• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.57)
the broken circle breakdown - felix van groeningen
elise ve didier farklılıklarına rağmen ilk görüşte birbirlerine aşık olurlar. birbirlerini hayranlıkla dinlemektedirler. didier romantik bir ateist, elise ile gerçek bir dindardır. ne zaman ki kızları ciddi bir hastalığa yakalanır, o zaman aşklarını yargılamaya başlarlar.
  1. an itibariyle hayatımın filmi diyebileceğim muazzam film. müzikleri inanılmaz, fonda dinlerken yazıyorum zaten. elinizde ne varsa bırakın, koşa koşa gidin izleyin. spoiler adamı çarpar yalnız.

    !---- spoiler ----!

    biliyor musunuz? kime acıyorum biliyor musunuz? darwin' den bu yana biyolojiye zaman harcayan bilim adamlarına. bu harika dünyayı açıklamaya, tanımlamaya ve öğrenmeye çalışanlara. en zor şartlarda bunu yaparak tüm hayatını harcayanlara. ve hala evrim teorisini sorgulayan birilerinin olduğunu şu an duyanlara. çünkü o yehova' ydı. yehova her şeyi yarattı ve yaratılış altı gün sürdü. dört buçuk milyar yıl değil yani. bu sizi kusturmaya yeter. embesil sürüsü! ama size bir şey söylememe izin verin. yehova tevrat' taki tanrı'dır. dünyanın % 80' inin önünde diz çöktüğü tanrı, bildiğimiz en kötü insanlardan bile daha kötüdür. incilinizi kontrol edin. onu dikkatlice okuyun. yehova, geri kafalı ve kibirli, etnik temizlik yapan, çocuk kurbanlar isteyen ve insanların inaçlarını sadistçe test eden bir manipülatör, bir sadist, bir katil, bir ırkçı, bir kadın düşmanı ve bir homofobiktir. huzurunda tevazuyla diz çökelim ve ona şükranlarımızı sunalım diye cenneti, yeryüzünü ve insanlığı yarattığı besbelli bir diktatördür. ben bunun için yaratılmadım. ben öyle bir tanrı' dan emir almıyorum. ben bundan çok daha iyiyim. ben. ben bir maymunum. ve korkuyorum. dostlarıma karşı nazik olmam gerektiğini, aksi halde suratıma bir yumruk yiyeceğimi biliyorum. bunun için bir tanrı' ya ihtiyacım yok. korktuğumuz için tanrılar yarattık. korkudan dolayı, cehaletten dolayı. eğer bugün birisi yıldırım tanrı' nın öfkesi deseydi ne derdiniz? yüzlerine gülüp geçerdiniz. bir tanrı daha! bir tanrı daha! bir tanrı daha! kızım, maybelle. benim minik kızım öldü. çünkü bazı deneyler dini otorite tarafından etik bulunmuyor. ama bu önemsiz bir detay. her yıl milyonlarca insan ölüyor çünkü papa dedikleri pislik, cinsel ilişkide kondom kullanamayacağınızı söylüyor. tarih boyunca, bu sadece önemsiz bir detay olarak konuşuldu ama benim için değil! benim için değil!

    !---- spoiler ----!

mesaj gönder