1. youreads'te ilk kez bir anket başlığı açmanın haklı gururunu yaşıyorum. fularımı kenara koydum ve fikirleri sormaya geldim. bilfiil araç kullanan yuzırların fikirleriyle anketi aydınlatmalarını arz ederim.
  saygılar;

  manuel şanzıman ın kullanım zorlukları aşikâr, hele ki istanbul gibi trafikte gayya kuyusu olmuş güzide bir şehirde yaşıyorsanız, sol ayağınızın ortopedik sağlığı için manuel şanzıman katildir. ayrıca manuel araç kullandığınız için arka camında tuğra çıkartmalı doblo sınıfından sayılmanız da cabası. tamircisi bile sertifikasız olsa sıkıntı olmaz, "osman abi bu vites geçmiyo bi baksana" dersiniz, osman abi bakar...

  lakin diğerine göre ekonomiktir, gerek yakıt ekonomisi gerek tamir ekonomisi olarak arada fark vardır.
  ani sollama gerektiren dar yollarda motor devrini siz ayarladığınız için tecrübenize göre daha atak olabilirsiniz.
  araba kullanma sevdalısı için tüm aracın tüm gücüne hükmetmektir.

  öte yandan otomatik şanzıman kullanım kolaylıkları sağlar. trafikte daha az yorulursunuz, debriyajla uğraşmazsınız, yokuşta kaldı mı, kalkabilecek miyim dertleriniz yoktur.
  gaza basarsınız gider, öyle dur devir noldu filan demezsiniz.
  bazı modellerde vites geçişlerini bile hissetmezsiniz, doğru senkronizasyon ile yağ gibi gider yolda.

  lakin masrafı çıkartma ihtimali diğerine göre fazladır. herhangi bir arızada eğer garanti bitmişse sahibini kara kara düşündürtür. bir sigara yakar derin derin çeker.
  geliş-gidiş olan dar yollarda ani sollamalarda bir saniyenin bile çok önemli olduğu durumlarda, araç doğru vitese geçmediyse yığılabilir.
  bir de ılık diye yakıştırma yapılabiliyor.

  evet sevgili yuzırlar, fularlarınızı çıkartıp işçi önlüğünüzü giyin, inci sözlüğümsü anket başlığımızı değerli fikirlerinizle şenlendirmenizi bekliyoruz.

  not: fularımı atsam manuel akar.

mesaj gönder