tarık akan

Kimdir?

tarık akan, (d. tarık tahsin üregül, 13 aralık 1949), türk sinema aktör, dizi oyuncusu ve yazardır. ses dergisi'nin yarışmasında birinci seçilerek sinemaya girmiştir. yıldız teknik üniversitesi makine mühendisliği ve gazetecilik enstitüsünden mezun oldu. babası emekli albaydır. 2002 yılında "anne kafamda bit var" isimli bir kitap çıkarmıştır. 1991 yılında daha önceleri kendisinin de okuduğu taş özel ilkokulu'nu yap işlet devret sistemi ile alarak özel taş koleji'ni kurdu. eğitim konusunda da diğer işlerinde olduğu gibi başarılı oldu. aziz nesin'in vefatından sonra görevini devir alan oğlu ali nesin'den vakıf başkanlığını devir aldı. bodrum akyarlar'da manço kulüp yanında taştan bir rum evini restore edip dostlarını da ağırladığı bir yazlık haline getirdi. devrimcileri övdükleri için türkiye'de hapis cezasına çarptırılan sanatçılarla dayanışmak için yapılan yürüyüşe katıldı (2011). özellikle 70'li yıllarda yeşilçam filmlerinde oynadığı "ferit" karakteri ile bilinen tarık akan, sinema oyunculuğunun yanında siyasi olarak sol görüşe yakınlığı ile tanınmaktadır.
  1. yakışıklı olduğu için filmlerde oynama şansı bulan yeteneksiz bir kemalist. yok eğitimciymiş de bilmem ne. şu an anma töreninde kızını çıkarmışlar. yetiştirdiği kızı iki laf edemiyor eline tutuşturulmuş kağıttan babası hakkında yazılanları okuyor. baban hakkında iki laf edemiyor musun.

    işin garip yanı tarık akan'ın nefret ettiği solcular cenaze törenine destek veriyor. bilindiği gibi kemalist zihniyet komünizmi yıllarca öcü olarak göstermiş sorf komünist diye binlerce solcuyu hapislerde çürütmüştür.

mesaj gönder