the searchers - john ford - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
the searchers - john ford
1956. western

ethan edwards (john wayne), kızılderililer tarafından kaçırılan yeğenini bulmak ve kurtarmak için bir grup gönüllü ile birlikte yola çıkar.


 1. muhtemelen bugüne dek yapılmış en iyi western filmi, hatta bir çok kişiye göre bu tarzı oluşturan mihenk taşı. john wayne'in de dandik aksiyon filmlerindeki cüneyt arkın'ı andırmadığı veya yaşça çok absürt durmadığı tek filmi benim izlediğim.

  ilk bakista çok da müthiş bir hikayesi yokmuş gibi görünüyor filmin, ki yok da. komedik tarafları biraz yavan, daha az olabilirmiş, ama filmde hiç söze yansımadan anlatılan o kadar çok şey var ki, dıkşın dıkşın kowboy filmi bekleyen beni çok şaşırttı. bu derinlik john wayne için de bir ilk herhalde. eminim bi çok sahneyi de kaçırmışımdır ilk izleyişte.

  !---- spoiler ----!

  sadece debbie'nin mezarlıkta saklanmaya çalıştığı taşın üstündeki yazıya dikkat edince bile ethan'ın neden bu kadar kinli olduğunu anlamak nasıl da kolaylaşıyor.

  hiç bi şekilde bahsedilmemesine rağmen ethan ile martha'nın gecmişten bir ilişkisi olduğunu, belki de debbie'nin yeğeni olmayabileceğini film bize sadece 3 saniyelik bir sahne ile gösteriyor.

  !---- spoiler ----!
 2. bu çok garip bir şekilde, zamanında bir çok yönetmene ilham vermiş bir film. spielberg her filmine başlamadan önce izlermiş mesela, ben bulamamıştım ama close encounters of the third kind ile bazı sahneleri çok benzetilir. martin scorsese de ilk filmi who's that knocking at my door 'da adam ve kızı flört ederken bu film üzerine konuşturur. falan filan...film başlı başına ne kadar müthiş tartışılır ama etki alanı ile kült olduğu kesin.
  mesut