• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.08)
1984 - george orwell
george orwell'in kült kitabı bin dokuz yüz seksen dört, yazarın geleceğe ilişkin bir kâbus senaryosudur. bireyselliğin yok edildiği, zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni, romanda inanılmaz bir hayal gücüyle, en ince ayrıntısına kadar kurgulanmıştır. geçmişte ve günümüzde dünya sahnesinde tezgâhlanan oyunlar düşünüldüğünde, ütopik olduğu kadar gerçekçi bir romandır bin dokuz yüz seksen dört. güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen bir başyapıttır; yalnızca yarına değil, bugüne de ilişkin bir uyarı çığlığıdır.
 1. sadece türkiye özelinde düşünülmemesi gereken bir kitap bana göre. genel olarak dünyada işlerin nasıl yürüdüğünü daha doğrusu yürütülmek istendiğini anlatıyor. hem de insanı sıkmadan, okuyanı içine çeken bir üslupla anlatıyor.

  insanın yaşadığı dünyayı daha iyi anlamasını sağlayan bir kitap. aslında kitapta bir bölüm var kitabı özetliyor diyebiliriz.

  cümleler tam doğru sırayla olmamakla beraber aşşağı yukarı şöyle bir şey: aslında bu kitap bana yeni bir şey söylemiyordu, ve ya göremediğim ama gözümün önünde saklı duran gerçekleri açığa çıkartmıyordu. sadece hali hazırda bildiğim tüm olayları derlenmiş, toplanmış ve mantık çerçevesinden yorumlanmış şekilde karşıma çıkartıyordu. yazan kişinin zeki ve olayları tam anlamıyla anlamış olduğu şüphesizdi.

  kitap da bunun gibi işte.

mesaj gönder