1. 2002 yılından bu yana aralıklarla değiştirilmeye çalışılan, 6 kez reddedilen değişiklik teklifleri ile zeytincilik yasası, bu kez de sanayi ve teknoloji bakanlığı’nın “üretim reform paketi” içinde yer alan değişiklik teklifi ile değiştirilmek isteniyor.

  mevcut zeytincilik yasasının zeytinlikleri koruyan en önemli maddesi şu:
  “zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede, zeytinliklerin bitkisel gelişimini ve çoğalmalarını engelleyecek kimyasal atık oluşturacak tesis yapılamaz ve işletilemez”

  bu madde sayesinde altın madencileri, hes’çiler, taş ocakları, inşaat müteahhitleri, arsa spekülatörleri zeytinlik alanlarda istedikleri gibi at oynatamıyor...du. yapılmak istenilen değişiklik ise şöyle:

  - zeytinlikler alternatif alan bulunmaması, çoğunluğunu bakanlık temsilcilerinin oluşturduğu kurulun uygun bulması halinde sanayi yatırımına açılabilecek.
  - 1 dekar alanda en az 15 zeytin ağacı bulunmayan alanlar zeytinlik olarak kabul edilmeyecek.

  değişiklik kabul edilirse sadece bir kaç yıl içerisinde başta ege bölgesi olmak üzere zeytinin bulunduğu her yerde betonlaşmadan tutun da altın aramalarına kadar neler olabileceğini tahmin etmek güç değil. yasa değişikliği meclis komisyonuna gönderilmiş. ohal kapsamında zeytin ağaçları tehdit olarak algılanıyor demek ki!

  sosyal medya kullanıcısı iseniz lütfen destek verin:
  #zeytinimedokunma
  #zeytinağacınasadakat
  mesut
 2. mesut
 3. zeytincilik yasasındaki değişiklik yarın (7 haziran 2016) mecliste oylanacak.

  çocukluğum egede, yazlarım zeytinliklerin içinde geçti benim.

  zeytin ağacı su istemez, ilgi beklemez. toplu iğnenin başı kadar küçüktür meyvesi. kendi kendine büyür yaz boyu. yanında yöresinde oynarsın, içinden geçerken düşer kalkarsın, kayanın içinden fışkıran hayatı görür, anlarsın...acıktın mı? tarladaki yemişlere dalarsın.
  canın mı yandı? düştün, elin mi kanadı? yaslanırsın gövdesine, ağlaya ağlaya sütünü sürersin.

  bin yaşında dedemiz gibidir zeytin bizim. yanında oynadığımız, sofrasında yediğimiz, gövdesinde uyuduğumuz. şimdi birileri gelmiş dedenize okkalı bir tokat atacak...durur muydunuz, susar mıydınız? kıydırır mıydınız?

  anladıkları dilden söyleyelim, "incire ve zeytine andolsun ki" bu iş burada bitmez.

  #benbirzeytinağacıyım
  mesut
 4. bugün mecliste görüşülmesi beklenen zeytincilik yasasındaki değişiklik teklifi yarına (8.6.2017) ertelenmiş. zeytin üreticileri bugün son bir uyarı için mecliste olacak.

  türkiye - Amerika tarım anlaşmalarının tarihçesine ilişkin sinan Meydan 'ın bir yazısı

  #zeytinincanıvar
  mesut
 5. Yasa tamamen geri çekildi
  Ama bunun devamının elbette geleceği ortada, sayın sanayi bakanımız da çok net ifade etmiş zaten bunu.
  neyse biz de o zaman "bu daha başlangıç mücadeleye devam!" deriz.
 6. nabız yokladılar ve gelen tepkiler üzerine tasarı geri çekildi yazabilseydim keşke. durum bir çok haber kanalında bu şekilde ifade edilse de gerçek tam tersi. bir "ancak" kelimesinin eklenmesi ile tasarı kabul edildi. önümüzdeki çarşamba günü de mecliste oylaması var.

  tasarı maddesinin son haline göre zeytinliklere 3 kilometre mesafede hiçbir sanayi tesisi ya da maden sahası açılamayacak. "ancak" alternatif alan bulunmaması ve bakanlıklarca kamu yararı kararı alınan yatırımlara bu yasak uygulanmayacak. hükümetin yatırımını kamuya yararlı gördüğü şirketler zeytinlik sahalarda 4 bin liralık ceza parasını ödeyerek diledikleri kadar zeytin ağacını kesip kimyasal atık oluşturacak, zeytinliklerin gelişimini önlemek de dahil her türlü yatırımı yapabilecekler.

  kamu yararı ve hükümetin izin vereceği şirketleri düşünürken "milletin .... koyarız" diyenleri hatırlarsanız... durum böyle.

  #zeytinimedokunma
  mesut