1. pakistan, afganistan'daki islamcı teröristleri desteklerken, onlara kamplar, medreseler açtırırken, bu olaylar kendisine bulaşmaz sanıyordu. afganistan'ın geleceğinin belirlenmesi oyununa katılarak bölgesel güç olacaktı. koskoca ordusuna güveniyordu. envanterinde nükleer silahlar bile olan pakistan ordusu için, afganistan'daki küçük milis gruplar ancak kullanılacak birer piyon olabilirlerdi, asla bir tehdit olamazlardı. ama işte oldular. çünkü sen ülkeni bu terör örgütlerinni beslenme, dinlenme, eğitilme koridoru yapınca, suudiler ve katarlılar gibi 3. ülkelerin taşeronu yapınca, bölgesel gücünü arttırmıyorsun, kendini bu çatışmalara dahil ediyorsun. dün pakistan'ın yaşadığını bugün biz yaşıyoruz. artık "türkiye'de patlama", "türk ordusu operasyon yaptı, şu kadar ölü bu kadar yaralı" tarzı haberler dünya basınında sıradanlaştı. bu tabloyu yaratanlar dün hala "bizim medeniyetimiz sevgi, batınınki nefret medeniyeti" diyor, oryantalizmi başaşağı çevirip kendini oksidentalist masallara inandırıyordu. biz medeniyet gibi, tarih gibi koca koca laflar ederken, başkentimizin ortasında onlarca gencecik çocuğumuzu kurban verdik yine.
 2. islamcıların dış ilişkilerde izlediği terör ihracı politikası ve ülkenin git gide muhafazar/milliyetçi bir yapıya dönüşmesiyle türkiye'nin hızla ilerlediği süreç.

  sınırlarında teröristlerin cirit attığı ve bombalı saldırılarda sürekli sivil kayıpların yaşandığı, halkın gittikçe düşen eğitim seviyesi ve fakirliği, kamu kurumlarında tek aranan vasfın yandaşlık olduğu, normalleşen iş kazaları, hukukun^:medya dahil^ siyasallaşması, dinin her alanda etkinleşmesi, sıcak paraya muhtaç kırılgan ekonomisiyle ve istikrarsızlığıyla istikamet çok açık.

  tabii o günler için daha zaman ve bol bol ölecek sivil var.

  sonrası islamofaşist bir diktatörlük, yeni türkiye hayırlı uğurlu olsun.

  http://youreads.net/yorum/78325
 3. türkiye aslında hiçbir ülkeye dönüşmüyor. aynı coğrafyadaki benzer profillere sahip ülkeler benzer bir kaderi yaşıyor, yalnızca bu. iktidarın sürdüğü bir kamyondayız içinde olmayı istesek de istemesek de götürdüğü yol kendi ideolojilerinin yolu. arada bir savrulanlar kurtuluyor ya da kamyonu kullanan bir yere doğru bilerek kırıyor ki direksiyonu içeridekilerin bir kısmına bir şeyler olsun, diğerleri de bu korkudan sinsin.
 4. ya arkadaşlar siz neden bahsediyorsunuz türkiye dünya lideri olma yolunda tam gaz ilerliyor duble yollarda. siz siyonizmin uşağı olmuşsunuz.

  hayat böyle daha güzelmiş. cehalet gerçekten mutlulukmuş.
 5. Bu konuda Fehim Taştekin'in iki yıl önce yazdığı çığır açıcı bir köşe yazısı var. Özellikle Türkiye'nin Suriye'deki "ılımlı muhalifleri" silahlandırmasıyla gelecekte bu grupları kontrol edemeyeceği tezinden yola çıkan yazı, Pakistan'ın deneyimleri ışığında Pakistanlaşma teriminin arka planını da anlatıyor. Yazı için:

  Ziya-ül Hak mezarından Suriye fatihlerine fısıldıyor
 6. celal şengör hocanın bir söyleşisini aklıma getiren durum. hocaya göre "türkiye zaten afganistan düzeyinde ve pakistan'dan iyi değil" kanıt olarak da pakistan'ın kendi üniversitelerinden nobelli fizikçi çıkarmasını gösteriyor ve ekliyor "bizim kravat takmamız , tişört giymemiz daha iyi olduğumuz anlamına gelmiyor iyi halimiz varsa coğrafi yakınlıktan ve ilk yıllarimizdaki dahi bir liderden dolayı."

  1968'de tıp alanında ödül almış bir bilim adamı daha varmış.
  ayrıca nükleer silaha sahip bir ülke.
 7. koşar adımlarla ilerlediğimiz olay. süreç sandığımızdan çok daha hızlı ilerliyor, arka bahçen suriye'nin yangınına körükle giderken evinin yanmayacağını mı düşünüyordun?
 8. 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisi olmaya çalışan ülkenin, (insanın yazdıkça gülesi geliyor.) 2023 yılında pakistan olacağının göstergesidir. insanlar zenginleştiğini zannedip lüks akıllı telefonlara para bayıyorlar, üretmeden yüksek binalar dikiyorlar, yarını düşünmeden gittikçe kutuplaşıyoruz. bir yanımız iktidara güce yapıyor, öbür yanımız atatürk görüntüsündeki adama 2016 yılında, ben size dogma düşüncelere bırakmıyorum demesine rağmen, dert yanıyor. durum böyle iken her gün bir şehirimizde bomba patlıyor, insanlar şehit oluyor, daha önce saygı duruşunda yuhalanmalırın duyulduğu statlarda şimdi maç bile organize edilemiyor. insanlar her ne kadar türk milleti neleri atlattı dese de emin olun suriyeli çocuğun dediği gibi "bir gün bu duruma düşeceğimize hiç inanmıyorduk" diyeceğimiz günler uzak görünmüyor.
 9. bu uğurda birileri her gün tahtaya bir çentik atmaktadır.
 10. kıyas hatasıdır. kıyas yapılırken kıyaslanan ve elde edilen sonuç kısımlarına iyi bakılarak değerlendirme yapılması gerekir. belki hoşunuza gitmeyecek ama ülkesinde "sıklıkla" bomba patlayan ve muhafazakarlaşan her devlet, pakistanlaşıyor demek doğru değildir.

  esasen türkiyeyi pakistanlaşmasını ilelebet engellenmiştir. bunun sebebi, ülkemizin şükür ki sahip olduğu yetişmiş insan kaynağıdır. türkiye bu süreci öyle ya da böyle değerli insanları sayesinde atlatacaktır. "interim" yaşıyor olmamız sizi hataya sürüklemesin.
  yolcu