• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
maniac
"annesiyle ilgili sorunlar yaşayan doktorun ve duygusal açıdan karmaşık bir bilgisayarın yürüttüğü tuhaf bir ilaç deneyine katılan iki yabancı arasında bağ kurulur." netflix


 1. beğenenin çok beğeneceği, beğenmeyenin de ölümüne sıkılacağı on bölümlük bir mini dizi. psikiyatrik açıdan farklı eğilimlere sahip olma durumuna kişinin bakış açısı diziyi sevip sevmeyceği konusunda bir fikir verebilir. bazı insanlar var ki psikiyatrik rahatsızlıkları olan insanların eski zamanlardaki delilere benzeyeceği anlayışına sahip. normal görünen, kendi işlerini yürütebilen, sağa sola garip garip bakmayan insanların normal dışı olabileceğine çok ihtimal vermiyorlar. kendileri de çok düz mantık, ben merkezci, ve kesin çizgilerde yaşayan insanlar oluyor.

  ama eğer böyle değilseniz, yüksek bir empati gücüne sahipseniz, kendinizde olmayan bir düşünceyi başkasında, onun anlattığı bir şekilde tanımlayabiliyorsanız, başkasının hayal dünyasına tahammülünüz varsa -muhtemelen birtakım psikolojik sorunlar da atlatşmışsanız- mutlaka izleyin. çok güzel yapım.

  içiçe bir kurgu var,ana zemin de bizimkinden farklı, karakterlerin bilinçaltını anlatan hayali zeminler de.

  !---- spoiler ----!

  aslında kişilerin travma kaynaklı psikiyatrik rahatsızlıklarından kurtulma süreçlerini anlatıyor. dizide bu bir dizi ilaç yardımıyla yapılsa da gerçek hayatta da aşağı yukarı benzer zihinsel çalışmalar yapmak gerekiyor.

  !---- spoiler ----!

  bunun dışında teknolojiyle tanışması nintendo atarilere denk gelen bir nesil olarak çokça tebessüm edeceğimiz bir arka plan var. tüm teknolojik aletlerin dizaynı o kadar japon ki, insan hemgaripsiyor hem de mutlu oluyor, hatta bir nebze amerikanın kültür emperyalizmi hakkında bir farkındalık yaşıyor da denebilir.

  çok kıvamında bir senaryo olmuş, belki birkaç bölüm daha ilerleyebilirdi. devamı olmayacaksa da umarım benzer yapımlar karşımıza çıkar gelecekte.
 2. emma stone ve jonah hill'i 10 yil sonra tekrar bir araya getiriyor yapim ki superbad - greg mottola filminden sonrada gorusmusler guzel bir arkadasliklari varmis. dizideki uyumlarini acikliyor bu. acik olayim jonah hill'i taniyamadim dizi basladiginda ya bu o mu? cok kilo vermis degirdir, baskasidir buarkadas dedim. cast listesinden tekrar bakma geregi duydum. diger filmlerindeki hizli konusmasi ve ses tonu burada cok yavas oldugundan bir de komedilerde gormeye alistigimdan sasirtti beni. hakkini vereyim guzel kotarmis dramayi. umarim devam eder bu alanda. sadece komedilerde gordugumuz oyunculari ciddi yapimlarda gorunce sasiriyorum bu da benim takintim.

  gelelim diziye. ya cok seveceksiniz ya da bu ne boyle diyip ilk bolumun yarisinda kapatirsiniz. o acidan ilginc. bir sans verin bence konusu cok guzel. terapilerde gerceklesen hayali dunyalar guzel tasarlanmis. elf emma stone var daha ne olsun.