1. 1700lerin sonu ve 1800lerin başına damga vurmuş italyan virtüöz. keman çalmaya yeni bir ruh getirdiği, hatta bunu ruhunu şeytana satarak yaptığı rivayet edilir. hakkındaki rivayetler bunla sınırlı değil. kadınlara, alkole ve kumara olan düşkünlüğü; yaşadığı zamanlarda dahi sağlam bir magazin malzemesiydi. sinirli ve sert bir görünümü varmış beyefendinin, kadınlar da ona hastaymış^:kızların efendi adam yerine piç adam tercihi^

  yazdığı eserleri kendi döneminde kimse çalamıyormuş, çünkü paganini birsürü yeni çalış tekniği icat etmiş ve kimseye öğretmemiş^:piç^.

  inişli çıkışlı yaşamı hakkında yaz yaz bitmeyecek kadar çok söylenti var. ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; hayvan gibi çalmasına rağmen yaptığı türlü terbiyesizlikler ve kötü çocuk imajıyla sanatın burjuvaziye özgü gibi görünen imajını esnetmiş, tüm halk kesimleri arasında efsanevi bir hal almıştır. yani tam bir anti-kahraman.

  devir zaten türlü hurafe devriyken paganini o kadar çok şeytan benzetmesi almış ki, öldükten sonra kimse gömmek istememiş diye duymuştum.
  günümüzden bir şeytan benzetmesi için(bkz: jimmy page)
 2. klaus kinski'nin oynadığı, hayatını anlatan ilginç bir film var. filmde erotik ögeler çoğunlukta ve pek sevilmemiş. yine de izlenir paganini için.
  sezgi
 3. fernando sor'dan etkilenip viyolini bırakmış ve klasik gitara geçmiştir.

  lakin daha sonra çevre baskısından dolayı ve klasik gitarın o zamanlar çok fazla bilinen bir enstrüman olmamasından dolayı tekrar viyoline geçmiştir.

  hayatının son yıllarında hiç viyolin egzersizi yapmadığı söylenir.