yeraltı - zeki demirkubuz - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.83)
yeraltı - zeki demirkubuz
nefret ettiği eski arkadaşlarının akşam yemeğine kendisini zorla davet ettiren muharrem'in, bu yemek ile birlikte başlayan didişmeleri, ego gösterileri sonucu eski defterlerin açılması ile utanç dolu hesaplaşmalarla karşı karşıya kalmasını konu alan yeraltı, bireyin varoluşsal sorunlarını irdeleyen bir film.
film, fyodor dostoyevski'nin başyapıtı yeraltından notlar kitabından uyarlanmıştır.


 1. zeki demirkubuz sever biri olarak bu filme başladığımda yeraltından notlardan alıntı olduğunu bilmiyordum ve muharrem'in arkadaşlarının toplantısına katılma muhabbetinde "lan olum yeraltından notlar değil mi bu" deyip googledan aratırken filmin adını yazınca aydınlanma yaşadım.

  neyse filme gelirsek, filmle ilgili internetten yazılan çizilenlere baktım ve genelde kitabın katli üzerine bir düşünceye varılmış. ben öyle olduğunu düşünmüyorum, zeki demirkubuz bence duyguyu güzel yansıtmış, engin günaydın da karaktere uygun birisi. yine kitaptan bağımsız olarak bana kalırsa film etkileyici: açılar, sahneler, oyunculuklar gayet güzel olmuş. filmin konusu ile ilgili kısımlar sanırım yeraltından notlarkısımıyla ilgili.

  bir de filmde sürekli bulunan bir patates var. bu muharrem'in filmde görülen tek zaferi. muharrem'in onu başının üstüne koyup birlikte uyuması da fikrimce karaktere katkı sağlamış.
 2. demirkubuz sinemasının baş yapıtıdır bana göre. gerçekten güzel, etkileyici bir filmdir.

  yemek masası sahnesi, çekim açıları ve diyaloglarla en akılda kalıcı bölümdür.

  engin günaydın başarılı bir performans sergilemiş elbette ama ben çoğunluğun aksine nergis öztürk'ün performansını çok daha etkileyici buldum.

  !---- spoiler ----!

  nergis öztürk'ün mum ışığında yatak odasında oturduğu kare çok ama çok etkileyici bir fotoğraftı bana göre.

  !---- spoiler ----!

  önceki yorumlarda çoğunlukla kitap üzerinde durulmuş. kitabı okumadığım halde filmi beğendim, hiç sıkıcı gelmedi bana.
 3. sarp apak'ın barda bardakları silerken, etrafı toplarken engin günaydınla karşılıklı durmalarında benim gibi burhan - tanrıverdi göndermesini farkeden var mıdır diye merak ediyorum.
 4. kitabın uyarlamasının kötü olduğunu düşünüyorum. kitaptaki derinlik filme yansıtılamamış; hele ki yemek masasındaki sahne fazla yapmacık duyor.
 5. sırf engin günaydın için izlenebilecek filmdir. gerçekten çok iyi bir performans sergilemiş. kitap kadar iyi olacağını beklemiyordum elbette. zeki demirkubuz ''önce kitabı okuyun, sonra filmi kitap ile birleştirin'' diye düşünmüş olabilir. kitap okumadan izleyen hiçbir arkadaşım beğenmedi çünkü.

  bir de meşhur yuvarlak masadaki yemek sahnesi hakkında bir şey söylemek istiyorum.
  sahneden görüntü

  burada serkan keskin tam bir bağcılar çocuğu, her an sustalıyı çıkaracak gibi. kitaptaki bölümü hatırlamıyorum ama bence bu adam bu masa için çok bayağı duruyor. serkan keskine bakmaktan sahneyi kaçırıyordum neredeyse.
 6. İzleyeli bi kaç yıl geçsede tesiri hala süren hüzünlendiren Zeki Demirkubuz filmi.Engin Günaydın'ın hayat verdiği Muharrem karakterinin trajikomik hikayesi.Filmde rol almış olan Sırrı Süreyya Önder'in Engin Günaydın ile olan sahneleri çıkartılmıştır.
  Sonrasında;
  https://youtu.be/kz8bW77bk7A

  !---- spoiler ----!

  Nihal Yalçın'ın patatesi elime alma sahnesi iğrendirdi.
  Engin Günaydın'nın uluma sahnesi favori sahnem.

  !---- spoiler ----!
 7. dostoyevski'nin yeraltından notları'nın uyarlaması olan film, zeki ustanın dostoyevski'yi ne kadar tanıdığını gösterir nitelikte bir eser. dostoyevski uyarlamak her yiğidin harcı olan bir olay değildir. tebrik ederim, iyi kotarılmış bir iş.
 8. kitabı okurken hayal etmekte zorlandığım birçok sahne filmde başarıyla görüntüye dökülmüştür.
 9. kitabın gayet güzel şekilde uyarlandığını düşünüyorum. film kitaba göre daha sıkıcı çünkü bir düşünce her daim bir eylemden ve bir sözden daha üstündür, haliyle yansıtabildiği kadar yansıtmış zeki demirkubuz. emeğine sağlık , güzel bir katkı sinemaya.
  abi