sessizlik - youreads 1. - alo, alo heyy orada mısın?
  - ...
  - ses versene, alo, alo !
  - .....

  sessizlik ; basit tanımı sesin olmaması. bir yokluk durumu. kimilerinin huzuru kimilerinin nefreti. ben sessizliği evvela ikiye ayırıyorum ; insanın sessizliği ve tanrının sessizliği.

  önce büyükten başlayım. tanrının sessizliği ; ….. opps

  bir dakika. gerçekten cevap verebileceğime mi inandınız ? bu sorunun cevabını bilsem burada - ki burası yaşamın kendisidir - olacağımı mı düşünüyorsunuz ? tanrıların arasında yaşasaydık belki öğrenebilirdik ama şimdilik insanla yetinmeye devam edelim ve onları - onu veya hiçliği (sakin olun konumuz bu değil) - kenara bırakalım.

  insanın sessizliği ; bir insanın veya birden fazla insanın susması sonucu ortaya çıkan durum. biyolojik,maddi ve manevi sebeplere dayanabilir ama arkasında sorular bırakan sessizlik sebebi manevi olandır. insan bu sessizliğinin içine bir anlam, bir soru ya da bir cevap yüklemiş olabilir.

  kelimelerden sıkılan veya kelimelere bile değmediğini düşündüğü bahis için kullanılacak bir durum olan sessizlik kesinlikle şuan anlatmaya çalıştığım gibi resmi, mantık ve sistem içinde anlatılamamaktadır. - ya da benim başarısızlığım olabilir - en azından kabullendim değil mi dostlar ? evet, şimdi daha rahat olmanın vakti. sadece resmiyet her şeyi daha değerli hale getiriyor düşüncesinden kurtulamadım. kusura bakmayın. ya da resmiyetin arkasına gizlenmeye de çalışıyor olabilirim, şu an da fark ettim.

  bir insanın bir insana sessizliği. birinin seslenişine diğerinin sessiz kalması ve ortaya çıkan durum.

  düz bir duvar düşünün. istediğiniz bir renge boyayım. - benim ki turuncu olsun -simdi bir kalem alın elinize istediğini yazın,çizin,karalayın ve sonunda silin. goruceksiniz ki cok silik izler var. şimdi bu işlemi tekrar tekrar yapabildiğiniz bir durum düşünün. sessizlige hoşgeldiniz.

  her sesin yazılabildiği yere hoşgeldiniz.
 2. notasi olmayan tek ses, sessizlik
  kulagimiz ile algiladigimiz ortam seslerden olusuyor ve bunlara notalar ile belirli degerler vermisiz. elbette bu sesleri titresim ile duyabiliyoruz. peki ya sessizlik ? onu da duyabiliyoruz ve bir sessizlik oldugunda bunu kulagimiz ile farkediyoruz. peki bunu da duyabiliyor ve algiliyorsak neden belirli bir deger veremiyoruz.
 3. oldukça sevdiğim anların başlıca özelliğidir. bir de karanlık olursa tadından yenmez
  (bkz: sessizliğin sesi)
 4. sessizlik , en degerli ifadedir.modern insan sözcükleri kendini ifade etmek için değil oldugu kişiliğini saklamak için kullanır.en nihai ifade sessizltedir.kim oldugun maskelerin ötesindedir ve sözcüklerin hapsinden özgürleştiğinde ortaya çıkar ...
 5. tıpkı sonsuzluk gibidir.
  sonsuzlukta başka bir şey yoktur.
  sessizlikte bile sadece sen.
 6. "sevdiğinin yanındaysan konuşmak gürültüden başka bir şey değildir."

  aklıma direkt olarak bu geldi. leyla ile mecnun'dan efsanevi bir repliktir.

  edit: imla
 7. "büyüdüm anne ben. susarak da konuşabiliriz."

  başrolleri serenay sarıkaya ve nejat işler'in paylaştığı ikimizin yerine filminden bir replik.
  sessizlik manalı gelir tarifi mümkün olmayana hitaben.
 8. bazen öyle bir an olur ki ağlamak istersin ağlayamazsın bir anda her yeri kapsar sessizlik. sessizliğin o acısı gırtlağına birikir,birikir ve bir feryat, bir isyan, bir ağıt olur çıkar gırtlağından.
  (bkz: fırtına öncesi sessizlik)
 9. bazen uzun bir yürüyüşte eşlik eder bazen de bir kütüphane köşesinde. en güzeli yapayalnızken bile yanınızda olan bir dost olması.
 10. fazlası öldürücüdür. ben bunu bilirim.
  zahle