• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.92)
mrs. dalloway - virginia woolf
"neyi anlatır mrs. dalloway? bir türk okuru olarak, bir günün tarihi diye özetleyebiliriz yazarın bu en başarılı romanını. ...woolf'ta yirminci yüzyıl aydının bütün özlemlerini, bütün tedirginliğini görebiliriz..."-tomris uyar-"
bu romanın yirminci yüzyılın en önemli romanlarından biri oluşunu açıklamak kolay değil. virginia woolf bir dil ve anlatım ustası ama bu yeterli değil; romanın tek kişi merkezli oluşu baş tacı edilecek yeniliklerden sayılmaz; bilinçakışı da yalnızca ona ait bir teknik değil. sanırım mrs. dalloway'in yazıldığı günden bugüne bu denli çok okuru etkilemesinin nedeni, virginia woolf'a özgü ve başka herhangi bir yazarda görülmemiş ruhtur; bu yazınsal ruh dışarıdan, yazarından değil, romanın dünyasından geçer okura."


 1. çiçekleri kendisi alacak olan roman kahramanıdır.
 2. tomris uyar bir roman değil de şiir çevirmiştir sanki, kelimelerle dans ediyor woolf.
 3. ince ayrıntılarda woolf un kendisi saklı olan roman
  bu sebepten önce bir mina urgan'dan virginia woolf okunmalı derim
 4. az önce bu nicki almaya çalışıyordum. maalesef alınmış. kitabı okuyanlar için the hours filmini tavsiye ederim. bu arada @mrs. dalloway bana ulaşabilir mi lütfen?
 5. bilinç akışı tekniğiyle yazıldığından çoğu insana zor gelen, biraz yavaş okunarak çözülebilen kitap.
 6. the hours romanına ve dolayısıyla o romandan uyarlanan the hours filmine esin kaynağı olmuş kitap.
  filim
 7. hikayenin kendisinden çok karakter geçişlerini beğendiğim okurken dikkat gerektiren roman. biraz dikkatiniz kayıp da karakter geçişini kaçırdığınızda ben ner'deyim diyebiliyorsunuz.

  !---- spoiler ----!

  çok net hatırlamıyorum yalnız romanın bir yerinde birisi topa vuruyordu yuvarlanan topla birlikte bizde topun ulaştığı karakterin hikayesine geçiyorduk. kitaptaki en hoşuma geçen bölüm buydu.

  !---- spoiler ----!
 8. okumaya henüz başladım. okuma yazmayı kendi çabalarıyla öğrenen ilk feminist yazılar yazan yazardır virginia woolf yaşadıkları ve ölümü dikkatimi çekmişti. bir an önce bitirip yorumlarımı bildireceğim.
 9. ne kızgın güneşten kork artık
  ne de azgın kışın hışmından.

  tekrar tekrar okuduğum bir kitap. beni sürekli düşünmeye itiyor.
  sezgi