sisifos söyleni - albert camus - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.67)
Yazar albert camus
sisifos söyleni - albert camus
"gerçekten önemli olan bir tek felsefe sorunu vardır: intihar. yaşamın yaşanmaya değip değmediği konusunda bir yargıya varmak, felsefenin temel sorusuna yanıt vermektir."albert camus, ikinci dünya savaşı yıllarında yayımladığı deneme kitabı sisifos söyleni'nde, yaşamın anlamsızlığı, varoluşumuzun saçmalığı gibi intihara yönelen temaları, tarihin ve edebiyatın belirli bazı kişilikleri üzerinden ele alır. tahsin yücel'in dilimize kazandırdığı eser, xx. yüzyıl felsefe tarihinin en önemli yapıtlarından biri olarak kabul edilmiştir. tanrıların, hep yeniden aşağıya yuvarlanacak olan taşı tepeye çıkarmakla cezalandırdıkları sisifos, cezasını bilinçli olarak kabullenmiştir, tekrar yuvarlanacağını bildiği halde taşı bütün gücüyle yukarı taşır. camus saçma kavramını işte bu noktada tanımlar: boşuna olduğunu bildiği halde direnen insan. yaşamın anlamı ancak, dünyanın saçmalığını ve yenilginin daima tekrarlanacağını bile bile kötülüğe direnmek olabilir, insanlığa gerçek boyutlarını ancak bu başkaldırı kazandırabilir. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. !---- spoiler ----!

  yalnızca "çabalamaya değmez" demektir kendini öldürmek. yaşamak, hiçbir zaman kolay değildir kuşkusuz. birçok nedenlerden dolayı yaşamın buyurduklarını yapar dururuz, bu nedenlerin birincisi de alışkanlıktır. isteyerek ölmek, bu alışkanlığın gülünçlüğünün, yaşamak için hiçbir neden bulunmadığının, her gün yinelenen bu çırpınmanın anlamsızlığının, acı çekmenin yararsızlığının içgüdüyle de olsa benimsenmiş olmasını gerektirir.

  !---- spoiler ----!
 2. "gerçekten önemli olan bir tek felsefe sorunu vardır, intihar."

  sözleri ile açılan, absürdizm'in el kitabı olarak tanımlanabilecek albert camus eseri.
 3. camus'nün adını eski bir yunan söylencesinden alan çağdaş yaşamın saçmalığını, boşunalığını vurgulayan eseri. söylenceye göre sisifos bir kayayı bir dağın tepesine çıkarmay çalışmaktadır ne var ki tam zirveye ulaştığı sırada kaya aşağıya yuvarlanmakta ve sisifos aynı durumu sil baştan tekrarlamaktadır işte camus de yaşamı buna benzetir.
 4. camus'un "saçma"yı keşfetmenin aşamaların anlattığı kitap.

  !---- spoiler ----!

  yalnız bir gün "neden" yükselir ve her şey bir şaşkınlık kokan bıkkınlık içinde başlar."başlar" işte bu önemli. bıkkınlık makinemsi bir yaşamın edimlerinin sonundadır, ama aynı zamanda bilincin devimini başlatır. onu uyandırır, gerisine yol açar. gerisi bilinçsiz olarak yeniden zincire dönüş ya da kesin uyanıştır. uyanışın ardından da sonuç gelir. zamanla; intihar ya da iyileşme.

  !---- spoiler ----!
 5. camus'un intihar fikrini çepeçevre değerlendirdiği kitaptaki en vurucu cümle kanımca şudur:

  "insan sırf kendini öldürmemek için uydurmuştur tanrıyı. işte bugüne kadar gelen evrensel tarihin özeti."
 6. "geleceğe dayanarak yaşarız. 'yarın', 'ileride', 'iyi bir işim olunca', 'yaşlandıkça anlarsın'. bu tutarsızlıklara hayran kalmak elde değil çünkü ne de olsa ölmek var işin içinde. gene bir gün gelir, insan otuz yaşında olduğunu görür ya da söyler. gençliğini belirtir böylece. ama, aynı anda zamana göre yerini de belirtir. zamanın içinde yerini alır. geçmesi gerektiğini söylediği bir eğrinin belirli bir anındadır. zamanın malıdır, içinin ürpertiyle dolması üzerine, en kötü düşmanı olarak görür onu. yarını istiyordu hep, bütün benliğinin bundan kaçınması gerekirken yarının gelmesini diliyordu. etin bu başkaldırışı, uyumsuz budur işte."

  sözlerinin geçtiği, tahsin yücel çevirisinin ise şahsımı çok zorladığı albert camus eseri.
  d503
 7. kitap hakkında tek söyleyebileceğim tahsin yücel çevirisinin gerçekten işi çok zorlaştırdığı. zaten okuması çok kolay bir kitap değil, iyice zorlaştırmanın anlamı yok. araştırmadım ama muhakkak başka bir çevirmene ait basımı vardır.
  frau
 8. insan yaşamaya mahkum edilmiştir, ya bu mahkumiyet şartlarını kabullenip şartları iyileştirmeye çalışacak ya da mahkumiyet haline kendi eliyle son vererek özgür kalacaktır. şiddetli şekilde etkileyici bir denemedir.
 9. camus'nün varoluşçuluğunu gözler önüne seren, felsefe tarihinde 'absürd' kavramını en çarpıcı şekilde öteki benliklere ulaştırmayı başarmış eserdir.
 10. okuduğum en ağır kitaplardan biri ama bir o kadar da mantıklı ki söyledikleri sıkılsanız bile devam ediyorsunuz okumaya. intihar üzerine yazıları hep sevmişimdir zaten ve bu kitap o konuyu felsefi bir biçimde ele almış. okumadıysanız mutlaka okuyun derim. size farklı bir bakış açısı kazandıracak.