1. minnak bir sebze.

  ya ne demek ben bunu sevmiyorum! daha önce sizlerin yediğiniz brüksel lahanası temalı yemekleri yapanların oldukça olumsuz etkileri olmuş belli. bir tarif veriyorum bununla ilgili. bir defa da olsa deneyin, ramizdayi garantisi veriyorum çok beğeneceksiniz.

  reçetenin ismi yok. adına ne demek isterseniz o.

  - brüksel lahanası
  - taze sıkılmış portakal suyu
  - arpacık soğanı
  - havuç rendesi
  - zeytinyağı
  - haşlanmış bezelye
  - semizotu yaprakları
  - un
  - şeker
  - tuz

  brüksel lahanasını tek tek ortadan ikiye kesiyorsunuz. havuçları rendeleyip bir yandan portakalı sıkıyorsunuz. bir dipli tencereye göz kararı zeytinyağı koyup, yağ ısındıktan sonra arpacık soğanlarını ilave ediyorsunuz ( tüm olarak )

  arpacık soğanları renk almaya başladıktan hemen sonra havuçları ilave ediyorsunuz. havuçlar kendilerini salıp biraz ölmeye başlayınca, unu ekliyorsunuz. un kokusu gittikten sonra da portakal suyu ve yaklaşık portakal suyunun ( 1.5- 2 katı oranında ) içme suyu ilave edin. ardından içine brüksel lahanasını, haşlanmış bezelyeyi ekleyin. bir iki tıkırdadıktan sonra duruma göre yarım bardak su ekleyebilirsiniz. tıkırdama olduktan sonra içerisine bir miktar şeker ve tuz ilave edin hemen tencere kapağını kapatın. ( ben şekeri tuza oranla daha çok koyuyorum )

  kapağı kapalı vaziyette 25 dakika kısık ateşte kaynayan yemeğimizin altını kapatıp soğuduktan sonra, üzerine semizotu yapraklarını da serpiştirerek servis edebilirsiniz afiyet olsun. :)

  ben bütün bu malzemelere ek olarak tencere kapağını kapatmadan hemen önce kelebek ceviz büyüklüğünde ceviz ilave ediyorum. çok daha güzel oluyor o haliyle.

mesaj gönder