1. yaşamak için harika şehirlerden biri. plajı, şehrin tarihi bölgeleri, sıcak-hoşgörülü-yardımsever insanı, şehrin her yerine kolay ulaşımı, nefes alabileceğiniz parkları, her yerde asılı katalan bayrağıyla sanki bütün renklerin, zevklerin bir araya toplandığı yaşamaya değer şehirlerden biridir benim için. tabi eğer biraz paran varsa :D çünkü oldukça pahalı. ama en azından hayatımın 1 yılını orada geçirmek isterim.

  gezmesi çok eğlenceli, metro ağı şehrin her yerinde ve belirli noktalarda aktarma ücretsiz. sanıyorum 10 biniş 10-12 euro idi.

  yeme-içme restaurantlarda pahalı ancak, küçük cafe barlarda bira, tapas, pintxos denen zımbırtılardan yenebilir. orta halli cafe restaurantlarda doyacak kadar tavuk pirzola menüye 10-12 euro, la rambla gibi pahalı yerlerde ise bi beytiye 17-20 euro ödeyerek doyulabilir.

  doyduk madem gezelim artık :D bence, (eğer vakit varsa) bir şehri gezmenin en iyi yolu kaybolmak. bırakıyorsun telefonu, haritayı gözüne kestirdiğin bir sokağa giriyorsun. ne çıkacağı hiç belli olmuyor. bazen eski bir kitapçı, bazen çok güzel el yapımı bileklikler satılan güler yüzlü ablamızın dükkanına yolun düşüyor, haritada bulamayacağın kadar güzel bir sokaktan geçiyorsun, iki sokak öteden tanıdık gelen müziğin sesini takip ediyorsun bi bakmışın kemal sunal filmlerinden birinin müziği , bazen biri geliyor "bak şurayı da görmelisin kesinlikle" diyor takılıyorsun peşine. sokaklar ne gösterirse.

  paralı mekanlara pek girmeyi sevmiyorum mesela sagrada familia 13 euro civarı idi, casa mila, casa batllo 17 euro, parc guell 5-10 arası. mimarsan ya da mimari yapılara-tasarımlara ilgi duyuyorsan mantıklı tabi. ama ben buralara vereceğim para ile gezimi daha kaliteli bir hale getirmek için harcamayı tercih ederim ya da güzel bir hediye-hatıra kalabilecek bir hediye almayı.

  gezilecek yerler, en azından görüp, dışından bi fotoğraf çekmelik yerler;

  la sagrada familia, bitmeyen kilise deniyor. mimarı antonio gaudi 1926 da ölmüş ve o gün bu gün bitmemiş. halkın yardımıyla 2026'da bitmesi planlanıyomuş ama bence ibneliğine bitirmiyolar söyleyim. biterse kim bitmeyen kilise der ki? ne bitmek kullandım be bittim vallahi :D

  casa mila-la pedrera, dışından gayet hojdır. burayı da gaudi reyiz yapmış. foto asmalı konağın içini ne kadar merak etmiyorsam bunun içini de o kadar merak etmiyorum.

  casa batllo gaudi reyiz sanki masaldan çıkarıp koymuş bunu oraya. kesin bunun içi de güzeldir :D

  la rambla, uzunca bir cadde plaça de catalunya ile başlıyor colomb heykeline, denize kadar uzanıyor. caddenin ortasında ressamlar, sokak sanatçıları, cafeler, hediyelik eşya satan dükkanlar, barcelona store; forma 140 euro'ydu. bunun gibi keyifli, hareketli bir cadde.

  picasso müzesi'ni unutmayalım.

  barri gotic, la rambla'dan aşağı inerken , solda kalan kısım olarak adlandırılıyor. barcelona katedral'ini de içeriyor. hah bu bölge başta bahsettiğim kaybolmalık yer. kaybol, katedralin önünde süt-kruvasan yap, müzik ya da gösteri yapan insanları izle, sonra tekrar kaybol falan öyle.

  la rambla'dan indik köprüyü geçince karşıda maremagnum diye bir avm var belki lazım olur.

  bir gün de deniz-kum-güneş yaptık. bu kadar. bunlara ek hatırladıklarım olursa eklerim.

mesaj gönder