1. 2002 yılından bu yana aralıklarla değiştirilmeye çalışılan, 6 kez reddedilen değişiklik teklifleri ile zeytincilik yasası, bu kez de sanayi ve teknoloji bakanlığı’nın “üretim reform paketi” içinde yer alan değişiklik teklifi ile değiştirilmek isteniyor.

  mevcut zeytincilik yasasının zeytinlikleri koruyan en önemli maddesi şu:
  “zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede, zeytinliklerin bitkisel gelişimini ve çoğalmalarını engelleyecek kimyasal atık oluşturacak tesis yapılamaz ve işletilemez”

  bu madde sayesinde altın madencileri, hes’çiler, taş ocakları, inşaat müteahhitleri, arsa spekülatörleri zeytinlik alanlarda istedikleri gibi at oynatamıyor...du. yapılmak istenilen değişiklik ise şöyle:

  - zeytinlikler alternatif alan bulunmaması, çoğunluğunu bakanlık temsilcilerinin oluşturduğu kurulun uygun bulması halinde sanayi yatırımına açılabilecek.
  - 1 dekar alanda en az 15 zeytin ağacı bulunmayan alanlar zeytinlik olarak kabul edilmeyecek.

  değişiklik kabul edilirse sadece bir kaç yıl içerisinde başta ege bölgesi olmak üzere zeytinin bulunduğu her yerde betonlaşmadan tutun da altın aramalarına kadar neler olabileceğini tahmin etmek güç değil. yasa değişikliği meclis komisyonuna gönderilmiş. ohal kapsamında zeytin ağaçları tehdit olarak algılanıyor demek ki!

  sosyal medya kullanıcısı iseniz lütfen destek verin:
  #zeytinimedokunma
  #zeytinağacınasadakat
  mesut
 2. mesut
 3. zeytincilik yasasındaki değişiklik yarın (7 haziran 2016) mecliste oylanacak.

  çocukluğum egede, yazlarım zeytinliklerin içinde geçti benim.

  zeytin ağacı su istemez, ilgi beklemez. toplu iğnenin başı kadar küçüktür meyvesi. kendi kendine büyür yaz boyu. yanında yöresinde oynarsın, içinden geçerken düşer kalkarsın, kayanın içinden fışkıran hayatı görür, anlarsın...acıktın mı? tarladaki yemişlere dalarsın.
  canın mı yandı? düştün, elin mi kanadı? yaslanırsın gövdesine, ağlaya ağlaya sütünü sürersin.

  bin yaşında dedemiz gibidir zeytin bizim. yanında oynadığımız, sofrasında yediğimiz, gövdesinde uyuduğumuz. şimdi birileri gelmiş dedenize okkalı bir tokat atacak...durur muydunuz, susar mıydınız? kıydırır mıydınız?

  anladıkları dilden söyleyelim, "incire ve zeytine andolsun ki" bu iş burada bitmez.

  #benbirzeytinağacıyım
  mesut
 4. amk dincileri eskaza cennete girse orada da rant savaşına girişir, o şarap akan nehirlere hes kurup, çeşit çeşit ağaçları keser, avm yapar.

  aç gözlü orospu çocukları! el surmediginiz bir ege kaldı.
 5. nabız yokladılar ve gelen tepkiler üzerine tasarı geri çekildi yazabilseydim keşke. durum bir çok haber kanalında bu şekilde ifade edilse de gerçek tam tersi. bir "ancak" kelimesinin eklenmesi ile tasarı kabul edildi. önümüzdeki çarşamba günü de mecliste oylaması var.

  tasarı maddesinin son haline göre zeytinliklere 3 kilometre mesafede hiçbir sanayi tesisi ya da maden sahası açılamayacak. "ancak" alternatif alan bulunmaması ve bakanlıklarca kamu yararı kararı alınan yatırımlara bu yasak uygulanmayacak. hükümetin yatırımını kamuya yararlı gördüğü şirketler zeytinlik sahalarda 4 bin liralık ceza parasını ödeyerek diledikleri kadar zeytin ağacını kesip kimyasal atık oluşturacak, zeytinliklerin gelişimini önlemek de dahil her türlü yatırımı yapabilecekler.

  kamu yararı ve hükümetin izin vereceği şirketleri düşünürken "milletin .... koyarız" diyenleri hatırlarsanız... durum böyle.

  #zeytinimedokunma
  mesut
 6. bugün mecliste görüşülmesi beklenen zeytincilik yasasındaki değişiklik teklifi yarına (8.6.2017) ertelenmiş. zeytin üreticileri bugün son bir uyarı için mecliste olacak.

  türkiye - Amerika tarım anlaşmalarının tarihçesine ilişkin sinan Meydan 'ın bir yazısı

  #zeytinincanıvar
  mesut
 7. maalesef boşa heveslenmeyelim bizleri 'psikolojik' olarak bu yasaya alıştırmaya çalışıyorlar, sürekli gündeme gelip geri çekilmesinin amacı var. klasik kitle iletişim araçları taktiği gündeme getir, nabız ölç, geri çek, gündeme getir nabız ölç, geri çek, millet psikolojik olarak bu duruma alışana kadar bu taktiği uygula ve istediğini al. umarım ben yanılırım dostlar.
 8. son kalan yahudi miydi altına saklanacak herhalde ondan diyorum. başka mantıklı aciklama bulamıyorum. nedir bu zeytin ağaçlarına karşı düşmanlık çözemedim.
 9. Hükümet aklına estikçe zeytin mevzuu için milletin nabzını yoklamaktan bıkmadı. Her seferinde de ölümü gösterip sıtmaya razı ediyorlar bizi. Şimdilik yasa tasarısında konut ve turistik alanların zeytinlige yapılmasını kaldırmışlar
 10. fazlaca iyimser bir yorum olarak görebilirsiniz ama bence bu yasa tasarısının geri çekilmesi gezinin adını koyamadığımız kazanımlarından bir yenisi. o ateşi hatırlatacak herhangi bir kıvılcım gördüklerinde durmak zorunda kalıyorlar.

  iyimser bir gül olsun dudaklarınızda :)
  mesut