yedinci adam; avrupada bir göçmen işçinin hikayesi - john berger & jean mohr - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
yedinci adam; avrupada bir göçmen işçinin hikayesi - john berger & jean mohr
"göçmen işçinin deneyimini okura taşıyabilmek için bir yandan siyasi analize bir yandan şiire ihtiyaç duyduk. hem ekonomistlerden alıntılar yaptık, hem bir hikâye anlatıcısı gibi kurguladık. hepsinden önemlisi fotoğraflara ihtiyaç duyduk. böylece görme biçimleri’nde başladığımız deneysel süreci tekrarlamış oluyoruz. bu kez başka bir konuda, sözle ve görüntülerle göçmen işçinin maddi koşullarına ve hissettiklerine yakınlaşabilmeyi amaçladık...

"bugün hâlâ istanbul’un bir gecekondu semtinden, bir yunan limanından, madrid’in, şam’ın ya da bombay’ın bir kenar mahallesinden bu kitabı ele geçirip ilk okuduklarında nasıl etkilendiklerini anlatan güneyli okurlara rastlıyorum. böyle yerlerde kitap doğru bir adrese ulaştı, dostça ilgi gördü. yedinci adam bu okurlar için artık sosyolojik ya da birinci dereceden siyasal bir risale değil, daha çok bir aile albümü – insanın yakınlarının hikâyelerine, hatıralara, bir dizi yaşanmış anlara rastlayacağı bir albüm."

john berger


  1. cevat çapan'ın çevirisiyle türkçeye kazandırılan yedinci adam, avrupa'daki göçmen işçilerin yaşamları hakkında görüntü - fotoğrafçı jean mohr ve sözcüklerle - yazar john berger tarafından sven blomberg'in katkılarıyla hazırlanmış bir kitap. kitabın ingilizce ilk basımı 1975'de yapılmış. 2010 yılında yeniden yayımlamaya karar veriyorlar. şöyle diyor john berger yeni basımın önsözünde:

    "bugün kitap yeniden yayımlanıyor ve yeni okurlara açılıyor. bu yeni okurların arasında, kitabın ilk yayımlanışı sırasında henüz dünyaya gelmemiş genç göçmenler de olacaktır. onlar nelerin değişip nelerin değişmediğini kolayca göreceklerdir. kendilerinin de anaları babaları olabilecek olan bu kitaptaki insanların yiğitliğini, kendilerine duydukları saygıyı ve umarsızlıklarını görüp anlayacaklardır. dileriz bu anlayış paniğe kapıldıkları anlar ve benzer durumlarda onlara destek olur ve kırılmaz cesaretlerini daha da artırır."