavlamayı düşleyen Hacı Abdullah, hatta başgardiyanın bile kerhanede dost tutmuş olduğu vurgulanır) aslında "sorun bu kadınların yoldan çıkmasında değil, bunları yoldan çıkarıp sonra da öylece işten sıyrılan erkeklerde" demeye getirir.
  !---- spoiler ----!