• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.67)
tabutta rövaşata - derviş zaim
tabutta rövaşata, rumelihisarı civarında yaşayan evsiz mahsun'un gerçek ve ibret verici hikayesini anlatıyor. mahsun, soğuk gecelerde ısınmak için araba çalıp sabaha kadar gezdikten sonra çaldığı arabaları yıkayıp temizleyerek eski yerlerine bırakmaktadır. bu tür riskli bir ısınma metodunun faturasını sürekli oarak karakoa alınıp dayak yiyerek ödemektedir. eroinman bir kıza duyduğu platonik aşk onun giderek karanlık bir hal alan yaşamını çok kötü yönde etkileyecektir. montpellier, torino ve san fransisco başta olmak üzere bir çok festivalde ödül alan film, çok küçük bir bütçeyle ve kısa zamanda kotarılmış olmasına rağmen büyük bir beğeni toplamayı başarmıştı. tuncel kurtiz ve ahmet uğurlu'nun üstün performanslarıyla göz doldurduğu film, yurtdışındaki festivallerde en çok ödül olan türk filmi oma özelliğini taşıyor.


 1. tuncel kurtiz'in efsane repliğini barındıran film .

  Kahveci: Tayfan değil, dostun değil, akraban değil ne diye arka çıkıyosun bu adama, anlamayamadığım nokta bu.
  Reis : kaç şeker ?
  Kahveci : şekersiz içiyorum .
  Reis : hımmııh . babam taksiciydi . bi gece saat üç ya da dörtte bir sokaktan geçmek zorunda kalmış . (cıgaradan bir nefes çeker ) yirmi sene önce .dar bi sokakmış . karanlık, ancak bir tek aracın geçebileceği dar bi sokak . sokağın ortasında bir masa varmış . masanın başındada bir adam . n’apıyormuş biliyor musun ? çorba içiyormuş. işkembe ya da kelle paça. sarımsaklar sirkeler . (cigaradan asılır ) biberler (bir daha asılır cıgaradan)
  kahveci : meğer baban bir sirke düşmüşte haberi yok.
  reis : tam bi masa . her neyse , babam taksiden inmiş, adama n’apıyosun demiş, adam hiç cevap vermemiş , çekmiş tabancayı ...bang.
  kahveci : bang .
  reis : o yüzden ne zaman dar bir yola girsem, o yolda bir masa masada da çorba içen birini görsem geri vitesine alıyorum .
  ee
 2. adamı mahveder.

  gri bir havanın aydınlattığı masalardan birinde oturup, denizi izleyerek derin nefeslerle sigarasını tüttüren kadın görüntüsü, sadece mahsun'un değil bizimde gönlümüzü titretir.

  *
 3. mustafa özkan nam-ı diğer manuş baba'nın sözlerini yazdığı güzide parçanın ilham kaynağı, derviş zaim filmi. anlatılması gereken, anlatılacak şeylerin yarım kalacağını derinden hissettirir.