• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.93)
puslu kıtalar atlası - ihsan oktay anar
bir "ilk kitap", türkçe edebiyatta yeni ve pırıltılı bir yazar... "yeniçeriler kapıyı zorlarken" düşler üstüne düşüncelere dalan uzun ihsan efendi, kapı kırıldığında klasik ama hep yeni kalabilen sonuca ulaşmak üzeredir: "dünya bir düştür. evet, dünya... ah! evet, dünya bir masaldır." geçmiş üzerine, dünya hali üzerine, düşler ve "puslu kıtalar" üzerine bir roman. hulki aktunç'un önsözüyle... (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. bir solukta okunacak kitaplardan. birisi bana kitap öner dediğinde ilk aklıma gelen kitaptır. muhteşem bir eser.
  abi
 2. aynen. temel ihtiyaçlar haricinde elden bırakmadan bir kaç saat içinde bitiriyosun. ben bütün kitaplarına hakim değilim lakin yazarı için ege felsefe okuyanlar var idi bir aralar...
  mesut
 3. "rendekar doğru mu söylüyor ? "düşünüyorum öyle ise varım" oldukça makul.
  fakat bundan tam tersi bir sonuç, varolmadığım, bir düş olduğum sonucu da
  çıkar. düşünen bir adamı düşlüyorum. düşündüğümü bildiğim için ben varım. düşündüğünü bildiğim için, düşlediğim bu adamın da var olduğunu biliyorum. böylece o da benim kadar gerçek oluyor. bundan sonrası çok daha hüzünlü bir sonuca varıyor. düşündüğünü düşlediğim bu adamın beni düşlediğini düşlüyorum. öyleyse gerçek olan biri beni düşlüyor. o gerçek ben ise bir düş oluyorum. "
 4. efsane bir istanbul tasviri olan kitaptır.
 5. uzun süre devam eden “puslu kıtalar atlası, sinemaya uyarlanıyormuş” söylentilerinden sonra kitap uyarlanıyormuş. ama beklendiği gibi sinemaya değil çizgi romana. romanın 13 mart’ta levent cantek’in edirlüğünde çıkacağı medyada yer almıştı yakın zamanda. bekliyoruz efenim merakla.
  iread
 6. ilk cümlesi, türk edebiyatındaki en kallavi girişlerdendir:

  "ulema, cuhela ve ehli dubara; ehli namus, ehli işret ve erbab-ı livata rivayet ve ilan, hikâyet ve beyan etmişlerdir ki kun-ı kâinattan 7079 yıl, isa mesih'ten 1681 ve hicretten dahi 1092 yıl sonra, adına konstantiniye derler tarakkası meşhur bir kent vardı."
 7. tekrardan okumaya başladığım ihsan oktay anar kitabı. fakat bu muhteşem kitabın çizgi romanı kitapla farklılıklar içermiyor olması çizgi romanı okutacak en büyük sebeplerden biri. ayrıca o muhteşem dünyanın nasıl yansıtıldığını görmek istiyorum. ayrıca kitapta hiçbir boş karakterin olmadığı, her birinin ayrı bir önemi olduğu kitap.
 8. geçtiğimiz günlerde çizgi romanının çıkmasıyla aklıma şimdiye dek hiç gelmemiş bir soruyu getirmiş kitaptır. tam uyarlama bir film dahi olsa kitabın yerini tutamıyor tamam. pekii çizgi roman da hayal gücünü baltalamıyor mu? bu soruya kafa yoruyorum birkaç geceden bu yana.
 9. okurken kendini (bkz: loreena mckennitt) ablamızdan (bkz: the mystic's dream) adlı parçayı dinlemek zorunda hisseden tek insan olmadığımı düşündüren, sinir bozucu bir şekilde hızlıca saatler içerisinde bitiveren tarifi tam da mümkün olamayan mükemmel ötesi kitap.
 10. çok zaman önce bir çırpıda okuduğum harika kitap.beni ihsan oktay anar hayranı yapıp tüm kitaplarını takip etmemi sağlayan kitaptır ayrıca.
  yoda