san giovanni yolu - italo calvino - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
san giovanni yolu - italo calvino
birbirimizle konuşmamız güçtü. gerçi ikimiz de mizaç olarak konuşkandık, sular seller gibi konuşur-duk, ama bir aradayken susar, san giovanni yolu boyunca sessizce yan yana yürürdük. sözler, babam için, şeyleri doğrulama ve mülkiyet göstergesi işlevini görmeliydi; benim içinse, belli belirsiz gördüğümüz, sahip olmadığımız, varsaydığımız şeylere ilişkin öngörülerden ibaretti.

ilk kez türkçeye çevrilen san giovanni yolu, italo calvino’nun kelimelerle kurduğu benzersiz ilişkiyi, yazının lezzetini okura yine son derece güçlü bir biçimde sunduğu beş çarpıcı metni bir araya getiriyor.


 1. italo calvino'nin kısa kısa denemelerinden oluşan incecik bir kitap. okuma listeme nasıl girdi bir türlü anlayamadım, açıkçası deneme sevdalısı bir okur sayılmam.

  kitabı başka bir zaman okusam ya da başka biri okusa kesin çok severdi gibime geliyor ama ben pek keyif alamadım, sıkıldım, epey süründürdüm incecik kitabı.

  hal böyleyken alın, mutlaka okuyun diyemiyorum ama yazarın babasını, çocukluğunu anlattığı, kitaba da ismini veren san giovanni yolu'nun özellikle okumaya değer olduğunu belirteyim.