kuymak - youreads 1. içerisinde mısır unu, tereyağı ve peynir bulunan ekmek banmalık lezzetli yemek.

  yapılışı: tavada bolca tereyağı eritilir. içerisine bir miktar mısır unu eklenir ve un kavruluncaya kadar karıştırılır. malzememiz hazır olduktan sonra kuymak peyniri eklenir. peynir eriyene kadar ara ara karıştırılır, tamamen eridiğinde ise en eğlenceli kısmı başlıyor; sündürmek! kıvamını alıncaya kadar(can sıkıntınız geçip açlığınız bastırıncaya kadar) sündürün efendim. yapılışı gayet kolay ve leziz yemeğiniz hazır, afiyet olsun.
 2. mıhlamadan farkı mısır ununun daha ön planda olmasıdır. mıhlamada amaç peynir iken burada araca dönüşür.
 3. bende birkac kez denedim tam olmasada yinede fena
  olmadi cok severim sivaslı olmama rağmen!....
 4. yemeyi de yapmayı da sevdiğim bir yemek. mısır ununun ön planda olması benim damak tadıma uygun değil ben tereyağı ve peynirin tadına vurgunum. rize'de muhlama deniliyor ve buna özel bir kaç çeşit peynir satılıyor. yapılışı yukarıda yazılmış zaten ama ben bir de ölçü vereyim.
  malzemeler : 2,5 yemek kaşığı tereyağı
  2 yemek kaşığı mısır unu
  1 bardak su
  1,5 bardak rendelenmiş eriyebilen bir peynir
  yapılışı : tereyağını eritin. mısır ununu ekleyip hafifçe kavurun. suyu ekleyin. kaynadıktan sonra peyniri ekleyip karıştırın ve bırakın. bırakın tereyağı yüzeye çıksın. sıcak sıcak tüketin, afiyet olsun.
  not : ben tuzlu tereyağı kullandığım için tekrar tuz eklemiyorum. isterseniz tuz ekleyebilirsiniz. peyniri çok seviyorsanız daha fazla ekleyebilirsiniz.
 5. kuymak, mıhlama isimli yemeğe layık görülebilecek en yılışık yakıştırmadır. nereden baksan yavşakçadır.

  mıhlama asildir. vaat ettiği lezzeti dimdik, net ve dürüst ifade eder. kolotiye hak ettiği değeri verir. kuymak, heybete gölge sakil kalkışmadır.
 6. Yonca evcimik'in empati kurmuş olabileceği şey :)
 7. bir karadeniz gezisini anlamlandıran şeylerden birisidir. ancak her yerde ve her kalitede yiyeceğinizden ufak bir ön araştırma yapmak sizin adınıza iyi olacaktır.
 8. en overrated laz sıçmığı. hamura hamur batırıp yiyor adamlar ve bunu da bize yemekmiş gibi pazarlamaya çalışıyorlar.
 9. az önce artvinde marinada yedim hiç de güzel değildi ben annemin yaptığının üzerine tanımam da tanımamm