1. hayatınızda bir kez olsun kendinizin yada etrafınızda yardımınıza ihtiyacı olmayanlara iyilik yapmak dışında, gerçekten ihtiyacı olan birisine yardımı istediniz mi? bunu gerçekleştirme şansınız olduysa ne güzel. o zehri aldıysanız, iyilik yapmadan duramazsınız. tam bu noktada, 1 kilo pirincin 1 dolar olduğu fakat insanların çöp toplayarak hayatlarını idame ettirmeye çalıştığı ve ayda 5 dolar kazanabildiği bir yerden bahsedeceğim size.

  kamboçya. ülkenin çok fazla sıkıntısı var. buna rağmen çoğu şey ucuz. türkiye standartlarında bir ev için lüks harcamaları hesaplarsak, 1 aylık ihtiyacınız olmayan harcamalarla kamboçya'da bir köyü doyurabiliyorsunuz.

  bununla ilgili daha uzun ve daha gerçek bilgilere, verilere erişmek için ayn'ın yazdıklarına göz atabilirsiniz. bu yazı ve bu maceranın başladığı yer ise dünya bir masaldır'da yazılar yazan özgür çağdaş. yazısından küçük bir alıntı yaparsak:

  !---- spoiler ----!

  Bir kişi ayda ortalama 5 dolar kazanıyor.

  Bak yanlış yazmadım, günde değil, AYDA 5 DOLAR.

  Bu 5 dolarla pirinç alıyor ve onu yiyerek hayatta kalmaya devam ediyor. Videonun başındaki yaşlı kadın el parmak eklemleri iltihaplanmış, ilaç almayı bırakın, doktora gidecek parası bile yok. o sebeple o şekilde yaşıyor mecburen.

  Benden pirinç almamı rica ettiler, gittim bakkaldaki tüm pirinci aldım. 25 kilo kadar vardı ve sadece 8 dolar tuttuydu o kadar pirinç. 110 kişiyi 8 dolara yemek ısmarlamış oldum, tuhaf bir his. Yetersizlik hissi..

  !---- spoiler ----!

  kendi halimizden ve yaşadığımız çevreden bu denli mutsuz hayat sürerken aslında ne kadar iyi durumda olduğumuzu anlayıp, lükslerimizi genişletmek yerine diğer insanların zaruri ihtiyaçlarına yardımcı olmak, sanırım bu dünyada erişebileceğimiz en huzur verici olaylardan birisidir.

  konu ile ilgili ayn yardımlara açık. internet sayfasında yukarıda yer alan kırmızı butonları kullanarak paypal aracılığı ile dondurma, çikolata yada yemek ısmarlayabilirsiniz. gönlünüz gibi büyük yardımlar için istediğiniz kadar bağış yapabilirsiniz.


  işte ayn tarafından çizilen soup kitchen mimari planının ilk taslağı.
  ilgaz

mesaj gönder