uzaktan eğitim - youreads 1. 2020 yılı mart ayında ülkemizdeki yüksek öğrenim kurumlarında uygulanması öngörülen sitemdir.

  halihazırdaki covid 19 salgını karşısında yüksek öğrenim kurumlarımızın öğrenimin aksamaması adına uzaktan eğitim uygulamasına geçmeleri kararı alınmıştır. bu karar ile ilgili toplum ikiye ayrılmış durumda: (çoğu konuda olduğu gibi)

  - bir grup, öğrenim hayatının devamlılığı hassasiyeti ile bu kararın olumlu olduğunu düşünüyor.

  - bir diğer grup ise ülkemizdeki teknik alt yapının uzaktan eğitim için yeterli olmadığını ve bu nedenden ötürü verilmesi planlanan eğitimin ne yeterli ne de verimli olacağını savunuyor.

  benim fikrim ise ikisinin karması gibi. ben de öğrenim hayatının devam etmesi gerekliliğini savunuyorum; fakat ülkemizin teknik alt yapısının uzaktan eğitim için uygun olmadığına katılmıyorum. teknik alt yapı dediğiniz bir iki internet sitesi ile bir iki tv kanalıdır. bunları bireysel olarak youtube üzerinden bile uygulayanlar var. bu konu anlamsız.

  ilk, orta ve lise düzeyinde öğrenimin devam etmesinin elzem olduğunu düşünüyorum. bu sebeptendir ki, ailelerin de bu oluşuma destek vermeleri şarttır. bu çağlardaki öğrencilerin bir kontrol mekanizmasına ihtiyaçları olabilir. buna "destek" de diyebiliriz.

  üniversiteler için ise bu durumun çok da "şart" olduğunu düşünmüyorum açıkçası. şuradaki yazımda da fikrimi beyan ettiğim gibi yüksek öğrenim için bir okul binasına, bir kampüse, bir akademik ortama ihtiyaç olmayabilir. yüksek öğrenimde akademisyenlerin "mentor" gibi davranmaları gerektiğinden ille de düzenli ve sürekli yüz yüze derse gerek olmayabilir. üniversite öğrencilerinin kendilerine verilmiş boş zaman içerisinde yapacak oldukları projeleri, işleri; araştıracakları, merak ettikleri konuları; okuyacakları ve hatta yazacakları makaleleri olmalı. üniversiteli olmanın en büyük farkı bu olmalı.

  ilk ve orta öğrenim için "şart" olduğunu düşündüğüm durum ülkemizde yakın zamanda uygulamaya geçecektir. ne kadar sağlıklı uygulandığını hep birlikte göreceğiz. yüksek öğrenim için ise çok elzem olmayan bu durum umarım yüze ve göze bulaştırılmaz.