• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar Kobo abe
kutu adam - kobo abe
unutulmaz 'kumların kadını'nın yazarı abe kobo, günümüz japon yazarlarının en başta gelenlerindendir. modern çağın korkunç bir teşbihsel ifadesi olan kutu-adam, bize biraz beckett'in oyunlarındaki tarzı çağrıştırıyor. kafasını ve vücudunun üst tarafını kartondan bir kutu içine gömen bu adam, insanoğlunun hor görmesiyle bir fıçıya sığınmış alaycı bir diyojen değildir. bir karşıt kahramandır, kötülüğü güçsüzlük olan efsanevi bir varlıktır. bir bakıcıdır aynı zamanda, çünkü dış dünya ile kurabildiği tek ilişki bakışı sayesinde olmaktadır. bu belirsiz, anonim kişilik toplumsal baskılardan korunmak için kendi ile başkaları arasına bir ekran yerleştirmiştir; kutu ise, onun için hem güven verici hem de koruyucudur. acı çekmesine ve yapayalnız olmasına rağmen mizaha ve hatta aşka da yetkindir. kendisi de doktor olan abe kobo için, yıkık bir kişilik herhangi bir yolla yeniden şekillendirilebilir. kutu-adam da, sevdiği kadın sayesinde, kendi iradesiyle boynundaki zincirden kurtulacaktır.
 1. anlamaya çalışmadan okumak gerekiyor bu kitabı. kesik sayıklamalardan oluşuyor gibi. tam konuyu, olayı, karakterleri yakaladım derken sis kaplıyor anlatımı. garip de bir cezbediciliği var. düşüncelere katılmasam da okumak için iştahım arttı.

  "yalan aldatır ve seni gerçekten uzaklaştırır, oysa hayal gücü gerçeğe giden kısa yol olabilir."

  "bir kere bile olsun, kimliği belli olmayan insanlar için var olacak, kimliği belli olmayan ve kapıları fark gözetmeksizin herkese açık olacak bir şehir hayal ettinizse; kendinizi bir kere olsun, yabancı insanlar arasında, savunmaya gerek duyulmayacak bir şekilde, amuda kalkıp yürüyebileceğiniz veya kimse bir şey demeden sokakta uyuyabileceğiniz; yeteneğinizle gurur duyuyorsanız şarkı söyleyebileceğiniz ve bütün bunları yaptıktan sonra, arzu ederseniz o kimliği belli olmayan kalabalığa karışabileceğiniz bir şehirde düşündünüzse, kayıtsız olamazsınız, zira siz de her zaman onunla aynı tehlikelerle karşı karşıyasınz. işte bu nedenle, hiçbir zaman bir kutu-adama silah doğrultmamak gerekir."
  sezgi

mesaj gönder