türk halkının tek kurtuluşu şamanizmdir - youreads  1. türk milletinin kurtuluş reçetesi için bilim önermesi doğru olabilir ancak bir kişi hem şaman olup hem bilime inanabilir. sanki şamanizm ile bilim birbirine zıt argümanmış gibi lanse etmeye gerek yok. tam tersi islam bilim ile iyi geçinemez. tam şaman olmasa da en güzel örnekleri de uzak doğu ülkeleridir. bugün bilimi yöneten batı gibi dursa da uzak doğu olmadan herhangi bir adım atması mümkün değil. bilim doğa ile çakışmaz. hangi miyazaki animesi hatırlamıyorum şöyle demişti "siz doğanın size sunduklarından % 10 alırsanız doğa size çok daha fazlasını sunabilir." bugün doğayı talan ettiğinizde doğa sizden çok daha büyük bir felaket ile intikamını alabilir.
    ağaç kesiminde dünya ikincisi bir ülke ateş ile oynadığını henüz farketmiyor. hani bazı asfalt çatlaklarından çimler fışkırır ya, gün gelir o betonlar bir bakmışsınız sarmaşıklarla kaplanmış şekilde yeşile lokma olur. ha belki biz göremeyiz ama doğayı talan edenler de göremeyecek ve değerli yığınlar ile toprak altında besin kaynağı olarak döngüye katılacak.

    (bkz: tabiat ana)
  2. turk olmayan halka zorla kabul ettirilip ettirilmeyecegini merak ettigim kurtulus yolu. samanizm'de zorlama var mi?
  3. türkler, tarihlerinin önemli bir kısmında şamanist geleneklere tabi olup defalarca devlet kurup batırmış bir millet; oysa istatistik olarak en uzun soluklu devleti osmanlı döneminde yaşattılar.

    asıl sorun halkın çoğunun inandığı dinin ne olduğu değil, çözümü dinde aramak. bu yüzden türk halkının tek kurtuluşu liyakattır, bilimdir. ideolojik romantizme gerek yok.