• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
the haunting of hill house
crain ailesinin sadece keder, öfke ve suçluluk duygusuyla değil dehşet ve derin bir korku hissiyle de yaşamayı öğrendiği evin hikayesi. -netflix-


 1. 2018 netflix yapımı korku/gizem/dram türünde dizi. okuduğum çoğu yorum dizinin ne kadar muhteşem, etkileyici, sürükleyici olduğundan dem vuruyor. fakat kendi adıma konuşmam gerekirse ben pek de beğenemedim the haunting of hill house'u. benim için oldukça yavan ve ısrarla tekrara düşen bir dizi.

  İnanılmaz ağır ilerliyor, kamera bir açıda kitlenip kalıyor sık sık. Ağır ağır ilerlesin sorun değil de, bu yavaşlığın altında yatan bir şey de yok ya da ben göremiyorum.

  diziyle ilgili olumlu bir şeyler söylemek gerekirse, gerilim ögelerine daha sık yer verilen ilk 5 bölümünü atlattığınızda, bol diyaloglu bir aile draması çıkıyor karşınıza. bu kısım görece daha anlamlı ve keyifli.

  özetle, 1. sezonun sonu itibariyle yollarımızı ayırdığımız dizilerden. trailer
 2. tahammül edemeyeceğim kadar kötü buldum. yarıda bıraktım. suçu bu işe yüklemek de istemem demek ki ben sevmiyorum bu tip yapımları. korku gerilim saçma sapan şeyleri sevmeyenler pas geçebilir.
  abi
 3. kitabını okuyup ve 60’larda yapılan filmini izledikten sonra konuyu bu kadar deforme etmelerini rezilce buldum. netflix uyarlamalarına inanılmaz önyargılıyım. hep hayal kırıklığı.
  sezgi
 4. ilk sezon itibariyle gayet de beğendiğim dizi.

  ilk beş bölümün durağan olduğu gerçeğine katılıyorum, fakat bence kaçınılmaz. hikayeye giriş yapmak,karakterleri tanıtmak, izleyicinin kafasına soru işaretler koymak zorundalar. yine de akıcı hikayeler ve oluşturulan bir beklenti var. the twin thing çok güzel bir bölümdü, yalnızca shirley’nin hikayesini biraz creepy buldum. game of thrones’un bile ilk bölümleri daha sıkıcı.

  korku öğeleriyle donatılmış olsa da paranormal bir dram gibi geldi bana daha çok. özellikle zaman teorisini, kırmızı odanın çözülen gizemini fln beğendim. hkayelern parça parça ve başka insanların gözünden anlatılıyor olmasını da sevdim.
  !---- spoiler ----!

  luke'un kırmızı odada kaldığına dair teoriler var. ben finali izlemeden önce okumuştum ve finali izlerken bu tarz teoriler çok saçma gelmişti. yine de açık uçlu bir son istemiş olabilirler diye düşünüyorum. ama dediğim gibi istemişlerse çok saçma olur.

  bir de evin hikayesini anlatmalarını bekledim ama babaya aldım tabi. sanırım bir evin öylece lanetli hale geldiğini kabul etmek gerekecek.
  !---- spoiler --