youreads sinema grubu - youreads 1. @aspirin osman'ın kurduğu "youreads şiir grubu"nda, vatsapta, sinema sohbetleri yaparken bir an düşündük "neden sinema grubu da kurmayalım?" ve çok gecikmeden grubu kurdum. ardından şiir grubunda sinema sohbetleri yaptığımız birkaç arkadaşı daha ekledim ve bir süre sonra sayımız on dörde ulaştı.

  grupta işleyiş henüz oturmak üzere. her ay bir ya da iki ülke sinemasını konuk edeceğiz. nisan ayında konuğumuz alman sineması oldu. mayıs ayında ise isveç-norveç-danimarka-finlandiya sinemalarını ağırlayacağız. bir yıllık program ise aşağıdaki gibidir:

  nisan:
  almanya
  jeder für sich und gott gegen alle - werner herzog
  der himmel über berlin - wim wenders

  mayıs:
  isveç
  ondskan - mikael hafström (diğer öneriler: den goda viljan)
  norveç
  oslo, 31. august - joachim trier (diğer öneriler: den brysomme mannen)
  danimarka
  ordet - carl theodor dreyer (diğer öneriler: allegro, festen)
  finlandiya
  mies vailla menneisyyttä - aki kaurismaki (diğer öneriler: laitakaupungin valot)

  haziran:
  polonya
  ziemia obiecana - andrzej wajda
  przesluchanie - ryszard bugajski
  rusya

  temmuz:
  meksika
  brezilya
  israil
  avusturya

  ağustos:
  çin
  kore

  eylül:
  balkanlar
  pred dozhdot - milcho manchevski
  nunta muta - horatiu malaele

  ekim:
  iran
  fransa

  kasım:
  japonya
  italya

  aralık:
  afrika
  okyanusya

  ocak:
  ingiltere
  yunanistan

  şubat:
  arjantin
  la historia oficial - luis puenzo
  pizza, birra, paso - adrian caetano, bruno stagnaro
  ispanya
  el espiritu de la colmena - victor erice
  los santos inocentes - mario camus

  mart:
  türkiye
  a ay - reha erdem
  tabutta rövaşata - derviş zaim
  piano piano bacaksız - tunç başaran
  anayurt oteli - ömer kavur

  nisan:
  amerika
  short term 12 - destin daniel cretton
  the comedy - rick alverson
  koyaanisqatsi - godfrey reggio
  barton fink - joel coen & ethan coen
  mickey and nicky - elaine may

  grubun genel işleyişi yeni işleyiş önerileri gelene kadar şu şekilde olacak :

  pazartesi-çarşamba: o ayki ülke yönetmenlerinin filmlerinin önerilmesi ve çarşamba akşamı filmin seçimi (mesela mayısın ilk haftası isveç sinemasından filmler seçime sunulacak)

  perşembe-pazar: belirlenen filmin izlenmesi ve notlarının alınması.

  * cumartesi günü saat 22.00 eş zamanlı izleme günüdür, katılamayacak olan arkadaşlar daha önceki bir zamanda filmini izleyebiliyorlar.

  pazar: filmin değerlendirilmesi(canım pazar yoğun geçiyorsa değerlendirme pazartesiye sarkıtılabilir.

  düzelti: programı hazırlarken değerlendirme zamanı cumartesi ya da pazar olarak belirtilmişti ama grubun doğal işleyişinde değerlendirme zamanı pazartesi akşamına doğru seyretti.

  düzelti 2: gruptaki işleyişin son ve temiz hali, salı günü öneriler gelmeye başlıyor ve en geç perşembe gecesi film belirleniyor. cuma-pazartesi arası film izleniyor(cumartesi 22.00 eş zamanlı olarak). pazartesi akşamı vatsap grubunda film tartışılıyor.

  düzelti 3: yaz ayında aşağı seviyelere düşen motivasyon ve enerjiden ötürü 2016 temmuz ve ağustos aylarında izlenecek olan filmleri 2017 mayıs ve haziran ayına sarkıtıyoruz. yani yazın tatil, eylülde işbaşı.
 2. nisan ayının son iki haftasında alman sinemasını ağırlayan grubumuzun bu hafta için seçtiği film (bkz: der himmel über berlin - wim wenders)

  film, perşembe-cumartesi arası izlenip -cumartesi 22.00 eş zamanlı izleme saatidir- pazar ya da pazartesi günleri grup üyelerince değerlendirelecektir.
 3. mayıs ayının ilk haftasında isveç'i ağırlıyoruz. isveç'in kalburüstü yönetmenlerinin birçok filmi gruptakiler tarafından izlenmiş olduğu için film seçimi diğer haftalara nazaran daha zorlu geçti. finale iki film kaldı: 2003 yapımı "ondskan" ve 1992 yapımı "den goda viljan". sandıktan, senaryosunu ingmar bergman'ın kaleme aldığı "den goda viljan" galip çıktı.

  hatırlatma: eş zamanlı izleme vakti olan cumartesi 22.00, filmin uzunluğu sebebiyle bir saat geriye çekilebilir. değerlendirme günü ise pazartesidir.

  düzeltme: "den goda viljan" beş buçuk saatten oluşan bir mini dizi formunda internete aktarıldığı için haftanın filmi "ondskan" olarak değiştirilmiştir.
 4. Mayıs ayının ikinci haftasında Norveç sinemasını ağırlıyoruz. Joachim Trier'in (bkz: oslo, 31. august) ve Jens Lien'in (bkz: den brysomme mannen) filmleri arasında yapılan oylamadan "oslo, 31. august" üstün çıktı. Cumartesi günü 22.00'de filmimiz, uygun olanlarca eş zamanlı izlenecek; uygun olmayanlar ise pazartesi gününe kadar seyredip değerlendirmesini sözlüğe yükleyecektir.

  filmin izlenebileceği bir ortam: oslo, 31. august
 5. Mayıs ayının üçüncü haftası Danimarka haftası olarak belirlenmişti. Oylamaya dört film katıldı: ordet, allegro, adam's apple ve festen. Festen ve adam's apple'ın gerilerde kaldığı oylamada ordet ve allegro arasında müthiş bir mücadele yaşandı. Yeri geldi oylarla ordet öne geçti yeri geldi allegro ordet'nin önünde yer aldı ancak youreads sinema grubu'nun en geniş katılımlı ve en keyfili oylamasında son durum şu şekilde oluştu: ordet 9 oy, allegro 6 oy, festen 1 oy. Özetle bu cumartesi 22.00'de eş zamanlı izlenecek filmimiz(eş zamanlı izleyemeyecek olanlar perşembe-pazar arası herhangi bir gün izleyebilirler), danimarka'nın en büyük yönetmenlerinden Carl Theodor dreyer'in ordet filmi oldu. Gruptaki tüm arkadaşlara Türkiye'dekilerin aksine keyifli geçen bu seçim dönemi için teşekkür ederim. :)

  filmin izlenebileceği bir ortam: ordet
  yukarıdaki link 38. dakikadan itibaren senkronu kaçırıyor; alternatif link: ordet
 6. Bu hafta Finlandiya'dayız ve öğrendik ki finlandiya için sinema demek büyük oranda aki kaurismaki demektir. Önerilen filmlerin yarıdan fazlası Aki'ye aitti. Yine çekişmeli bir oylamaya şahit olduk, yine dört filmle başlayan süreç iki filmin çarpışmasına dönüştü: Laitakaupungin Valot (alacakaranlıktaki ışıklar) ve Mies vailla menneisyyttä (geçmişi olmayan adam). Ayrıca Bu iki film de Aki kaurismaki'nin "finlandiya üçlemesi" içinde yer alan filmler olması dolayısıyla dikkat çeker. Sözü fazla uzatmıyorum, bu haftaki filmimiz: aldığı yedi oy ile Mies vailla menneisyyttä (geçmişi olmayan adam) olmuştur. Filmimiz Yarın(cumartesi) 22.00'de mümkün olduğunca eş zamanlı izlenecek ve pazartesi günü vatsap grubunda değerlendirilecektir. :) 

  izlemek için bir ortam: geçmişi olmayan adam

  torrentçiler için: geçmişi olmayan adam


  edit: yukarıdaki linkte alt yazıda senkron sorunu var, torrent sağlam.
 7. Haziran ayının yarısı polonya'ya yarısı rusya'ya ayrılmıştı. Yani, o ülkelerden bir değil, iki film izlenecekti. Biraz evvel sonlandırdığımız polonya filmleri seçimi, önceki iki haftaya göre daha az katılımla gerçekleşti. Kieslowski'den bir film görmeyince "Töbe bismillah, kieslowskisiz polonya mı olurmuş?" demeyin. Ekibin öneri sunan büyük bir kısmı o filmlere aşina olduğu için bu ay etkinliğimiz kapsamında kieslowski'den film izlemeyeceğiz. Ama yine de tüm zorluğunu bile bile şöyle çılgın projeler düşünülmedi değil: "Ya, dekalog'u mu izlesek?". biraz düşününce uzun bir zaman dilimini kapsayacak olan dekalog serisini izlemeyi başka, geniş zamanlara öteledik.

  Oylamada üç film öne çıktı:
  - Ziemia obiecana(the promised land)
  - przesluchanie
  - le depart(the departure)

  İlk iki film, beşer oy alarak haziran ayının ilk iki haftasının filmleri oldu. aşağıya filmleri izleyebileceğimiz adresleri paylaşacağım. Bu hafta the promised land, gelecek hafta ise przesluchanie

  the promised land

  Przesluchanie

  yasal uyarı: yarın 22.00'de eş zamanlı olarak izlenecektir. pazartesi günü film vatsap grubunda tartışılacaktır.
 8. youreads sinema grubu'nda işler başlardaki kadar akıcı ve verimli gitmeyince durduk düşündük "acaba neden böyle oldu?" diye. sonra üç şeyin farkına vardık: 1- insanı her türlü sistematik aktiviteden koparan, hayatını tepetaklak değiştiren(iş, tatil...) salıp dağıttığımız o meşhur yaz dönemi gelmişti. 2- euro 2016 gerçeği karşımızdaydı. 3- ne kadar etkili olduğuna emin olmasak da ramazan ayındaydık.

  bu üç şey üst üste gelince bırakın filmi tartışacak, bırakın film izleyecek, bırakın filmi indirecek halimiz, film önerecek enerjimiz ve motivasyonumuz kalmamıştı. o yüzden bir tiyatro topluluğuymuşuz gibi refleks gösterip temmuz, ağustos aylarını ileri bir tarihe öteleyip eylülde ülkesel ve tematik etkinliklere devam etmenin kârlı bir iş olacağına karar verdik. temmuz ve ağustos ayında izlenecek olan filmleri 2017 mayıs ve haziran'ına aktardık özetle.

  bu boşlukta birbirimizi ve film üstüne düşünüp konuşmayı özleyeceğimizi; temmuz, ağustos aylarının grup için nadas dönemleri olacağını sanıyoruz. eylülde görüşmek üzere.
 9. eylül ayına kadar "eş zamanlı film izleme" etkinliğine ara vermiştik lakin daha fazla dayanamayıp bir kaçamak yapmaya karar verdik. bunda hem birlikte film izleyip üstüne konuşmayı özlememiz hem de yakın zamanda kaybettiğimiz kiyarüstemi'yi anma arzumuz etken. bu hafta içinde herhangi bir zamanda filmi izleyip gelecek pazartesi üstüne konuşacağız. hatta şu an, huzursuzseyirler ve g9l9mser arkadaşlarımız filmi izliyor olmalılar. :)
 10. youreads sinema grubu uzun bir aradan sonra eski mutlu günlerine geri dönüyor. şairin de dediği gibi -çok klişe bir ifade biliyorum- belki yarın belki yarından da yakın diyebileceğimiz bir zaman dilimi içinde izleyenin bir kez daha izlemekten erinmeyeceği anlaşılan yılın önemli filmlerinden "la la land - damien chazelle" ile yaklaşık yedi sekiz ay süren nadasını sonlandırıyor. filmin -olabildiğince- eş zamanlı izleneceği tarih belirlenince editlerle bilgi verilecektir.

  yaşasın sinema.